Hangi nubank finansal devrime sahip olacak?

Hangi nubank finansal devrime sahip olacak?_60c771380c69b.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nubank’ınSão Paulo’nun Brooklin semtindeki California Caddesi’ndeki ilk ofisi, şirketin hikayesine harika bir başlangıç yapıyor. Bir Silikon Vadisi garajı değildi, ancak 30 kişinin şirketin ilk kredi kartını çıkarmak için çılgınca saatler çalıştığı bu küçük, tek banyolu Kiralık Ev ,girişimci ruh ve sürücü imajına da borç veriyor.

Nubank uluslararası dalgalar yaratmaya devam ettikçe, giderek daha fazla VC yatırımcısı Brezilya ekosistemine bir göz atıyor ve önümüzdeki yıllarda diğer yükselişleri potansiyel olarak finanse edebiliyor.

Ancak nubank’ın hikayesi devam ederken, ekip sonunda bu erken ofisten ve sonraki birkaç ofisten de taşınmak zorunda kaldı. Sonunda Nubank, şirketin şu anda 3.000 kişilik ekibinin büyük bir bölümünü barındıran São Paulo’da sekiz katlı bir binaya taşınmak zorunda kaldı.

Başlangıç, on yıldan daha kısa bir sürede decacorn statüsüne ulaştı ve her zamankinden daha hızlı büyüyor. Nubank’ın 400 milyon dolarlık g serisini tartışmak için Ocak ayında CEO David Velez ile röportaj yaptığımda, ” 2019’da 12 milyon müşteriden sadece ağızdan ağıza 34 milyona çıktık.” Geçen yıl Eylül ayına kadar şirket günde 41.000 yeni müşteriye bindi.

Röportajımızdan bu yana geçen beş ay içinde Nubank, 6 milyon müşteriye 40 milyona ulaşmayı başardı. Şimdi 30 milyar dolar değerinde.

Nubank’ın bugünkü merkezi São Paulo, Brezilya’da. Resim Kredisi: NELSON ALMEİDA / AFP / Getty Images

Oraya gitmek kolay olmadı. Şirketin üç kurucu ortağı Velez, Edward Wible ve Cristina Junqueira, şirketin neobanking pazarındaki liderliğini korumak için kendilerini nasıl ölçeklendirecekleri konusunda önemli stratejik kararlar almak zorunda kaldılar. Bu ipucunun her geçen gün sürdürülmesi zorlaşıyor. Nubank’ın artan teklifleri ve daha geniş coğrafi alanı, sırtında büyük bir hedef belirledi ve çok sayıda rakip, öncülük ettiği yollarda koşmak için kırpıldı.

Çoğu Disney filmi gibi, bir peri masalı sonu da iyi görünüyor, ancak sona ulaşmak için film tekerleğinin birkaç dönüşü daha gerekecek.

Başarı için erken hatalar ve malzemeler

Kurucu üçlü için, Nubank’ın artan ölçeğinin şirkete nasıl düzen getirileceği konusunda kritik stratejik kararlar gerektirdiği giderek daha açık hale geldi.

2018 yılına gelindiğinde, şirketin binlerce çalışanı, milyonlarca müşterisi vardı ve hala bir ik departmanına sahip değildi. Junqueira’ya göre, bir ik başkanını işe almak için bu kadar uzun süre beklemek onların erken hatalarından biriydi, çünkü büyüme yeteneklerini bodurlaştırdı. “[İyi] insanlar en büyük darboğazımız olmaya devam ediyor ” diyor.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir