Araç güvenliği için, gelecek şimdi

Araç güvenliği için, gelecek şimdi_60c7b7cf12411.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün 100’den fazla kişi bir araba kazası nedeniyle ölüyor. Bazıları, yazar Michael Lewis ve Tabitha Soren’in kızı veyanlış bir kazada ölen erkek arkadaşı gibi gençler. Bazıları, bikin g sırasında bir sürücü tarafından vurulan ve öldürülen “Rock Okulu” nda davulcu oynayan Kevin Clark gibi iyi biliniyor . Diğerleri, Albuquerque, New Mexico’da sarhoş bir sürücü tarafından öldürülen ve dört çocuğu geride bırakan Janell Katesigwa gibi ev isimleri değildir.

Her gün başka bir şey de oluyor: bir sonraki trajediyi önlemek için mevcut teknolojiye ihtiyaç duyan Kongre aciliyeti eksikliği.

Ne yazık ki, bu ölümlerin önlenmesi ve ileri teknoloji durdurma ne hayat kurtarıyor, ama küçük bir eylem hakkında konuşmak çok da demektir ki Washington, her zamanki gibi bir iş.

Araç güvenliği, son 50 yılda Amerika Birleşik Devletleri’nde araba kazası ölümlerinin meydana gelmesinde beş kat azalmaya yol açan koruma katmanlarının kullanılmasına dayanmaktadır.

Sürücü izleme sistemleri, otomatik acil frenleme ve şeritten ayrılma uyarıları gibi mevcut gelişmiş araç güvenliği teknolojisi, yukarıda açıklanan üçü gibi kazaları ve sarhoş, uyuşturulmuş, uykulu ve dikkat dağıtıcı sürüşün bir sonucu olan binlerce kişiyi önemli ölçüde azaltabilir.

Ancak sadece teknoloji yeni araçlarda standart ekipman haline gelirse. Teknoloji — standartlara göre yazılmış, gözetim tarafından desteklenen ve hesap verebilirlik ile desteklenen — her yıl on binlerce aileyi trajediden kurtarabildiğinde, federal hükümetimiz harekete geçmelidir.

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda Kongre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki motorlu taşıtların geleceğini tartışacak. Tartışma, “karayolu faturası ” olarak da adlandırılan yüzey taşımacılığı yeniden Yetkilendirme Yasası’nın yenilenmesine odaklanacak.”

Ancak hata yapmayın: gaz vergisinin geleceği ve gizli Parlamento prosedürleri gibi konular manşetleri ele geçirirken, araba kazası ölümlerinin artan ve önlenebilir halk sağlığı krizinin önceliklendirilip önceliklendirilmeyeceği veya bir kez daha dikkate alınmayacağı konusunda hayati kararlar alınacaktır.önemli değil.

Geçen yıl 38.680 karayolu ölümlerinin tahmin edilmesine rağmen, 7.2’e göre %2019 artışını temsil eden bazı federal politika yapıcılar, daha az cenaze ve yaşam boyu zayıflatıcı yaralanmalarda bir azalmaya yol açacak mevcut çözümlere odaklanamadılar.

Belki de gecikme, Kongre’de mevcut tek çözümün denetimsiz sürücüsüz araçları pazara sürmek olduğuna inanan çok fazla kişinin bir sonucudur. Bugün kitlesel sürücüsüz araç üretimi için yeşil bir ışık verilse bile, genel güvenliğin iyileştirilmesi üzerinde önemli bir etki yaratmadan on yıllar önce olurdu. Tüm ulaşım sorunlarını çözmek için tek boynuzlu atlara odaklanan bu tek fikirli odak, teknik sorunları yanlış anlıyor ve halkın ruh halini yanlış anlıyor.

Yakın tarihli bir AAA anketi, ankete katılanların %86’sının sürücüsüz araçlara binmeye güvenmeyeceğini, bir diğeri ise tüketicilerin yolu onlarla paylaşmaktan rahat hissetmediklerini buldu. Teknoloji endüstrisinin halka açık kanıtlanmamış yazılımları beta test etme alışkanlığı, otomobil şirketlerinin kar karşılığında güvenliği geciktirme Sicili ile birleştiğinde, sürücüsüz teknolojinin güvenliği, kapsayıcılığı ve eşitliği konusunda tüketici güvenini artırmayacaktır.

Araç güvenliği, son 50 yılda Amerika Birleşik Devletleri’nde araba kazası ölümlerinin meydana gelmesinde beş kat azalmaya yol açan koruma katmanlarının kullanılmasına dayanmaktadır. Emniyet kemerleri ve hava yastıkları çarptığınızda sizi korur. Elektronik stabilite kontrolü ve kilitlenme önleyici frenler, devrilmekten kaçınmanıza yardımcı olur. Düzenlemeler minimum performans seviyeleri sağlar ve geri çağırma, bir kusur olduğunda gözetim sağlamak için bir geri çekilme görevi görür.

Hatırlanması zor, ancak bir zamanlar, bir fren sisteminin feci bir şekilde arızalanması durumunda bile güvenli bir durma sağlamayı amaçlayan çift fren sistemlerinin devrimci olarak kabul edildiği bir zaman vardı. Şimdi böyle bir koruma katmanı standarttır.

Otomatik araç teknolojisi vaadinin Amerika’nın otomobil endüstrisinin üstündeki yerini alabileceği veya kırabileceği bir zamanda, Kongre’deki birçok kişi, sürücüsüz araçları pazara sürmek için tarihi görmezden gelmek ve koruma katmanlarını kesmek istiyor. Bir Senato önerisi, üreticilerin araçlarının mevcut minimum standartları karşılayan en az güvenli araç kadar güvenli olduğuna dair çürük bir söze dayanarak on binlerce otomatik araç satmaları için hızlı bir yol oluşturuyor. Hiç kimse, Ford Pinto’nun arkadan çarptığında patladığı için geri çağrıldığında tüm minimum standartları karşıladığını unutmamalıdır. Sürücüsüz araçlar minimumdan daha yüksek bir standartta tutulmalıdır.

Kongre, sürücüsüz araçların yapı taşları olacak mevcut yenilikleri hemen arabalara ihtiyaç duyarak, sürücüsüz teknolojinin güvenliğine halkın güvenini artırmaya yardımcı olma fırsatına sahiptir. Örneğin, gelecekte, otomatik araçlar, makine ve sürücü arasında yumuşak geçişler yapmak için sürücü izleme sistemlerine, kazaları önlemek için otomatik frenlemeye ve araçları ait oldukları yerde tutmak için şerit tutma teknolojisine ihtiyaç duyacaktır. Bugün, bu sistemler, düzgün çalışırken, insan sürücülerine yardımcı olarak çökmeleri sınırlamaya yardımcı olabilir, tıpkı bir gün bu özelliklerin bilgisayar sürücülerine yardımcı olabileceği gibi. Şimdi hayat kurtarmak için teknolojiyi kullanmak, daha sonra daha fazla hayat kurtarmayı engellemez.

Kongre, otomobil endüstrisinin geleceğini aktif olarak tartışmaya başladığında, yolların yükseltilmesi, elektrikli akülü araçların teşvik edilmesi ve sürücüsüz araçların tanıtımının hızlandırılması hakkında çok fazla konuşma var. Yine de, hepimizi daha güvenli hale getirmek için neyin gerekli olduğu hakkında yeterince konuşma yok.

Araç güvenliği ve yayaların korunması söz konusu olduğunda ABD’nin gelişmiş dünyanın geri kalanına yetişmesine yardımcı olmak için çeşitli makul faturalar getirildi. Bunlar, arka koltuktaki yolcularımızın kazalarda güvenliğini artırmayı, daha iyi geri çağırma prosedürlerini ve daha sağlam ve şeffaf veri toplamayı ve şu anda dünya çapında yaygın olan gelişmiş güvenlik özelliklerini gerektirmeyi içerir.

Ne yazık ki, gidecek çok yolumuz var ve boşa harcayacak zamanımız yok. Avrupa Birliği, daha büyük bir nüfusa ve neredeyse aynı sayıda araç ve arazi büyüklüğüne rağmen , geçen yılABD ölümlerinin yarısından daha az olan 19.000’in altında kaza ölümüne sahipti. Ayrıca, AB’nin rekor düşük araçla ilgili ölümleri, yolda tek bir sürücüsüz araç olmadan, ancak sağlam tüketici bilgileri ve güvenliği zorunlu kılan düzenleyici bir planla geldi.

Bununla birlikte, ABD’de, yeni pazara girenlerin (yabancı ve yerli) zorluklarından endişe duyan otomobil üreticileri, otomatik araç kazalarının sorumluluğundan daha gevşek düzenlemeler ve dokunulmazlık için lobi yapıyorlar. Kongre sektörü hızla kar önce hayatını korumak için hareket ve kaçınılmaz şeyler ters gittiğinde kendi ürünlerinin arkasında itmek gerekir. Bir bilgisayar sürücüsü olan bir aracın sevdiklerinizi öldürmesi veya sistem genelinde bir kusurun tüm sürücüsüz filoyu etkilemesi durumunda kimin sorumlu tutulacağına dair hesap verebilirliği uygun şekilde atamak için en iyi zaman kazadan önce.

Dahası, tarih, otomobil endüstrisindeki büyük yeniliklere ayak uyduracak şekilde hazırlanmış Tüm araçlar için düşünceli gereksinimlerin, araç güvenliğinin yalnızca zenginler için ayrılmamasını sağlamak için her zaman gerekli olduğunu göstermektedir.

Kamuya açık sokaklarda test edilen sürücüsüz araçlardan toplanan verilere dayanarak objektif performans standartları gerektiren Federal mevzuat, bu geleceğe bir yol sağlayabilir. Yine de Kongre bir kez daha çok az şey yapmaya ya da hiçbir şey yapmaya hazır görünüyor. Politika yapıcıların, sürücüsüz araç endüstrisinin uzun vadeli uygulanabilirliğinin ve artan iyileştirmeler, federal gözetim ve yasal sorumluluk ile kamu yollarını daha güvenli tutmanın fikirlere karşı değil, gerekli ortaklar olduğu fikrini uzlaştırmanın zamanı geldi.

Hiç şüphe yok ki ABD, tüm sürücüler, yolcular ve yayalar için güvenliği artırırken, araç inovasyonunun önümüzdeki döneminde yol açabilir. Bu iddialı görevdeki başarı, mevcut güvenlik teknolojisiyle hızlı bir şekilde ilerlemeyi ve aslında her biri diğerinin uzun vadeli başarısının ayrılmaz bir parçası olduğunda yeniliklerin, güvenliğin ve hesap verebilirliğin uyumsuz olduğu fikrinden vazgeçmeyi gerektirecektir.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir