Çin başlangıç Pony.ai bir sürücüsüz başlatmayı planlıyor 2022 yılında Kaliforniya’da robotaxi hizmeti

Çin başlangıç Pony.ai bir sürücüsüz başlatmayı planlıyor
2022 yılında Kaliforniya’da robotaxi hizmeti_60c90fb0f1688.png
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pony.ai Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren robotaxi startup, 2022’de ticari bir hizmet başlatmayı planlamadan önce Kaliforniya’daki halka açık yollarda sürücüsüz araçları test etmeye başladı.

Şirket, otonom araçların direksiyonun arkasında insan güvenliği sürücüleri olmadan çalıştığı anlamına gelen sürücüsüz araç testinin, Fremont ve Milpitas, Kaliforniya’daki halka açık yollarda günlük olarak gerçekleştiğini söyledi. Pony.ai ayrıca Guangzhou, Çin’de sürücüsüz araçlarını test ediyor.

Pony.ai ayrıca, bu yaz Irvine’de bir insan güvenliği sürücüsü ile AVs kullanarak halka bir rideshare hizmetine devam etmeyi planladığını söyledi. Amacı, 2022 yılında tamamen sürücüsüz hizmeti halka sunmaktır.

CEO ve kurucu ortağı James Peng,” tamamen sürücüsüz olmak, tam özerkliğe ulaşmanın anahtarı ve iddialı vizyonumuzu gerçekleştirmek için vazgeçilmez bir katalizör ” dedi Pony.ai.

Pony.ai ticari olarak çalışmadan önce temizlenmesi gereken bazı düzenleyici engeller var. Sürücüsüz sürüşler için halkı ücretlendirmek isteyen otonom araç şirketleri, dağıtım izinleri vermek için hem Kaliforniya Motorlu Araçlar Bakanlığı’na hem de Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’na ihtiyaç duyarlar. Haziran ayı başlarında, Cruise, California PUC’DEN yolcuların taşınmasını test etmesine izin veren sürücüsüz otonom servis izni alan ilk şirket oldu. Sadece Nuro’nun başardığı DMV ile son adım, bir dağıtım iznidir.

Pony’nin Kaliforniya’daki sürücüsüz test kilometre taşı, devletin şirkete yaklaşık 39 mil karelik bir coğrafi alanda altı sürücüsüz araç filosunu test etme izni vermesinden bir ay sonra geldi. Düzinelerce şirket — toplamda 55-otonom araçları bir güvenlik sürücüsü ile test etmek için aktif izinlere sahipken, sürücüsüz araçlar için izin almak daha az yaygındır. Pony, Çinli autox, Baidu ve WeRide şirketlerinin yanı sıra Amerikan Cruise, Nuro, Waymo ve Zoox şirketlerini içeren bir liste olan eyalette sürücüsüz test izni verilen sekizinci şirketti. Sadece Nuro’ya ticari olarak çalışmasına izin veren bir dağıtım izni verildi.

Pony.ai 2016 yılında eski Baidu geliştiricileri Peng ve Lou Tiancheng tarafından kurulan, 2017’den bu yana güvenlik sürücüleri ile otonom araçları test etmesine izin verildi.  Mayıs ayında California DMV tarafından verilen sürücüsüz izin, Pony’nin eyaletteki mevcut faaliyetine genişledi.

Pony, Fremont ve Irvine, Kaliforniya’da ridesharing’i test etti. 2019 yılında, kendinden tahrikli bir sistemle donatılmış elektrikli, otonom Hyundai Kona geçitleri filosu Pony.ai ve Via’nın Binicilik platformu, müşterileri halka açık yollarda mekiklemeye başladı. Botride adı verilen robotaxi servisi, her zaman direksiyonun arkasında bir insan güvenliği sürücüsü olduğu için sürücüsüz bir servis değildi. BotRide pilotu Ocak 2020’de sona erdi.

Şirket daha sonra Irvine bölgesinde PonyPilot adlı bir kamu robotaxi servisi işletmeye başladı. Pony, ROBOTAXİ servisini covıd-19 pandemisi nedeniyle insanları paketlere kaydırdı. Pony.ai ayrıca ırvine’deki müşterilere özerk son mil teslimat hizmeti sunmak için e-ticaret platformu Yamibuy ile ortaklık kurdu. Teslimat hizmeti, COVID-19 pandemisi tarafından tetiklenen çevrimiçi siparişlerin dalgalanmasını ele almak için ek kapasite sağlamak üzere başlatıldı, Pony.ai o zaman söyledi.

Pandemik azaldıkça ve Kaliforniya normal operasyonlara geri döndüğünde, Pony ticari bir robotaxi hizmeti başlatmaya hazırlanıyor. Bu hedefe ulaşmasına yardımcı olmak için toyota’dan 400 milyon dolar da dahil olmak üzere bir dizi ortak ve 1 milyar dolardan fazla fon topladı. Geçtiğimiz Kasım ayında şirket, 267 milyon dolarlık yeni bir fon enjeksiyonunun ardından değerlemesinin 5.3 milyar dolara ulaştığını söyledi. Pony’nin Bosch, Hyundai ve Toyota dahil olmak üzere otomobil üreticileri ve tedarikçileri ile çeşitli ortaklıkları veya işbirlikleri vardır.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir