Hızlı sert teknoloji ortaya çıkması

Hızlı sert teknoloji ortaya çıkması_60c5f49c8f644.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken aşamadaki donanım kurucularına yardımcı olmak için tasarlanmış bir girişim programı olan SOSV’S HAX’TAKİ takıma katıldığımda, teknolojideki arkadaşlarım başlarını salladı. Donanımın çok zor olduğunu henüz öğrenmemiş miydim? Görmedikleri şey, buzul itibarının aksine hızla gelişen bir donanım sahnesiydi. Eski hard-knocks hardware playbook, yazılımın tek başına çözemediği iklim gibi medeniyet seviyesindeki fırsatları karşılamak için ortaya çıkan yeni, çok daha heyecan verici bir oyuna yol açtı.  

Bugün, HAX programının kurucularıyla çalışırken, Seppure’dan “dünya enerji tüketimini %10 azaltmak”, Unspun’daki “giyim tedarik zincirindeki tüm atıkları ortadan kaldırmak” veya “küresel pil geri dönüşümünü 5x daha karlı hale getirmek” için inanılmaz (ancak uygulanabilir) planlar oluşturmak normaldir .Yeşil Li-ionpil ile. 

Bunun gibi emeller, küresel ekonomide ortaya çıkan mega eğilimleri yansıtıyor, altyapıyı dekarbonize etme, modernize etme, tedarik zincirlerini güvence altına alma ve geleneksel endüstrileri tamamen dijitalleştirme talepleri etrafında toplanıyor.

Makine öğreniminden sensörlere ve nanomalzemelere kadar ilerlemek için araçlar ve teknolojiler her zamankinden daha güçlü ve uygun fiyatlı, bu da daha yüksek hırs ve pazara çok daha hızlı zaman kazandırıyor. Bill Gates ve Elon Musk gibi vizyonerler, Blackrock gibi kurumsal devlerin iklim ihmali üzerinde baskı oluşturduğunu ve HAX’IN the Engine, New Lab ve Greentown Labs gibi düşünen topluluklarının yükselişine tanık olduğumuzu belirtti. 

Bu yeni dünyanın kapsamı o kadar geniştir ki, artık HAX’IN tezini “donanım” etrafında tanımlamıyoruz; hem zor, hem de zor olduğu için zor teknoloji diyoruz , hem de 2010’ların başlarında kişisel donanım cihazlarının ve ev Iot’nin ilk kapsamının çok ötesine geçiyoruz. 

Etrafımızda ortaya çıkan şey, sert teknoloji gelgit dalgası için birkaç erken sinyalle yeni nesil sert teknoloji kurucuları, yatırımcıları ve teknolojisidir

Eğer “yazılım dünyayı yerse”, sert teknoloji ona diş verir

Son otuz yıl “dünyayı yiyen yazılım” ile tanımlandı ve en düşük asılı meyvede ziyafet çekiyor. Ancak ekran tabanlı, sunucu tabanlı dijital dünyamız, niş pazarlardaki marjinal kazanımlarla giderek daha sınırlı. Ubiquity Ventures’taki arkadaşlarımızın dediği gibi, “ekranın ötesinde yazılım”zamanı geldi.  

Uygun fiyatlı Robotik, AI odaklı sensör füzyonu, kesintisiz bağlantı ve süper malzemeler, müşteriler için büyük yeni değer dilimlerinin kilidini açmak için teknoloji yığınında birleşiyor. Birçok HAX şirketi, çok uzun zaman önce endüstri uzmanlarının yalnızca SaaS şirketlerinin başarabileceğini söylediği %80+ brüt kar marjı işletiyor. Dahası, donanım ve yazılım kombinasyonu, endüstriler arasında tek başına yazılımdan daha önemli sorunları çözebilir.

Tesla’dan öğrenin: büyük endüstrilerde büyük çekimler yapın

Endüstri uzmanları, Tesla’nın son 10 yılda seri üretim otomobil üreticisi olmak için beklenmedik yükselişini açıklamaya çalıştıklarında, Tesla’nın “yazılım liderliğindeki” yaklaşımına işaret ediyorlar. Gerçek şu ki, Tesla’nın yükselişi, piller, motorlar, üretim ve dağıtım modellerinde yoğun donanım yeniliğine odaklandı.  

Aynı denklem, enerji, inşaat ve tarım gibi baskın, milyarlarca dolarlık endüstrilerde de ortaya çıkıyor. Bu kategorilerdeki fırsatlar için avlanan yatırımcıların cesur olmaları gerekecek, ancak sert teknoloji içeriyorsa orantısız getiriler bulacaklar. Dünyayı ileriye taşımak için , Commonwealth’in füzyon enerjisi nükleer füzyon reaktörleri, Boston Metal’in emisyonsuz çeliği veya Deepspin’in düşük maliyetli Mrı’ları gibi büyük çekimler yapmamız gerekecek . Tıpkı Tesla ve ulaşımda olduğu gibi, yazılım fırsatları başlatabilir, ancak endüstriyel devrimler fiziksel dünyadaki yeniliklerden gelir.

B2B satışları için yeni kapılar açıldı

Bu büyük fırsatların ele alınması, endüstriyel ölçekte ortaklar ve müşteriler gerektirir. Yeni başlayanlar tek başına gitmeyi göze alamazlar. Yeni başlayanlar için geleneksel tavsiye, kurumsal ortaklardan kaçınmaktır, çünkü bunlar başlangıç hızında çalışamayan korkutucu, yavaş hareket eden canavarlardır. Gerçek şu ki, büyük şirketler ortaya çıkan sert teknoloji girişimleri için iştahlarını belirgin bir şekilde artırdılar ve birçoğu daha yüksek riskli, daha karmaşık teknolojilerle meşgul olmak için boru hatları kurdular. Son birkaç yılda, girişim anlaşmaları yapan şirketlerin sayısı iki kattan fazla arttı ve çok daha fazlası zaten hareket halindeki endüstri çapında ayaklanmalar için hazırlanıyor. 

Bu, yeni başlayanların kurumsal B2B pazarlarına daha hızlı girmelerini sağlar, bu da bir zamanlar sadece yazılım meslektaşlarıyla sınırlı olan bir hızda milyonlarca gelire ulaşan birçok B2B sert teknoloji girişimini hesaba katar. Aynı zamanda, aynı firmalara VC sermayesindeki artışın yanı sıra HAX’IN kendi makyajındaki değişimi de hesaba katıyor. 2012 yılında başladığımızdan bu yana, HAX B2B Portföyü toplam yatırımlarımızın %10’undan %70’ine yükseldi ve bu da en hızlı büyüyen erken aşama şirketlerinin çoğunu içeriyor. 

Sert teknoloji şirketlerini takımlamak daha kolay ve daha ucuzdur

Erken aşamadaki sert teknoloji girişimlerini başlatmak için teknolojiler ve stratejiler, on yıldan daha kısa bir sürede büyüklük sırasına göre ilerlemiştir. 3D yazıcıların fiyatı 20.000 $ ‘dan 200 $’ a düştü. Baskılı devre kartları sadece birkaç gün içinde dünya çapında gönderilir (vahşi tedarik zincirleri kıtlığı arasında bile). Yüz binlerce tedarikçi, bileşenleri bir gecede üretmeye ve göndermeye hazır çevrimiçi olarak mevcuttur. Etkileyici ve gelir getirici bir prototip oluşturmak için ince bir bütçeyle erken aşamadaki bir kurucu için makul. Sonuç olarak, sabit-tech kurucuları çekirdek teknolojisi gelişimi üzerinde sıfır ve şu anda çok zor “olarak tanınan pek çok şey için alabilir.“Apı’lerin, AWS’NİN ve yazılım için yeni uygulamalar ortaya çıkaran” kodsuz ” un yükselişine benzer şekilde, benzer devrimler yeni sert teknoloji dünyasının bel kemiğidir. 

Doktora geleceğin simgeleridir

Sert teknoloji ticarileştirme artık bir Quixotic arayışı olmadığından, daha fazla doktora ve post-docs şirketleri başlatmak için kaydoluyor. Bir HAX girişiminin bir doktora kurucusuna sahip olması ya da bir doktora tezi üzerinde yıllarca çalışmış olması rutindir (SOSV Climate 100 şirketlerinin %40’ından fazlası en az bir doktora kurucusuna sahiptir). Doğrudan üniversitelerden daha girişimci dürtülere cevap veriyorlar, aynı zamanda iklim gibi büyük, medeniyet düzeyinde teknoloji zorlukları çağrısından ilham alıyorlar. 

Yatırımcılar için kolay bir yol değil, çünkü neredeyse tanım gereği, bir üniversite laboratuvar tezgahından çıkan iş çok gelişmiş, biraz spekülatif ve kanıtlanmış bir pazardan yoksun olacak. Başka bir deyişle, sert teknoloji girişimleri genellikle çok derin sulardadır ve uzman liderliği ve içgörü bir primdir. Sonuç olarak, birçok VC, yeni nesil büyük kurucuları ve endüstri değiştiren girişimleri kaçırma riskini almamak için yatırım ekipleri için bilim adamları ve mühendisler topluyor. Bilim ve teknolojideki en iyi zihinlerimiz için altın bir fırsat çağının başlangıcındayız. 

HAX’IN ortaya çıkan sert teknoloji yükselişinden elde edilen bu önemli noktalar, gelecek yılların bir tahmini değil, HAX ekibinin her gün portföyümüzde neler olduğunu gördüğünün bir yansımasıdır. Fikirlerin kalitesi, kurucuların hırsı ve yıllar önce imkansız olarak yazılmayan projelere karşı yürütme Hızı ile hayrete düşüyoruz. Tabii ki, bu hala zor, ama daha fazla girişimci ve yatırımcı, önümüzdeki on yıllar için kaçınılmaz bir güç haline geldiği için sert teknolojiye geçiyor. 

Açıklama: eski TechCrunch CEO’su Ned Desmond şu anda SOSV’NİN kıdemli işletme ortağıdır.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir