Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler?
  • Online Haber
  • Gündem
  • Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler?

Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler?

ABONE OL
6 Şubat 2021 15:40
Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

Yiyecek ve içecek sektöründeki işletmelere yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla verilecek “ciro kaybı desteği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki nasıl başvurulur, kimler faydalanabilir?

Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler?

Pandemi sürecinde salgını kontrol altında tutmak amacıyla yalnızca gel-al ve paket servis olarak çalışmasına izin verilen işletmeler, ekonomik olarak olumsuzluklar yaşadı.

Esnafın sorunlarını en aza indirmek amacıyla, Cumhurbaşkanı talimatıyla harekete geçildi.

ad826x90

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ciro kaybı desteği Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak.

Belirli şartları sağlayan işletmeler, ciro kaybı desteğinden faydalanabilecek.Peki ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Kimler ciro desteğinden faydalanabilir, şartları nelerdir? İşte esnafın merak ettiği detaylar..

CİRO KAYBI DESTEĞİ NASIL YAPILIR?

Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresi ile diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığınca belirlenecek. Destek ödemeleri için E-devlet üzerinden başvuru alınması bekleniyor. Başvuruların ardından yapılacak değerlendirme süreci ile birlikte ödemelerin kısa sürede vatandaşların hesabına yatırılması bekleniyor.

E-DEVLET CİRO KAYBI DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN

 

Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler? #1

CİRO KAYBI DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Ciro kaybı desteğinden 2019’da ya da öncesinde başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibariyle faal mükellefiyeti bulunan, 2019’da cirosu 3 milyon lira ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020’deki cirosu yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeler faydalanacak.

Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 dönemlerine ilişkin verilen beyannameler, ciro hesaplamasında dikkatte alınmayacak.

Fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecek.

Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresi ile diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığınca belirlenecek.

Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler? #2

ad826x90

CİRO KAYBI DESTEĞİ NE KADAR, KAÇ AY ÖDENECEK?

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak kaydıyla 2020’deki ciroların 2019’daki cirolara göre azalan tutarının yüzde 3’ü esas alınarak verilecek.

İşletme cirolarının tespitinde 27 Ocak itibarıyla 2019 ve 2020’deki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen Katma Değer Vergisi beyannameleri esas alınacak.

 

ensonhaber kaynak

ad826x90

En az 10 karakter gerekli