Android, güvenliği vurgulayan altı yeni özellik duyurdu ve erişim

Android, güvenliği vurgulayan altı yeni özellik duyurdu ve
erişim_60c8e5514afcf.png
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Android bugün bu yaz piyasaya sürülecek altı özellik hakkında bilgi paylaştı. Bunlardan bazıları, daha sonra kolayca bulmak için metin mesajlarının oynatılması veya ne yazdığınıza bağlı olarak bağlamsal Emoji mutfak önerileri almak gibi yaşam kalitesi yükseltmeleridir. Ancak bu güncelleştirmenin diğer yönleri güvenlik, güvenlik ve erişilebilirliği vurgulamaktadır.

Geçen yaz Google, android’de “dünyanın en büyük deprem algılama ağını ” oluşturmak için telefonunuzu bir sismometre olarak kullanan bir özellik ekledi.” Sistem ücretsizdir ve Kaliforniya’da test edildiğinden beri Yeni Zelanda ve Yunanistan’da da piyasaya sürülmüştür. Şimdi, Google bu özelliği Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da tanıtacak. Şirket, bu yıl en yüksek deprem riskine sahip ülkelere öncelik vererek bu özelliği genişletmeye devam edeceklerini söyledi.

Resim Kredisi: Google

Google , geçen yıl piyasayasürülen ve Google Asistan’ı Android uygulamalarıyla uyumlu hale getiren başka bir özelliği de genişletiyor. İlk güncellemede spotify, Snapchat, Twitter, Walmart, Discord, Etsy, MyFitnessPal, nane, Nike Adapt, Nike Run Club, eBay, Kroger, Postmates ve Wayfair gibi uygulamalar desteklendi. Bugünün güncellemesi eBay, Yahoo! Finans, Strava ve Capital One. Bu özellikler, Apple’ın uygulamaları açma, görevleri gerçekleştirme ve özel bir komut kaydetme özelliğini içeren iOS uygulamalarıyla Siri’yi desteklemesiyle karşılaştırılabilir.

Erişilebilirlik söz konusu olduğunda, Google şu anda beta sürümünde olan bakış algılama özelliğini artırıyor. Bakış algılama, insanların yalnızca ekranlarına baktıklarında yanıt vermek için sesli erişim istemelerine olanak tanır ve insanların arkadaşlarıyla konuşmak ve telefonlarını kullanmak arasında doğal olarak hareket etmelerini sağlar. Şimdi, sesli erişim de gelişmiş şifre girişine sahip olacak — bir şifre alanı algıladığında, örneğin “büyük harf P” veya “dolar işareti” diyerek harfleri, sayıları ve sembolleri girmenize izin verecek ve kullanıcıların bu hassas bilgileri daha hızlı girmelerini kolaylaştıracaktır. Ekim ayında, Google asistan gaze destekli erişilebilir cihazlardakullanıma sunuldu ve aynı ay içinde Google araştırmacıları, işaret dilini kullanan kişilerin görüntülü görüşmelerde “aktif konuşmacı” olarak tanımlanabilmelerini sağlayan bir demo başlattı. Apple, 2017 yılında bir göz izleme firması olan SensoMotoric Instruments’ı (SMI) satın almasına rağmen, henüz yaygın olarak kullanılabilen karşılaştırılabilir bir bakış algılama özelliğine sahip değil. Bu nedenle, umarım benzer erişilebilirlik özellikleri Apple’da da çalışır, özellikle de Google bunları oluşturmaya devam ettikçe.

Bugünün Android güncellemesi, Android Auto kullanıcılarının deneyimlerinden daha fazlasını özelleştirmelerini de sağlıyor. Artık başlatıcı ekranınızı telefonunuzdan ayarlayabilir, karanlık modu manuel olarak ayarlayabilir ve A-Z kaydırma çubuğu ve “Başa dön” düğmesiyle medya uygulamalarındaki içeriğe daha kolay göz atabilirsiniz. Whatsapp ve mesajlar gibi mesajlaşma uygulamaları artık Başlangıç ekranında uyumlu olacak – dikkatli olun ve dikkatinizi dağıtmayın-ve EV şarjı, park etme ve navigasyon uygulamaları artık kullanıma hazır olacak.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir