G2vp VC, sürdürülebilir teknolojiyi finanse etmek için 500 milyon dolar topladı

G2vp VC, sürdürülebilir teknolojiyi finanse etmek için 500 milyon dolar topladı_60c897e02c212.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kleiner ve Perkins Caufield & Byers’dan çıkan bir firma olan G2 Venture Partners, mevcut endüstrileri daha verimli, çevre dostu ve sosyal olarak sorumlu hale getirmeyi amaçlayan girişimcileri desteklemek için 500 milyon dolar topladı.  

Fund II ile G2, taşımacılık, lojistik, üretim, Tarım ve enerji teknolojileri konusunda en çok yükselişe geçti ve firmanın sözcüsüne göre sürdürülebilirliğe odaklandı.

G2VP kurucu ortağı David Mount yaptığı açıklamada,” ikinci fonumuzun lansmanı, kendi endüstrilerini yeniden tanımlamak ve devrim yapmak için iğneyi hareket ettiren şirketlerle çalışma yeteneğimizi genişletiyor ” dedi. “Endüstrinin geleceğini ileriye doğru iten, düşük kaynak yoğunluğu ile ekonomik büyümeyi teşvik eden teknoloji şirketleri ile ortak olmaya devam edeceğiz.” 

Yeni fondaki yatırımcılar Shell Ventures, Mitsui & Co. ‘ yu içeriyor., Daimler AG, ABB İsviçre Ltd.Şti. ve Mcknight Vakfı, bir G2 sözcüsü Techcrunch’a söyledi. Kleiner’de ünlü yatırımcı ve VC olan John Doerr, fona kişisel olarak yatırım yaptı. Doerr, 2018’de g2vp’nin ilk 350 milyon dolarlık fonuna yatırımyaptı ve temiz enerjiye yapılan yatırımların arttığını iddia ettiği duygusal bir TED konuşması yapmasıyla tanınıyor.

Firma, aveva tarafından satın alınan endüstriyel veri yönetimi platformu OSİsoft, Oracle tarafından satın alınan yardımcı müşteri katılım platformu Opower ve güneş enerjisi şirketi Enphase’de zaten tur attı. Kleiner, 2010 yılında Enphase’in geçmiş bağış toplama turlarına öncülük etti ve 2017’de Doerr, finansal olarak mücadele eden şirkete TJ Rodgers ile birlikte 10 milyon dolar daha yardım etmek için geri adım attı. G2 henüz bu yeni fon için portföy şirketlerinin isimlerini vermeyecekti, ancak bir sözcü Fund II’nin yeni bir şirket grubuna yatırım yapacağını söyledi. Fondan şirketlere yapılan herhangi bir takip yatırımı bu fondan yapılacaktır.

Firma, fon I’de 15 geç dönem şirkete yatırım yaptı ve fon II’de benzer sayıda şirkete yatırım yapmayı bekliyor. G2VC genellikle her şirkete 10 milyon ila 50 milyon dolar yatırım yapıyor. Geçmiş portföy şirketleri arasında lidar üreticisi Luminar, EV teknoloji şirketi Proterra, bilgisayar vizyonu çözümleri sağlayıcısı Scandit, otonom robot şirketi Seegrid ve tarımsal tedarik zinciri platformu ProducePay yer alıyor. 

G2’nin birinci ve ikinci fonlarında sınırlı bir ortak olan Shell Ventures’ın baş yatırım sorumlusu Robert Linck,” bu ekip sürekli olarak vizyon gösterdi ve dünyanın ortasında olduğu dijital endüstriyel geçişin birçok yönüyle ilgili eğrinin önünde harekete geçti ” dedi. “Bu firmadaki beyin güveni, Bugün ortaya çıkan yeni nesil teknoloji liderleri ve yol kesiciler için önemli bir varlık olacaktır.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir