Ev hizmetleri platformu Thumbtack, 3.2 milyar dolara 275 milyon dolar artırdı ev yönetimini ikiye katlamak için değerleme

Ev hizmetleri platformu Thumbtack, 3.2 milyar dolara 275 milyon dolar artırdı
ev yönetimini ikiye katlamak için değerleme_60c89ef94407f.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aralık ayında home management startup Setter’ı satın aldıktan sonra, ev hizmetleri konseri ekonomisinin öncülerinden biri olan Thumbtack, bu modeli ikiye katlamak için büyük bir tur attı. Şirket, ev hizmetleri profesyonelleri ağının yanı sıra bir ev yönetimi ve bakım işi kurmak için kullanmayı planladığı 275 milyon dolarlık yeni bir para topladı. Kurucu ortak ve CEO Marco Zappacosta, turun thumbtack’i 3.2 milyar dolar olarak değerlendirdiğini doğruladı.

Bazı bağlamlar için, bu, 2019’da Sequoia tarafından yönetilen 150 milyon dolarlık bir tur olan Thumbtack’in en son para topladığında sahip olduğu değerlemenin neredeyse iki katı. Ayrıca, gelirinin %50’den fazla büyüdüğü güçlü bir 2020’nin topuklarına da geliyor. Thumbtack’in brüt geliri(thumbtack’in kesintisi değil, servis ücretlerinde ödenen) şu anda bu yıl 2 milyar doları geçme yolunda ilerliyor.

Bu son finansman, Blackstone alternatif Varlık Yönetimi (Baam) ve G Squared’in de katılımıyla Katar yatırım Otoritesi (QIA) tarafından yönetiliyor. Önceki destekçiler Ballie Gifford, CapitalG, Circle Capital, Sequoia Capital ve Tiger Global Management’ın kurucuları da yatırım yaptı.

Şirketin finansmanı ve değişen odak noktası, geçen yıl tüketiciler arasında gördüğümüz bazı değişikliklerin altını çiziyor.

Büyük ölçüde, covıd-19 nedeniyle, çoğumuz evde kalıyoruz — ki bu da genellikle çok daha fazla zaman harcamak için yeni evlere taşınmayı da içeriyordu-ve Thumbtack’in gördüğü gibi, bu daha fazla insanın bu evleri nasıl daha iyi yerlere getireceğine ve genel olarak daha iyi durumda tutacağına daha fazla dikkat etmesine neden oldu. Bu kısmen, bu yeni ilgiyi karşılamak için bir “ev yönetimi” platformu sağlamada, evin etrafında yapmanız gerekebilecek tek seferlik işler için profesyonelleri bulmak için bir pazar olmanın yanı sıra büyük bir fırsat görmesinin nedenidir.

Zappacosta bir röportajda,” insanların evlerinin en büyük varlıkları, sorumlu olduğunuz en karmaşık şey olması oldukça vahşi, ancak bir el kitabı ile gelmiyor ” dedi. “Arabanızı düşündüğünüzde, düzenli servis yapmanız gerekir. Aksi takdirde, [bir şeyi düzeltmek için] büyük bir acil durum faturası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aynı kavram ev için de geçerlidir. Ancak, ne yapmanız gerektiğini, bunun için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini ve daha sonra kolayca halletmenin kolay bir yolu olmamıştı. Demek yaptığımız bu.”

Hizmetleri için mülkiyet üzerinde yapmanız gerekebilir bu evde elektrik acil onarımı, ayrıca önleyici bakım vardır, dedi. Banyoları veya diğer seçmeli işleri tamir etmek için müteahhitleri içermezler.

Ev yönetimine geçiş, başka bir nedenden dolayı da ilginç bir dönüş. Raptiye abonelikleri arada birçok tüketici hizmetleri ile genel meşgul nasıl büyük bir değişim: oynuyor nasıl bir işarettir.

Yani, çoğumuz hala dışarı çıkıp mal satın alacak ya da zaman zaman sinemaya gidecek olsak da, hepimiz de en az bir isteğe bağlı video hizmetine abone oluyoruz, çoğumuz da Amazon’un çeşitli avantajlarını elde etmek için Prime hesaplarına sahip olabiliriz. Her şey için ve her yerde abone oluyorsak, neden ev bakımını karışıma atmıyoruz?

Şu anda on yaşın üzerinde olan Raptiye, birçok kişi tarafından ev hizmetlerine odaklanmak için konser ekonomisi alanındaki en eski taşıyıcılardan biri olarak kabul ediliyor. Ancak, bu zorluklar olmadan gerçekleşmedi. 2019’da bildirdiğimiz gibi, son tur şirket için zor bir turdu ve sabit bir değerlemede gelebilir gibi görünüyordu. Bu, uzaydaki diğer birçok kişinin topuklarındaydı — sadece diğer girişimleri değil, aynı zamanda Amazon ve Google gibi ağır isabetçileri de içeren Thumbtack’in rakipleri — ev hizmetlerinde kendi çabalarıyla uğraşıyorlardı.

Ve Covıd-19, geçen yıl Mart ayında 250 kişiyi işten çıkaran Thumbtack için de büyük bir meydan okuma olduğunu kanıtladı.

Zappacosta, ona bunu sorduğumda” Evet, bak, bir yıllık bir roller coaster’dı ” dedi. “COVID’NİN ilk aşamalarında, o kadar çok korku vardı ki, birçoğu hepsini kapattı. İnsanlar dedi ki, ‘ evimde kimse olmayacak. Ve bu aylar gerçekten korkunçtu — Mart, Nisan-çünkü bunun ne kadar süreceği belli değildi. Ve böylece zaman testine dayanacağımızdan emin olmak için Ayarlamalar yaptık.”

Ancak, bu yıl daha sonra değiştiği ortaya çıktı, devam etti.

“İnsanlar maskeleme konusunda daha rahat olmaya başladıklarında ve tüm önlemler, biliyorsunuz, talep geri gelmeye başladı. Ve böylece Haziran, Temmuz ayına kadar ot’nin normal seviyelere döndüğünü gördük. Ve sonra biliyorsunuz, son birkaç yıldır platformda yaptığımız büyük yatırımlar, işe alım deneyimini çok daha fazla e-ticaret yapmak için, daha fazla temettü ödemeye başladı.”

2020’nin Thumbtack’in hızlanan büyümesinin üçüncü yılı olduğunu söyledi, “Bu, Covıd’nin bunun ortasında olduğu göz önüne alındığında şaşırtıcı. Ve böylece gerçekleştirdiğimiz ivme, hiç bu kadar güçlü bir konumda olmadık.”

Şirket şu anda sadece diğer ev hizmetleri sağlayıcı pazarlarıyla değil, aynı zamanda Super gibi artan sayıda başlangıç ve görevdeki “ev yönetimi” sağlayıcılarıyla da rekabet eden platformuyla üstünlük elde etmek için teknolojiyi en iyi nerede kullanabileceğine odaklanıyor .geçen ay 50 milyon dolar topladı.

Zappacosta’nın bana anlattığı ilginç bir fikir, daha sonraki bir gelişim aşamasının bir parçası olabilir, müşterilerin evlerini “gezmeleri” için bir yol sağlamayı içeriyordu, böylece Thumbtack alan hakkında daha iyi bir fikir edinebilirdi ve ev yönetimini söz konusu ev ve kullanıcıya daha iyi kişiselleştirmek için dikkat edilmesi gerekenler.

Bu, şirketin uluslararası olarak genişlemekten ziyade ABD’de de çalışmaya devam edeceğini söyledi. Küresel olarak, ev hizmetleri ve onarım pazarının yılda yaklaşık 500 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor ve şaşırtıcı bir şekilde ABD bu değerin %40’ını temsil ediyor.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir