Bir kadının bir neobank’ı büyülü hale getirme arzusu Disney

Bir kadının bir neobank’ı büyülü hale getirme arzusu
Disney_60c77128d17e0.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu EC-1’in 1. bölümünde de belirttiğimiz gibi, David Velez’in nubank’ı kurmaya başlamak için doldurması gereken iki önemli kurucu rolü vardı. Birincisi, Velez’in mühendislik geçmişine sahip olmadığı için, işin mühendislik tarafına liderlik etmek için bir CTO’YA ihtiyacı vardı.

Kariyerinin çoğunu özel sermaye alanında geçiren Amerikalı bir bilgisayar bilimi mezunu olan Edward Wible bu sorumluluğu üstlenecekti. Yıllarca kodlama deneyimi getirmedi, ancak Velez’in daha önemli gördüğü niteliklere sahipti: ürünün potansiyeline güçlü bir inanç ve üzerinde çalışmaya eşit derecede yoğun bir bağlılık.

Çoğu görevdeki bankanın Brezilya’daki müşterilerine zaman zaman düşmanca tepkisi göz önüne alındığında, nubank’ın açıklığı ve şeffaflığı çarpıcı bir şekilde tezat oluşturuyor.

Bu, doldurulması gereken daha da önemli bir rol bıraktı — tanımlanması çok daha zor olan bir rol. Bu diğer kurucu ortak, Brezilya pazarının bilgisini ve yerel zekayı bankacılık uzmanlığı ile harmanlamalı ve aynı zamanda Silikon Vadisi’nin müşterilere odaklanma ethosunu somutlaştırmalıdır. Bu kişi aynı zamanda São Paulo’da sadece bir banyoya sahip küçük bir ofisten asgari ücret karşılığında çalışmak zorunda kalacaktı ve hepsi de özkaynaklarının (hem hisse senedi hem de ter) bir gün buna değeceğine inanıyordu.

Velez sonunda tüm bunları ve çok daha fazlasını yapmak için nitelikli olan Cristina Junqueira’ya rastlardı.

“Bir keresinde birisi operasyonun tutkalı olduğumu ve başka birinin beyin olduğunu söyledi. Ve dedim ki, “Hayır, ben tutkal ve beyinim ve bahse girerim beynim onunkinden daha iyidir” dedi Junqueira.

Junqueira sadece Nubank’ın Brezilya pazarına girmesine yol açmadı, aynı zamanda 21.yüzyıldan kalma bir banka olmanın ne anlama geldiğine dair asırlık fikirleri de artırdı. İlhamı Disney’den başka bir şey değildi ve misyonu büyülü krallığın kendisi kadar popüler bir banka yaratmaktı.

Banka. Disney kadar popüler. Açıkçası, bir peri masalı gibi geliyor.

Bir doer olmak için yetiştirildi

Kurucu ortakları Velez ve Wible’ın aksine Junqueira, Nubank’ın Brezilya iç pazarında büyüdü. Dört kız kardeşin en büyüğü, ebeveynlerini — her iki diş hekimini de — her zaman uygulamalarını sürdürmek için özenle çalıştığını hatırlıyor.

İş ahlakı azaldı, ancak sorumluluk da azaldı. Evdeki en yaşlı olarak, hızlı bir şekilde büyümek ve erken yaşlardan itibaren sorumluluk almak zorunda kaldı. “11 yaşında olduğumu ve bir ay boyunca bakkal alışverişi yaptığımı hatırlıyorum ” dedi. “Her şeyi çok genç yaptım.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir