BMW ve Ford destekli Solid Power, SPAC aracılığıyla halka açılacak 1.2 milyar dolarlık bir anlaşma ile birleşme

BMW ve Ford destekli Solid Power, SPAC aracılığıyla halka açılacak
1.2 milyar dolarlık bir anlaşma ile birleşme_60c8c24d9b619.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ford ve BMW tarafından desteklenen bir katı hal pil geliştiricisi olan Solid Power, halka açılıyor. Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, özel amaçlı satın alma şirketi Decarbonization Plus Acquisition Corp III ile birleşme yoluyla nasdaq’a 1.2 milyar dolarlık bir piyasa değerlemesi ile gideceğini söyledi.

İşlemin, yatırımcılar Koch Strategic Platforms, Riverstone Energy Limited, Neuberger Berman ve Van Eck Associates Corporation’dan 165 milyon dolarlık özel yatırım (PİPE) işlemi de dahil olmak üzere yaklaşık 600 milyon dolar nakit üretmesi bekleniyor. Solid Power Salı günü yaptığı açıklamada, fonların büyüme ve operasyonlara doğru gideceğini söyledi.

Katı hal piller, birçok kişi tarafından pil teknolojisinde uzun zamandır beklenen bir atılım olarak kabul edilir. Mark Harris’in bu yılın başlarında Extra Crunch makalesinde açıkladığı gibi, geleneksel lityum iyon pillerde iyonları katot ve anot arasında hareket ettiren bir mekanizma olan sıvı elektrolitten yoksun oldukları için adlandırılıyorlar. Bu sıvı bileşenden kurtularak, geliştiriciler Ssb’lerin daha güvenli ve çok daha üstün enerji yoğunluğuna sahip olduğunu söylüyor. Solid Power, 15 haziran’daki bir yatırımcı sunumunda, pillerinin tek bir şarjla yaklaşık 500 mil menzil ve geleneksel bir pilin 8 yıllık ömrünün iki katından fazlasını sunması bekleniyor.

Ford Motor Company ve BMW AG, Solid Power’ın teslim etme kabiliyeti konusunda yükseliş gösterdiklerini açıkça belirtti. İki OEM, Mayıs ayında pil geliştiricisinin 130 milyon dolarlık B serisini yönetti ve Solid Power’ın pilot üretim hattından 2022’nin başlarında teslim edilecek Otomotiv ölçekli piller için ortak geliştirme anlaşmaları imzaladı.

Solid Power, SPAC işleminin muhtemelen 2021’in dördüncü çeyreğinde tamamlanacağını söyledi. Nyse’de “SLDP ” sembolü altında işlem görmesi bekleniyor.”

Solid Power, son aylarda bir SPAC aracılığıyla halka açılan en yeni pil şirketidir. Başlıca rakiplerinden biri olan Volkswagen destekli QuantumScape, geçtiğimiz Eylül ayında 3.3 milyar dolarlık bir değerleme ile SPAC birleşmesi yoluyla halka açıldı. Bu yılın başlarında, Avrupalı pil üreticisi FREYR ve güç sistemi geliştiricisi Microvast da “boş Çek” firmalarıyla birleştiğini açıkladı.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir