Avrupa’nın teknoloji liderleri teknoloji yaratmak için bir strateji tanımlar devinler

Avrupa’nın teknoloji liderleri teknoloji yaratmak için bir strateji tanımlar
devinler_60c8e541bd792.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

200 başlangıç kurucuları, yatırımcıları, dernekleri ve Hükümet üyelerinden oluşan bir grup, Avrupa’da bir sonraki teknoloji devleri dalgasını yaratmak için bir manifesto ve bir dizi tavsiyeyi destekliyor. Bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris’te bu grubun bazı üyeleriyle birlikte Scale-up Europe adlı bir etkinliğe ev sahipliğiyapıyor .

Bildiriyi imzalayan şirketler, yatırımcılar ve dernekler Alan, Axel Springer, Bpifrance, Darktrace, Deutsche Başlatılması, Doctolib, Eurazeo, Flixbus, Fransa Dijital, Glovo, La Fransız Teknoloji, N26, OVHcloud, Shift Teknolojisi, Şerit, UiPath ve Hikmet vardır.

Macron,” tüm bunları başarmak için, hırsınızı takip edeceğim — 2030 yılına kadar 100 milyar Euro veya daha fazla olan 10 teknoloji şirketi ” dedi.

Bu iddialı bir hedef-bu yüzden Scale-Up Europe bir yol haritası hazırladı ve bir rapor yayınladı. Hem özel aktörler hem de kamu kurumları tarafından desteklense de, Avrupa Komisyonu ve Avrupa hükümetleri için bir tür lobicilik çabası olarak düşünülebilir.

Bu önerilerde bir avuç önemli konu var. Ve her şey finansman ile başlar. Özellikle grup, geç dönem yatırımlar söz konusu olduğunda Avrupa’nın hala geride kaldığını düşünüyor. En büyük VC fonları ABD veya Çin’deki en büyük VC fonları kadar büyük değildir.

Fransız hükümeti, Fransa’daki kamu teknoloji şirketlerine geç dönem fonları ve yatırımları teşvik etmenin bir yolu üzerinde çalışıyor. “Finansman konusunda, tibi girişiminin Fransız düzeyinde başarısını gördük. Bu modeli Avrupa düzeyinde takip etmemiz gerektiğini düşünüyoruz, ” dedi Macron’a yakın bir kaynak.

Bu, Avrupa’nın kamu finansmanını VC fonları için çarpan etkisi olarak kullanmayı düşünmesi gerektiği anlamına geliyor. Avrupa Yatırım Fonu zaten VC fonlarına çok para döküyor. Ancak Scale-Up Europe, özel fon fonlarını ilişkilendirmeyi, riski paylaşmayı ve işbirliğini artırmak için kamu yatırım bankalarını bir araya getirmeyi önerir.

İkinci konu yabancı yetenek. Bazı ülkelerde zaten bir teknoloji çalışanı vizesi var. Grup, Avrupa Birliği genelinde sosyal haklar için bir miktar taşınabilirlik ile standartlaştırılması gerektiğini düşünüyor.

Birkaç yıl önce, ’isteğe bağlı değil’ adlı açık bir mektup da hisse senedi opsiyon şemalarıyla bazı tutarsızlıkları vurguladı. Bugünkü raporda, bazı hükümetlerin hisse senedi opsiyonları ile daha elverişli kurallar benimsemeleri gerektiği bir kez daha belirtiliyor.

Üçüncü konu, derin teknoloji girişimleri etrafında dönüyor. Rapora göre, Avrupa daha derin teknoloji girişimlerini ve yatırımcıları teşvik etmek için yeterince çaba göstermiyor. Öneriler, patent transfer çerçevelerinin standartlaştırılmasını içerir. Bir araştırma projesini bir şirkete dönüştürmek istiyorsanız, bu planlar çok önemlidir. Ayrıca, Avrupa İnovasyon Konseyi’nin derin bir teknoloji yol haritasının tanımlanmasında daha büyük bir rol üstlenebileceğini söylüyor.

Scale-up Europe daha sonra büyük şirketler ve girişimler arasındaki ilişkileri geliştirmek için bazı önerileri vurgulamaktadır. Bunlar çoğunlukla vergi indirimleri, Ar-Ge vergi avantajları ve diğer mali teşviklerdir. (Şahsen, satın alımları vergi indirimleriyle teşvik edersek daha fazla Avrupalı teknoloji devi olacağına ikna olmadım.)

Son olarak, Scale-up Europe’un arkasındaki yatırımcılar, kurucular ve Hükümet üyeleri grubu, Fransa’daki La French Tech gibi biraz çalışan bir Avrupa teknoloji misyonu olması gerektiğini düşünüyor. Bu teknoloji misyonu düzenleyici engelleri kaldırabilir, girişimleri teşvik edebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Genel olarak, bu öneriler çoğunlukla Avrupa’da bir başlangıç oluşturmayı ve büyütmeyi kolaylaştırmaya odaklanmıştır. Hisse sahibi yatırımcıların yanı sıra başlangıç çalışanlar çabuk para kazanmak için daha kolay olacağını görmek için çok memnun olacak. Avrupa Komisyonu’nun bu önerilerden bazılarını yeniden kullanıp kullanmadığını görmek ilginç olacak.

Adil olmak gerekirse, bunlar eyleme geçirilebilir önerilerdir. Ve yine de, bir teknoloji devi inşa etmek karmaşık bir iştir. Teknoloji devleri, bulut barındırma, ödemeler, analitik, reklam ve yapay zeka gibi alanlar da dahil olmak üzere teknoloji yığınlarının büyük bir bölümünü kontrol etme eğilimindedir.

Birçok Avrupalı girişim şu anda ABD’de veya Çin’de inşa edilen API’ler, çerçeveler ve platformlar üzerine inşa edilmiştir. Ölçek-up Avrupa bu cephede noktayı özlüyor. Avrupa girişimlerini ölçeklendirmek altın acele değil. Bu, teknoloji yığınının altından başlayan ve yukarı doğru hareket eden sürekli yatırımlar gerektiren uzun bir süreçtir.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir