Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, canlı sesin ilk testine ev sahipliği yaptı ABD’deki odalar

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, canlı sesin ilk testine ev sahipliği yaptı
ABD’deki odalar_60c8f36311f7b.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Facebook, Facebook ve Messenger’da satışa sunulacak olan Live Audio Rooms adlı Clubhouse klonu da dahil olmak üzere Nisan ayında bir dizi yeni ses ürününü duyurdu. Facebook, Facebook’un Mayıs ayından bu yana Tayvan’daki ses odaları özelliğini halka açık rakamlarla halka açık bir şekilde test ediyor, ancak bugün şirket ABD’deki canlı ses odalarının ilk halka açık testine ev sahipliği yaptı.etkinliğin kendisi, diğer yöneticiler ve içerik oluşturucularla sohbet eden Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından barındırıldı.

Facebook Facebook Facebook Facebook gerçeklik Laboratuarları Andrew “Boz” Bosworth, Facebook uygulaması Fidji Simo Başkanı ve stonemountain64, QueenEliminator ve TheFierceDivaQueen dahil olmak üzere üç Facebook oyun yaratıcıları, VP ve Başkanı katıldı.

Resim Kredisi: Facebook ekran görüntüsü

İçerik oluşturucular, Facebook’taki oyun yolculukları, ne tür oyunlar yayınladıkları ve oyunla ilgili diğer konular hakkında daha fazla konuşmak için ses odasındaki zamanlarını kullandılar. Zuckerberg ayrıca, yakında “oyuncuları aramak ” adlı yeni bir yazı türü de dahil olmak üzere yeni oyun özelliklerini kısaca alay etti.” Bu gönderi türü, içerik oluşturucuların akış sırasında oyun oynamak için topluluktaki diğer kişileri bulmalarına yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak, canlı yayınlardan kazanılan rozetler artık hayran gruplarına aktarılacak, dedi Zuckerberg, hem içerik oluşturucular hem de hayranlar tarafından çok talep edilen bir özellik olduğunu da sözlerine ekledi.

Fan grupları artık bugünden itibaren Facebook Gaming’deki tüm ortak içerik oluşturuculara sunulacak ve önümüzdeki haftalarda başkalarına sunulacak.

Resim Kredisi: Facebook ekran görüntüsü

Canlı ses odasını kullanma deneyimi, Clubhouse veya Twitter Spaces gibi başka bir platformda beklediğiniz gibi. Etkinliğin ana bilgisayarları ekranın üst kısmındaki yuvarlak profil simgelerinde görünürken, dinleyiciler ekranın alt yarısında daha küçük simgeler olarak görünür. Aralarında konuşmacılar tarafından takip edilen kişileri içeren bir bölüm var.

Aktif hoparlör, Facebook mavi, mor ve pembe tonlarında parlayan bir halka ile gösterilir. Doğrulanırsa, adlarının yanında mavi bir onay işareti görünür.

Dinleyiciler, ekranın altındaki “başparmak yukarı” düğmesini kullanarak canlı yayın yaparken içeriği “Beğenebilir” veya başka bir şekilde tepki verebilir. Ve ses odasını bir Facebook gönderisinde, bir grupta, doğrudan bir arkadaşınızla veya diğer uygulamalar aracılığıyla paylaşmayı seçebilirler.

Odanın üç noktalı” diğer ” menüsünün altındaki bir geçiş anahtarı, erişilebilirlik için otomatik olarak oluşturulan altyazıları açmanıza veya kapatmanıza olanak tanır. Burada, aynı zamanda karşılaştığınız kullanıcı veya herhangi bir sorun veya hata raporu.

Bugün canlı ses odası, elinizi kaldırmak veya sahnede hoparlörlere katılmak için herhangi bir seçenek sunmadı — daha çok “az-çok” bir yayın deneyimiydi.

Bugünden önce, TechCrunch, Facebook uygulamasında ses odaları seçeneğinin göründüğünü bildiren kullanıcılardan birkaç ipucu aldı. Ancak şirket, ABD’deki canlı ses odalarını yalnızca çalışanlarla test ettiğini söyledi.

Test süresi boyunca, canlı ses odaları yalnızca iOS ve Android’de kullanılabilir.

Zuckerberg, bugünün etkinliğini Facebook’un içerik oluşturucu ekonomisi için ileriye dönük planları hakkında daha geniş bir şekilde konuşmak için de kullandı.

“Gelecek için iyi bir vizyonun, çok daha fazla insanın yaratıcı işler yapması ve zevk aldıkları işler yapması ve daha az insanın sadece bir angarya bulduğu işler yapması gerektiğini düşünüyorum. Ve bunu yapmak için, yapmamız gereken şeylerin çoğu temelde bu farklı para kazanma araçlarından bir demet oluşturmaktır,” diye açıkladı Zuckerberg. “Tüm içerik oluşturucular aynı iş modeline sahip olmayacak. Bu nedenle, temel olarak Fiji [Simo] gibi birçok farklı araç kullanma yeteneğine sahip olmak — bazı insanlar için yıldızlar veya reklam geliri paylaşımı veya abonelikler veya bir şeyler satmak veya bunun gibi farklı şeyler olabilir — bu önemli olacak ve bunların hepsini bir araya getirmenin bir parçası.”

O not da bu araçları Facebook olduğu bina öteye oyun diyerek bu Facebook niyetinde destek gazeteciler, yazarlar ve diğerleri — muhtemelen bir başvuru için, şirketin gelecek Substack klon, Bülten, beklenen lansmanı bu ay.

Zuckerberg ayrıca, şirketin içerik oluşturucuların içeriğinden elde edilen gelirin hemen bir kısmını nasıl almayacağı hakkında konuştu.

“Bir kesim yapmadığımız ve daha fazla insanın bu tür rollere girebileceği bu döneme sahip olmak, özellikle ekonominin birçok bölümünün COVID ve pandemi ile ne kadar sert vurulduğu göz önüne alındığında, yapılacak iyi bir şey olacağını düşünüyorum” dedi.

Daha gerçekçi olarak, elbette, Facebook’un bazı içerik oluşturucu gelirlerini derhal kesmeme kararı, sektör genelinde çok fazla rekabet karşısında daha fazla içerik oluşturucuyu hizmetine çekmeye yardımcı olmak için verdiği bir karardır.

Örneğin, Clubhouse şu anda içerik oluşturucuların gelirlerinin %100’ünü koruduğu bir ödeme özelliği ile içerik oluşturuculara bakıyor. Ve bazı yaratıcıların şovlarını finanseediyor . Bu arada Twitter, ses ürün alanlarını artık haber bültenleri, ipuçlarıve yakında Super Follow adlı bir abonelik platformu içeren daha geniş içerik oluşturucu araçlarına bağlıyor .

Zuckerberg, bugünkü etkinlik sırasında canlı ses odalarının halka açık olacağını söylemedi, ancak deneyimin “yakında çok daha fazla insana ” sunulacağını söyledi.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir