Golden Gate Ventures, rekor sayıda çıkış öngörüyor Güneydoğu Asya

Golden Gate Ventures, rekor sayıda çıkış öngörüyor
Güneydoğu Asya_60c85fcedc7ac.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandeminin ekonomik etkisine rağmen, Güneydoğu Asya’nın başlangıç ekosisteminin çok esnek olduğu kanıtlanmıştır. Aslında, yatırım şirketi Golden Gate Ventures’ın yeni bir raporu, olgunlaşan bir ekosistem, daha ikincil alıcılar ve Spac’lerin ortaya çıkması gibi faktörler sayesinde önümüzdeki birkaç yıl içinde bölgede rekor sayıda çıkış olacağını öngörüyor.

Firmanın kapsamlı “Güneydoğu Asya çıkış manzara Raporu 2.0,” 2019 yılında yayınlanan bir önceki rapora bir takip olduğunu.

İşte en son rapordan bazı önemli noktalar ve baş yazarı Golden Gate Ventures ortağı Michael Lints’den daha fazla bilgi. Her iki rapor için Golden Gate Ventures, bölgedeki genel ve sınırlı ortakları araştırmak için business school INSEAD ile ortaklık kurdu. Ayrıca, Golden Gate Ventures’ın 2012 yılına dayanan ve finansman turları ile bağış toplama başarı oranları arasındaki zaman gibi bilgilerin yanı sıra New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan kamuya açık veritabanları, raporlar ve uzman yorumları gibi bilgileri izleyen tescilli veritabanına da dayanıyor.

Genel çıkış manzarası

Pandeminin ekonomik etkisine rağmen, teknoloji küresel olarak dirençli olduğunu kanıtladı (örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde rekor fiyatlarla bir dizi halka arz vardı). Güneydoğu Asya’nın teknoloji ekosistemi nispeten daha genç olsa da, Lints Techcrunch’a esnekliğinin yıllar önce kurulan ve pandemi nedeniyle hizmetlerine olan talebin aniden arttığını gören şirketler tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Lints,” son sekiz ila dokuz yıl içinde, e-ticaret, lojistik, bazıları sağlık tarafında da altyapı oluşturduk ve pandemi gerçekleştiğinde insanlar aniden evde sıkışıp kaldılar ” dedi. “E-ticaret şirketlerinin çoğunun alımına bakarsanız, gelirlerini en az iki katına çıkardılar. Son mil lojistik şirketleri için gelirlerini artırdılar. Dijital sağlık tarafında da bir sürü pikap vardı.”

Teknoloji diğer birçok endüstriye kıyasla iyi bir performans sergilerken, bir dezavantajı COVID-19 pandemisinin genel küresel risk sermayesi yatırımının düşmesine neden olmasıydı. Cento Ventures and Tech in Asia tarafından yayınlanan bir rapora göre, Güneydoğu Asya’nın başlangıç ekosistemi bağışık değildi ve daha az çıkışa sahipti, ancak 2020’de 8.2 milyar dolar yatırım yaparak nispeten iyi bir performans gösterdi.

Bu finansmanın yarısından fazlasının Grab, Go-jek ve Traveloka gibi tek boynuzlu atlar tarafından çok büyük turlarda toplandığını belirtmek önemlidir, ancak Cento Ventures, diğer girişimler için 50 milyon ila 100 milyon dolar arasındaki yatırımlarda da bir artış olduğunu buldu. Bunlar genellikle Golden Gate Ventures’ın önümüzdeki üç ila dört yıl içinde potansiyel çıkışlar için güçlü bir boru hattı oluşturduğunu söylediği B ve C Serisi turlardır.

“Sadece iki yıl geriye giderseniz, şu anda gerçekleşen B turlarının miktarı, bu sayıyı daha önce hiç görmedim. Bu kesin bir artış,” dedi Lints.

Yatırımlar Güneydoğu Asya’ya da akmaya devam ediyor. Rapora göre, 2021’in sadece ilk çeyreğinde (DealStreet Asia, PWC ve Genesis Ventures’ın verilerine dayanarak) 6 milyar dolarlık bir fon vardı ve bu da bölge tarihinin en güçlü başlangıcını yaptı.

Bu, 2021’de birleşme ve devralma olasılığı için iyi bir işarettir. Rapor, 2019 ve 2020’de 2018’den daha az çıkış olduğunu, ancak sadece pandemik nedeniyle değil, birçok girişimin daha uzun süre girişim destekli kalmak istediğini buldu. Golden Gate Ventures, birleşme ve satın alma faaliyetlerinin yeniden başlamasını bekliyor. 2021’de, 30 milyon dolardan fazla satın alma anlaşması, büyük birleşmeler ve Spac’lerde bir artış öngörüyor.

Boru hattında ne var

Golden Gate Ventures, raporunun önceki baskısındaki 468 tahminine kıyasla, 2020 ve 2022 arasında toplam 412 başlangıç çıkışının gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Bu, ikincil alıcılar, Spac’ler ve misafirperver bir kamu piyasası da dahil olmak üzere daha geç aşamadaki özel sermaye yatırımcılarından kaynaklanmaktadır.

Lints, ikincil alıcıların bir şirkette daha yüksek bir tahsisat isteyen veya gelecek bir turu önceden boşaltmak isteyen aile ofisleri, holdingler ve girişim fonlarının bir karışımını içereceğini söyledi.

“İlginç olduğunu düşündüğüm şey, daha sonraki aşamadaki fonlardan bazıları, bu nedenle özel sermaye fonları ve sadece Güneydoğu Asya’da olanlar değil, yabancı olanlar bile, önümüzdeki birkaç yıl içinde bir D Serisi veya E serisi yükseltebileceklerini varsaydıkları şirketlerde bir pozisyon almak istiyorlar. Bu daha önce görmediğim bir şey, piyasada nispeten yeni” diye ekledi.

Golden Gate Ventures, birleşme ve satın alma faaliyetlerinin Güneydoğu Asya girişimlerinin ana çıkış yolu olmaya devam etmesini ve potansiyel olarak anlaşmaların %80’ini, ardından ikincil satışları (%15) ve halka Arzları (%5) takip etmesini bekliyor.

Aslında, pandemiye rağmen 2020’de rekor sayıda birleşme ve satın alma anlaşması yapıldı. Golden Gate Ventures, özellikle e-ticaret, fintech, medya, adtech ve sosyal ağlarda 45 anlaşmanın gerçekleştiğini tahmin ediyor, çünkü daha büyük şirketler teknoloji yığınlarını büyütmek için girişimler satın aldı.

Halka açılan daha fazla şirket, Güneydoğu Asya’nın ekosistemi boyunca basamaklı bir etki yaratacaktır. Rapor , birkaç yüksek profilli satın alma işlemi yapmış olan Gojek ve Trax gibi şirketlerin, halka açık bir şekilde listelendikleri ve daha fazla likiditeye sahip oldukları takdirde yeni başlayanlar satın almaya devam edeceğini tahmin ediyor.

B ve C Serisi fırsatlar

Lints, daha fazla çıkış olacak olsa da, şirketlerin istedikleri takdirde özel kalmak için daha sonraki aşamalarda daha fazla tur atmaları için daha fazla fırsat olduğunu söyledi-Güneydoğu Asya’nın olgunlaşan ekosisteminin bir işareti.

Pandemik 2020’de ortaya çıktıkça, tohum öncesi ve tohum anlaşmalarının sayısı düştü. Öte yandan, rapor, yeni başlayanların B veya C Serisi turları veya ortalama 21 aydan daha kısa bir sürede yükseltmesinin daha hızlı olduğunu buldu.

Lints,” 2015’ten 2017’ye kadar olan tipik çıkışlara bakarsanız, bu çıkışların bazılarının çok erken olabileceğini iddia edebilirsiniz, çünkü şirket hala bir büyüme yörüngesindeydi, ancak yeni bir ülkeye genişlemeleri için neredeyse hiç takip Fonu yoktu.örneğin, veya yeni bir ürün inşa edin, ” dedi. “Bu yüzden para toplamak için tek gelirleri, ürünü inşa etmeye devam edebilmeleri için daha büyük bir şirket tarafından satın alınmaktı.”

“Şimdi, bir çıkışa doğru sürmek zorunda kalmanın aksine, şirketi genişletmenize ve özel kalmanıza izin veren C Serisi turu yükseltebileceğinizi düşünüyorum” diye ekledi. “Bence bu ekosistemin olgunluğunu gösteriyor ve yine büyük bir avantaj çünkü kurucular inşa etmek istedikleri bu şaşırtıcı şeylere sahipler ve şimdi aslında bunu yapmak ve gerçekten rekabet etmeye çalışmak için sermayeye sahipler ve bu kesinlikle büyük bir değişiklik oldu.”

Bir başka iyi şey, daha sonraki aşamadaki finansmandaki artışın tohum öncesi ve tohum finansmanı açığı yaratmamasıdır. Bunun nedeni, kısmen, büyük turlar yapan olgun şirketlerden gelen erken çalışanların sık sık dallanması ve kurucuların kendileri haline gelmesidir. Girişimleri başlatırken, bağış toplama çalışmalarının ve ağın nasıl çalıştığına aşina olma avantajına sahipler. Örneğin, Grab, Gojek ve Lazada’dan önemli sayıda mezun şirket kurmaya devam etti.

Lints,” çok daha hızlı yükseliyorlar gibi görünüyor ve bence yönetim kurulunda gerçekleşen ikinci şey, şirketlere gerçekten erken kontroller yapan daha fazla izci görüyoruz ” dedi. “Benim varsayımım, hala oldukça uzun olan A serisi boru hattına bakarsanız, bunun çok sayıda tohum öncesi ve tohum anlaşmasından gelmesi gerektiğidir.”

Fonlar nakde çevirmek istiyor

—Özellikle M&A işlemleri—çıkar artışı olabilir diğer bir faktör nakit istiyorlar noktaya ulaşmış olan fonlar var. Golden Gate Ventures’ın 2019 raporu, 2010’dan 2012’ye kadar başlatılan ilk kurumsal girişim fonlarının 2020’de yaşam döngüsünün sonuna ulaşmaya başlayacağını tahmin ediyor. Bu, bu fonların genel ortaklarının portföyleri için çıkış fırsatlarını araştırdığı ve ikincil ve birleşme ve satın alma işlemlerinde artışa yol açtığı anlamına gelir.

Bu da Güneydoğu Asya’da tipik olarak düşük olan ikincil piyasaların sayısını artıracaktır. Orijinal yatırımcılar mutlaka portföy şirketlerini kendilerini satmaya zorlamayacak, bunun yerine birleşme ve birleşme anlaşmaları konusunda istekli olabilecek ikincil alıcılara bakacaklar.

“Son 18 ayda gördüğümüz şey, daha sonraki aşamadaki yatırımcıların, bazı durumlarda aile işletmelerinin veya aile ofislerinin, sekiz, dokuz veya 10 yıl önce başlatılan anlaşmalara erişmek istedikleri ikincil piyasalarda daha büyük bir artış oldu. Bu şirketlerin kapak tablolarının değiştiğini göreceksiniz ve bu, kurucuların farklı hissedarlara sahip olacağı anlamına geliyor” dedi.

“Bunlar genellikle iyi performans gösteren şirketler içindir, burada önümüzdeki 12 ay içinde bağış toplayabileceklerini öngörebilirsiniz. Daha zor durumda olanlar için, bunun zor olacağını düşünüyorum ” diye ekledi. “Bir fon olarak bir şirket portföyünüz olduğunda, bu mutlaka 20’sini satabileceğiniz anlamına gelmez, bu yüzden bazı kurucular için, işe devam etmek ve yatırımcılarının sahip olduğu hisseleri geri almak için bir karar vermeleri gerektiğini düşünüyorum.işi tasfiye edecekler veya bir ticaret satışı arayacaklar.”

Uzay fırsatları

Güneydoğu Asya’daki en büyük uzay haberleri, Grab’ın 40 milyar dolarlık bir uzay anlaşmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde halka açılacağını duyurmasıydı. Lints, daha fazla Güneydoğu Asya şirketinin halka açılırken SPAC rotasını almasını bekliyor. Bu süreç sadece onlara daha fazla esneklik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ABD’de listelemek isteyen girişimler için SPAC ile çalışmak onlara yardımcı olabilir.

“Benim tahminim, New York’un doğrudan listelemelere izin vermesiyle, giderek daha fazla insanın geleneksel halka arz yolundan uzak duracağını ve bir borsada listelemenin en hızlı ve en esnek yolunun ne olduğuna bakacağını düşünüyorum. Güneydoğu Asya için Listeleme hiç bu kadar kolay olmamıştı, bu yüzden Spac’lerin kesinlikle ağ geçitlerini açacağını düşünüyorum” dedi.

Bariyerler sadece düzenleyici başvuruları, halka arz öncesi yol gösterilerini ve yüksek maliyetleri değil, aynı zamanda “uluslararası perakende yatırımcının veya kamu piyasalarının Güneydoğu Asya’daki bu şirketleri gerçekten anlayıp anlamadığı konusunda da endişe duyuyor” dedi. “SPAC’I yöneten çok güçlü bir sponsor ekibiniz varsa, şirketi konumlandırmada, pazarlamayı yaparken ve pazardan da ilgi duymada süper yardımcı olabilirler.”

Hem Singapur Borsası hem de Endonezya Borsası, daha fazla teknoloji listesi çekmek için Spac’lere izin vermeye hazırlanıyor.

Lints, bunun şirketlerin Güneydoğu Asya ve ABD’de daha büyük getiriler için ikili bir liste düşünmelerini sağlayacağını söyledi. “İkili bir liste harika bir seçenek olurdu ve SPACs caddesi boyunca düşünüyorum, bu çok mantıklı.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir