Apple’ın iPadOS 15’i uygulama engelini aşıyor

Apple’ın iPadOS 15’i uygulama engelini aşıyor_60c5f486cf2a4.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yılki WWDC konferansında yeni iPad yazılımının duyurulması, üzerinde anormal derecede büyük bir beklenti vardı. İPad serisi, özellikle daha büyük iPad Pro, son birkaç yılda etkileyici bir şekilde çılgınca bir donanım yeniliği hızını korudu. Aynı zaman diliminde, iPad’in yazılımı, özellikle kullanıcıların aynı anda birden fazla uygulamayı kullanmasına izin verme yeteneği ve profesyonel yazılım üreticileri için onramps, görünüşte daha yavaş bir hız için İnceleme altına alındı. 

Bu yılki iOS 15 ve iPadOS 15 ile ilgili duyurular, çoklu görevlerde çok sayıda yaşam kalitesi iyileştirmesinin yanı sıra, hemen hemen hepsinin kendi geliştiricilerine yönelik API’leri ile birlikte gelen sistem genelinde bir dizi özellik sunarak bu anlatıya karşı koymak için tasarlanmış gibi görünüyordu.üzerine inşa etmek. Apple’ın dünya çapında Ürün pazarlaması Başkan Yardımcısı Bob Borchers ve APPLE’DAKİ akıllı sistem deneyimi Başkan Yardımcısı Sebastien (Seb) Marineau-Mes ile iPadOS 15’in piyasaya sürülmesi hakkında konuşma şansım oldu. 

Marineau – Mes, Apple software SVP Craig Federighi ekibinde çalışıyor ve bu yeni sürümün geliştirilmesinde çok önemliydi.

iPad, SharePlay, canlı metin, odaklar, Evrensel kontrol, cihazdaki Siri işleme ve prototipleme aracı olarak tasarlanan Swift Playgrounds’un yeni bir sürümü de dahil olmak üzere bir dizi yeni temel özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, iPad Pro kullanıcıları için en sıcak beklenenler arasında Apple’ın çoklu görev sistemindeki gelişmeler var. 

Eğer takip ettiyseniz, ipados’un jest odaklı çoklu görev arayüzünün benim de dahil olmak üzere eleştirmenlerin payına sahip olduğunu bileceksiniz . Doğru koşullarda yararlı olsa da, keşfedilemeyen jest sistemi ve farklı uygulama kombinasyonlarının kafa karıştırıcı hiyerarşisi, uygun bir kullanıcı için doğru bir şekilde kullanmak için bir tür disket meselesi haline getirdi. 

İPad, piyasadaki tek başarılı tablet cihazı olarak tek başına durduğundan, Apple, standart olarak ne tür paradigmaların kurulduğunu belirlemek için sektörde benzersiz bir konuma sahiptir. Bu, hey, böyle bir cihaz üzerinde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu söylemek için çok eşsiz bir fırsat; gibi görünüyor; olmalı.

Bu yüzden borchers ve Marineau-Mes’den çoklu görev hakkında biraz konuşmalarını rica ediyorum. Özellikle, Apple’ın ipados 15’te çoklu görev geliştirme felsefesi ve eski sürümden bir güncelleme, çok fazla parmak akrobasi ve ekranın kenarlarından çıkan nesnelerin mekansal farkındalığının güçlü bir duygusunu gerektiriyordu. 

Borchers, mekansal cimnastikten bahsettiğimde” bence var “diyor Borchers,” ama bunun hakkında düşündüğümüz yol, ileriye doğru adım atmanın ve çoklu görevlerin daha kolay keşfedilmesini, daha da güçlü kullanılmasını kolaylaştırmasıdır. Ve bence profesyoneller geçmişte çoklu görev kullananlar olsa da, bunu daha geniş bir şekilde ele almak istiyoruz çünkü birçok insan için uygulanabilirlik olduğunu düşünüyoruz. Ve bu yüzden, keşif ve kullanım kolaylığı bence kritikti.”

Marineau-Mes,” mekansal model hakkında konuştuğunuzda orada harika bir noktaya değindiniz ve hedeflerimizden biri mekansal modeli deneyimde daha açık hale getirmekti “diyor marineau — mes, ” örneğin, bölünmüş bir görünümünüz varsa ve pencerelerden birini değiştiriyorsanız, perdeyi açıyoruz ve diğer uygulamayı yan tarafa sokuyoruz, bunu görebilirsiniz-bu gizli bir gizli zihinsel model değil, çok açık bir model.

Bundan daha güzel bir örnek app içine gidin, windows yeniden değiştirici zaman, aslında çok yeni, split görüşleriniz, ya da seni görevden uygulamaları yeniden düzenleyebilir ve sürükle bırak yapıyorsun. Bu yüzden gizli bir model değil, tüm animasyonlar ve her türlü uygun fiyatla kullanıcı için açık bir mekansal modeli güçlendirmeye çalıştığımız bir model.”

Apple’ın bu seferki amacı, kullanıcının çoklu görevlerin bile bir seçenek olduğunu anlaması için fırsatlar eklemek olduğunu söylüyor — her uygulamanın ve pencerenin üstündeki küçük noktalar dizisi gibi, artık mevcut yapılandırmayı açıkça seçmenize izin veriyor. Tutarlılığın, işletim sisteminin bu sürümünde onlar için önemli bir metrik olduğunu söylemeye devam ediyor. Örneğin, diğer tüm uygulamalarla aynı anahtarlayıcı görünümünde uygulamalar üzerinde slayt görünümü. Ya da anahtarlayıcıyı sürükleyip bırakarak ve aynı sonuçları elde ederek uygulama yapılandırmalarını bir düğme ile nasıl seçebileceğinizi.

Gösterge tablosunda Marineau-Mes, ” çalıştırdığınız tüm uygulamaların bir bakışta görünümünü ve iPad’in arayüzünde nasıl gezintiğinizin tam bir modelini elde edersiniz.”

Sistemin bu’ bir bakışta ‘ haritası ileri düzey kullanıcılar tarafından çok hoş karşılanmalıdır. Kendim çok agresif bir profesyonel kullanıcı olarak bile, Slide Over uygulamaları her şeyden çok bir sıkıntı haline geldi çünkü kaç kişinin açık olduğunu ve ne zaman kullanılacağını takip edemedim. Bunları switcher’ın kendisinde birleştirme yeteneği, Apple’ın yıllardır işletim sistemine girmek istediği şeylerden biri, ancak şimdi ipad’lere doğru ilerliyor. Organizasyonun kalıcılığı, gerçekten, ele alınması gereken kritik problemdi.

Marineau-Mes,” insanların iPad’de işlerin nerede olduğunu bildiği zihinsel bir model oluşturmaya güçlü bir şekilde inandığımızı düşünüyorum ” diyor. “Ve sebat söz konusu olduğunda haklı olduğunuzu düşünüyorum, örneğin ana ekran için de geçerli olduğunu düşünüyorum. İnsanlar, yapılandırdıkları tüm uygulamaların yanı sıra ana ekranda işlerin nerede olduğuna dair çok güçlü bir zihinsel modele sahiptir. Ve çok bakımlı zihinsel bir model korumak için elimizden geleni yapıyoruz ve de insanlar yine değiştirici olarak yeniden düzenlemek için izin verir.”

Bir uygulamanın kendi içinde açık olduğu her örneği veya pencereyi görüntüleyen yeni ‘raf’ özelliğini açıklamaya devam ediyor. Bunu, sistem genelinde bir özellik yerine uygulama başına bir özellik olarak uyguladıklarını söylüyor, çünkü bu rafın belirli bir uygulama ile ilişkilendirilmesi, oluşturmaya çalıştıkları genel zihinsel modele uyuyor. Bu rafın değeri, bir düzine belgeye veya pencereye sahip olabilecek daha profesyonel uygulamalar aynı anda açıldığında ve bu yılın ilerleyen saatlerinde bir proje gemisi sırasında aktif olduğunda daha yüksek bir rahatlamaya atlayabilir.

İPadOS 15’teki ileri düzey kullanıcılar için bir başka nod, sistem genelinde sunulan zengin klavye kısayolu setidir. Arayüz artık ok tuşlarıyla gezilebilir, birçok gelişmiş komut vardır ve hatta bir oyun denetleyicisi kullanarak bir iPad’de hareket edebilirsiniz. 

Marineau-Mes,” bu yılki en önemli hedeflerden biri, sistemdeki her şeyi klavyeden gezilebilir hale getirmekti “diyor marineau-mes, ” eğer istemiyorsanız, ellerinizi klavyeden çıkarmak zorunda değilsiniz. Tüm yeni çoklu görev affordances ve özellikleri, klavye kısayolları ile yapabilirsiniz. Mevcut tüm kısayolları görebileceğiniz yeni bir klavye kısayolu menü çubuğunuz var. Keşfedilebilirlik için harika. Onları arayabilirsin ve biz bile, biliyorsun, ve bu ince bir nokta, ama Mac ve ipados’taki kısayolları rasyonalize etmek için çok bilinçli bir çaba gösterdik. Örneğin, evrensel denetim kullanıyorsanız, bir ortamdan diğerine sorunsuz bir şekilde geçeceksiniz. Geçerken bu tutarlılığı sağlamak istersiniz.”

Bununla birlikte, bu hareketler, mevcut kullanıcılar için kullanılabilecek tutarlılığa bir selam olarak kalır. 

Bana göre, daha ilginç ve potansiyel olarak güçlü gelişmelerden biri, Orta pencerenin ve beraberindeki API’NİN tanıtımıdır. Mail, Notes ve Messages gibi bir avuç Apple uygulaması artık öğelerin çakışan bir pencereye girmesine izin veriyor.

Marineau-Mes, bu yeni unsuru ekleme konusunda” bizim açımızdan çok kasıtlı bir karardı ” diyor. “Bu, bu kayan pencereye sahip olabileceğiniz yeni bir verimlilik seviyesi getiriyor. Bunun arkasında içerik olabilir. Sorunsuz bir şekilde kesebilir ve yapıştırabilirsiniz. Ve bu, geleneksel [iPadOS] modeliyle mümkün olmayan bir şey. Ayrıca, bu orta pencerenin bölünmüş görünümünüzdeki veya tam boyutunuzdaki pencerelerden biri haline gelebileceği ve daha sonra merkezi bir pencere olmaya geri dönebileceği çoklu görevlerin geri kalanıyla tutarlı hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun modele harika bir katkı olduğunu düşünüyoruz ve onu kucaklayan 3.tarafları dört gözle bekliyoruz.”

Apple’ın iPadOS 15’te verdiği döngünün erken alımı, en güçlü yaratıcı uygulamaların çoğunun, gerçekten yararlı olmaları için bu teknolojileri benimsemeleri gereken üçüncü taraflar tarafından yapıldığı göz önüne alındığında, bu konuda bir rezervasyon unsuruna sahiptir. Ancak Apple, Borchers’a göre, profesyonel uygulamaların bu yeni paradigmaların ve teknolojilerin çoğunu mümkün olduğunca benimsemesini sağlamak için çok çalışıyor, böylece sonbaharda iPad, profesyonellerin yapmak istediği gelişmiş işler için daha misafirperver bir ev sahibi gibi hissedecek.

İPad’in var olduğu bu çok modlu evrenin başını sallayan şeylerden biri Evrensel kontrol. Bu yeni özellik, cihazlarınızı birbirine yakın bir yere yerleştirmenize izin vermek için Bluetooth işaretçisi, eşler arası Wi-Fi ve iPad’in Dokunmatik Yüzey desteğini kullanır ve-kullanıcı niyetini akıllıca kullanarak — farenizi ekranın kenarına ve Mac’inize veya ipad’inize sorunsuz bir şekilde kaydırın. 

CUPERTINO, CALİFORNİA-7 Haziran 2021: Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, Apple Park’taki Appleõs Worldwide Developers Conference’ın açılış videosundaki bu hareketsiz görüntüde görüldüğü gibi, evrensel kontrolün kolaylığını sergiliyor. (Fotoğraf Kredisi: Apple Inc.) Ê

Borchers,” hem pro hem de diğer kullanıcılarımızdan gördüğümüz ve gözlemlediğimiz şey, Mac’leri olan ve iPad’leri olan birçok insanımız var ve diğer iphone’ları var ve bu şeylerin birlikte çalışmasını sağlamaya inanıyoruz.güçlü olan yollarla, ” diyor Borchers. “Ve Süreklilik modelimizi genişletebilmek ve Genişletebilmek için doğal bir yer gibi hissettim, böylece Mac’inizle çalışırken iPadOS olan bu inanılmaz platformdan faydalanabilirsiniz. Ve bence en büyük zorluk, bunu nasıl büyülü, basit bir şekilde yaptığınızdı. Ve Seb ve ekibinin başardığı şey buydu.

Marineau-Mes,” gerçekten süreklilik ve sepet ile yaptığımız temele dayanıyor ” diye ekliyor. “Deneyimi — kurulum deneyimini — mümkün olduğunca sorunsuz hale getirme konusunda gerçekten çok düşündük. Yan yana cihazlarınız olduğunu nasıl keşfedersiniz??

İnsanlar için gerekli olan özellikleri ne bu iş ne hakkında düşündüğümüz başka bir şeydi. İçeriği platformlar arasında sorunsuz bir şekilde sürükleme veya kesme ve yapıştırma yeteneği gibi düşüncelerin gerçekten, gerçekten önemli olduğunu hissettiğimiz yer burasıydı. Çünkü bence bu gerçekten sihri deneyime getiren şey.”

Borchers, tüm süreklilik özelliklerini çok daha keşfedilebilir hale getirdiğini ekliyor. Sürekliliğin paylaşılan panosu, örneğin, her zaman açık ancak görünmez bir varlıktır. Bunu görsel ve fare odaklı modellere genişletmek doğal bir anlam ifade ediyordu.

“Tıpkı, oh, tabii ki, Bunu tüm yol boyunca buraya sürükleyebilirim” diyor.

“Bob, elbette diyorsun,” diye gülüyor Marineau-Mes. “Ve yine de platformlarda uzun süre çalışanlar için,’ elbette’, teknik olarak çok, çok zor. Tamamen açık değil.”

İPadOS 15’in umut verici bir genişleme davranışı sergilediği bir başka alan da, uygulama içi düşünme kutusundan çıkmanıza izin veren sistem çapında faaliyetlerdir. Bunlar, çeşitli uygulamalara, Video aramalarının bulunduğu her yerde bir görünüm oluşturan Shareplay’e ve tüm fotoğraflarınızı bir klavye ile aranabilir dizine eklenmiş arşivlere dönüştüren canlı metne dönüştüren gömülü önerileri içerir. 

Başka bir hızlı not, sistemde nerede olursanız olun ekranın alt köşesinden kaydırmanızı sağlayan bir sistem uzantısıdır.

Marineau-Mes,” hızlı bir notla yaptığımız birkaç ilginç şey var ” diyor. “Biri bu bağlantı fikridir. Yani, Safari’de, Yelp’te veya başka bir uygulamada çalışıyorsam, görüntülediğim içeriğe hızlı bir şekilde bir bağlantı ekleyebilirim. Seni bilmiyorum, ama araştırma yaparken kesinlikle çok şey yaptığım bir şey. 

“Eski yol, kesip yapıştırmak ve belki bir ekran görüntüsü almak, bir not oluşturmak ve bazı notları not almaktı. Ve şimdi bunu tüm sistem boyunca çok, çok sorunsuz ve akıcı hale getirdik. Şu anda Safari’deysem ve Safari’de bu sayfaya atıfta bulunan bir notum varsa, ekranın sağ alt kısmında bir küçük resim olarak gösterildiğini göreceksiniz. Bu yüzden, notes deneyimini sadece sisteme nüfuz eden ve her yerden kolayca erişilebilen bir şey haline getirmeye çalıştık.” 

Apple’ın iPadOS 15 ve iOS 15’te sunduğu sistem genelinde özelliklerin çoğu, geliştiricilerin kullanabileceği bir API’YE sahiptir. Bu, Apple’ın en yeni oyuncaklarında her zaman geçerli değildir; bu, geçmiş yıllarda, geliştiricilere uygulamalarını geliştirmenin bir yolu olarak sunulmak yerine, çerçeve listesinin özel bölümünde oyalanmaya bırakılmıştır. Borchers, bunun tüm sistem boyunca ‘daha geniş bir istihbarat temeli’ sunan kasıtlı bir hareket olduğunu söylüyor. 

Bu daha geniş istihbarat, Siri’nin bir ton komutu yerel kapsamına taşımasını içerir. Bu, Apple’ın konuşma tanımasının büyük bir bölümünü yeni işletim sistemindeki bir cihaz yapılandırmasına taşımak zorunda kalmayı da içeriyordu. Sonuçlar, Borchers’ın günlük Siri deneyimini büyük ölçüde geliştirdiğini ve birçok ortak komutun istek üzerine hemen yürütüldüğünü söylüyor-Siri’nin geçmiş günlerinde biraz zar atan bir şey. Siri bulut yükseldi Bu komutları hiç Siri yararlılığı toplumsal algı için bir dönüş başlangıcı olabilir dönmek için alıyordu bu itibar kaldırma çarptı.

Apple Neural Engine (Ane) tarafından sağlanan zekanın cihazdaki dokuması, tüm sistemdeki, geçmişteki, şimdiki ve şu andaki fotoğraflar arasında metnin indekslenmesini de içerir.

Marineau-Mes,” sadece kamera ve fotoğraflarda canlı metin yapabilirdik, ancak Safari’de veya hızlı bir görünümde veya başka bir yerde olsun, görüntülerimizin olduğu her yere uygulanmasını istedik ” diyor. “En sevdiğim canlı metin demolarından biri, aslında bir Wi-Fi ağı için bir şifre için bu uzun karmaşık alana sahip olduğunuzda. Sadece klavyenin içine getirebilir ve bir resim çekebilir, içindeki metni alabilir ve alana kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bu sadece büyülü olan şeylerden biri.”

İPadOS 15’in geliştirici hizmeti cephesinde, özellikle App Store’da ilk kez tamamen iPad’de uygulama yazma, derleme ve gönderme yeteneği ekleyen Swift Playgrounds hakkında soruyorum. Bazı geliştiricilerin umduğu yerel Xcode değil, ancak Borchers, Playgrounds’un sadece ‘insanlara nasıl kodlanacağını öğretmenin’ ötesine geçtiğini ve birçok geliştirici boru hattının gerçek bir parçası haline geldiğini söylüyor.

“buradaki en büyük içgörülerden birinin, bir prototipleme platformu olarak kullanan bir dizi profesyonel geliştiriciyi ve otobüste ya da parkta ya da bir yere gitmek ve bir şeyler denemek istiyorsanız, bu süper erişilebilir ve kolay bir yoldu ve hey, kodlamayı öğrenmek istiyorum.”

” Eğer bir geliştiriciyseniz, “diye ekliyor Marineau-Mes, ” bu uygulamayı üzerinde çalıştığınız cihazda çalıştırabilmek aslında daha üretken çünkü gerçekten büyük bir sadakat elde edersiniz. Ve açık proje formatı ile Xcode ve oyun alanları arasında ileri geri gidebilirsiniz. Yani, Bob’un dediği gibi, geliştirme ortamlarının geri kalanını getirmek zorunda kalmadan hareket halindeyken çok hızlı prototipleme için bunu kullanan insanları gerçekten hayal edebiliriz, bu yüzden bu yıl geliştirme geliştirme araçlarımıza gerçekten, gerçekten güçlü bir katkı olduğunu düşünüyoruz.”

2018’e geri döndüğümde, Apple’da (o zamanlar açıklanmayan) yeni Mac Pro, iMacs, MacBooks ve ipad’ler gibi makineleri içeren süreç akışları için gerçek dünya kullanım durumlarını ele aldıklarından emin olmalarına yardımcı olacak bir test cihazı oluşturan yeni bir ekip oluşturdum. O zamanlar öne çıkan demolardan biri, iPad’in giriş modellerinin çekirdek uygulamayı tamamlamasına izin verecek Logic gibi müzik uygulamalarıyla derin bir entegrasyondu. Dokunmatik arayüzle sesi daha sezgisel bir şekilde aydınlatarak veya ayarlayarak tabletteki ritime dokunun. Apple’ın bu günlerde daha fazla çalışması, kullanıcıların bir iş akışını tamamlamak için her birinin güçlü yanlarından (ham güç, taşınabilirlik, dokunma, vb.) yararlanarak çeşitli bilgi işlem platformları arasında sorunsuz bir şekilde ileri geri hareket etmelerini sağlamayı amaçlıyor gibi görünüyor. Bir çok iPadOS 15 bu şekilde ayarlanmış gibi görünüyor.

İPad’in yazılım tarafından tutulan bir çalışma cihazı olarak algılanması için köşeyi dönmenin yeterli olup olmayacağı, bu yıl daha sonra gönderilene kadar karar vereceğim. Ancak, yakın vadede, ‘uygulama kutusundan’ çıkan bu geliştirmeler kümesinin, hem tek uygulamalarda hem de tek uygulamalarda çoklu görev için daha net fiyatların ve API desteğine olan bağlılığın iPad yazılım ekibinde yayılmacı bir zihniyete işaret ettiği konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimserim. Genel olarak iyi bir işaret.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir