Anrok, SaaS için satış vergisini çözmek için 4.3 milyon dolar artırdı Şirketler

Anrok, SaaS için satış vergisini çözmek için 4.3 milyon dolar artırdı
Şirketler_60c7548ae7353.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir ürün oluşturmak ve Amerika Birleşik Devletleri veya dünya çapında satmak her zamankinden daha kolay. Ancak, belirli bir devletin veya ulus devletin gazabına maruz kalmadan bunu yapmak istiyorsanız, vergi meselelerinizi düzene sokmanız en iyisidir. Bu nedenle Stripe’in geçen hafta müşterilerinin devlet faturalarını yönetmelerine yardımcı olmak için vergi odaklı araçlar oluşturduğuna dair haberleri önemliydi.

Ancak SaaS şirketleri için işler vergi açısından daha karmaşık olabilir. SaaS firmaları için satış vergisi yazılımı oluşturmak için çalışan bir başlangıç olan Anrok , Techcrunch’a verdiği demeçte.

Şirketin CEO’su Michelle Valentine, modern yazılım şirketlerinin özel yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Ve onun başlangıç çabalarını desteklemek için bugün 4.3 milyon dolarlık bir bağış duyurdu. Başkent etkinliği, Valentine’in daha önce çalıştığı ikinci firma olan Seqouia ve Index tarafından yönetildi.

Anrok, hizmetini bir API aracılığıyla sunar ve bir müşterinin yönetmesine yardımcı olduğu satışların toplam dolar değerine göre ücretlendirir. Yüzde onun ücreti birim ile düşer, ve o başardı gelir 0.19% daha fazla ödeme yapabilirsiniz, çok ucuz ne olursa olsun, güçlü yazılım brüt kenar boşlukları nasıl arttığı verildi.

Anrok kurucu ekibi: Michelle Valentine ve Kannan Goundan. Şirket aracılığıyla.

Valentine, SaaS vergi sorunlarını diğer ürünlerden daha karmaşık hale getiren üç şey olduğunu söyledi. İlk adreslerle ilgilenir. Yazılım şirketleri, müşterilerin bulunduğu yerlerde satış vergisi ödemek zorundadır ve çoğu zaman yalnızca kısmi bilgiye sahiptir. Anrok bu soruna yardımcı olacaktır. CEO ayrıca, değişken SaaS faturalandırmasının doğru miktarda vergi ödemesini ilginç bir konu haline getirdiğini ve devletlerin özellikle gezinilmesi gereken yazılım pazarına yönelik vergi yasalarına sahip olduğunu söyledi.

Bu nedenle, daha kitlesel bir pazar çözümü, hem devletlerle ilgili sorunlardan hem de vergi konularını ele alma işlerinden kaçınmak isteyen SaaS şirketleri için en uygun olmayabilir.

Anrok’un neden sermaye toplayabildiğini görmek zor değil. Şirket, ilk müşterileri ile erken aşamadadır, bu nedenle yatırımcıların daha sonraki aşamalarda arzu ettiği gelir artışını yayınlamamaktadır. O zaman daha çekici özellikleri nelerdi? Bizim bakış açımızdan, talep üzerine fiyatlandırma ve sadece devasa bir pazar.

Tabii, Anrok Sav işletmeler veriyor, ama; tabanlı talep veya kullanım fiyatlandırma yazılım ürünleri bugün şarj etmek için giderek daha popüler bir yolu, iş kesme kenarına yakın koyarak Anrok-model açısından yani post-SaaS iş modeli olarak tarif edilebilir ne kullanarak yapıyor. Ve şirketin pazarı aslında orada her yazılım işidir. Bu, yatırımcıların görmeyi sevdiği bir şeye oymak için çok fazla TAM.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir