İngiltere’nin CMA Apple’ın içine pazar araştırması açar, Google’ın mobil “duopoly”

İngiltere’nin CMA Apple’ın içine pazar araştırması açar, Google’ın mobil
“duopoly”_60c8c2561317f.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’nin rekabet bekçisi, Apple’ın ve Google’ın mobil ekosistemdeki hakimiyetine derin bir dalış yapacak, bugün yaptığı açıklamada, çiftin ilgili akıllı telefon platformlarını (iOS ve Android) inceleyecek bir pazar çalışmasını duyurdu; uygulama mağazaları (App Store ve Play Store); ve web tarayıcıları (Safari ve Chrome). 

Rekabet ve pazarlar Kurumu (Cma), mobil platform devlerinin bu alanlardaki “etkili ikilisinin” tüketicilere zarar verebileceğinden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Çalışma kadar, tüketicilerin CMA tarafından verilen) bazı örnekler vermek gerekirse ürünleri, Müzik, TV ve video akışı; fitness izleme, alışveriş ve bankacılık gibi içerik ve hizmetler (çeşitli erişim nasıl aracılık mobil ekosistemin çift hakimiyetinin bir sonucu olarak oluşturulan iç içe geçmiş ağ geçitleri hakkında watchdog endişeleri ile geniş olacak.

“Bu ürünler aynı zamanda akıllı hoparlörler, akıllı saatler, ev güvenliği ve aydınlatma (cep telefonlarının bağlanabileceği ve kontrol edebileceği) gibi diğer teknoloji ve cihazları da içeriyor” diye devam etti ve bu boruların hakimiyetinin “bir dizi dijital pazarda rekabeti boğup boğmadığını” araştırdığını da sözlerine ekledi.

Bu CMA daha derin dalış Apple ya da müşteriler için akıllı cihazlar aracılığı ile ürünlerini pazara Google’da kullanan uygulama geliştiriciler, örnek vererek, diğer işletmeler üzerinde çift piyasa gücüne herhangi bir etkisi” inceleyin “ — teyit edecektir.

Watchdog, geliştiricilerin bir dizi antitröst şikayetinin ardından Apple’ın App Store’una açık bir soruşturma başlattı.

Google’ın, adtech şirketleri ve yayıncıları tarafından hareketin rekabete zarar verebileceğine dair şikayetlerin ardından üçüncü taraf izleme çerezlerinin planlanan amortismanını da araştırıyor. (Ve sadece geçen hafta CMA, Google tarafından sunulan ve düzenleyicinin, hareketin rekabete zarar vereceğine inanıyorsa, çerez desteğini tamamen kapatmasını durduracak bir dizi tavizi kabul etmeyi düşündüğünü söyledi.)

CMA, mevcut araştırmaların her ikisinin de yeni mobil ekosistem pazar çalışmasının kapsamına giren konuları incelediğini, ancak ikincisi üzerindeki çalışmalarının “çok daha geniş”olacağını söyledi.

“Tüketiciler ve diğer işletmeler için en iyi sonuçları sağlamak için “ilgili tüm durumlarda birleşik bir yaklaşım benimseyeceğini de sözlerine ekledi.

Gapple’ın mobil ekosistemlerini incelemek için tam bir yıl veriyor.

O da satmaktan geri bildirim herhangi bir sorunları gündeme kendi deyimi kapsamı — arama için yanıtlar tarafından 26 Temmuz. Bu CMA eklendi o kadar da keskin için haber uygulaması geliştiriciler, onun üzerinden anketile aynı tarih.

Teknoloji devlerini ele geçirmek

Watchdog daha önce dijital reklam pazarını inceledi — ve Google’ın hakimiyeti konusunda endişelenecek çok şey buldu.

Bu daha önceki pazar araştırması, İngiltere hükümetinin dijital devlerin pazar deforme edici gücünü hesaba katmak için rekabet kurallarını reform etme planını besliyor. Ve CMA, ‘Gapple’ın’ mobil kasını inceleyen yeni pazar çalışmasının, İngiltere çapında Rekabet Hukuku reformlarını şekillendirmeye benzer şekilde yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Geçtiğimiz yıl İngiltere, İnternet platformlarını düzenlemek için “rekabet yanlısı” bir rejim kurma planını açıkladı-cma içinde özel bir dijital Pazar birimi kurarak (bu yılın başlarında başladı).

Reform Yasası henüz parlamentoya sunulmadı, ancak hükümet rekabet düzenleyicisinin “platformların davranışlarını proaktif olarak şekillendirmesini” istediğini söyledi.” gerçekleşmeden önce zararlı davranışlardan kaçınmak için “ — aynı zamanda bir platformun”stratejik pazar statüsü ” olarak adlandırıldığı tespit edildikten sonra ex ante müdahalelerinin etkinleştirilmesini desteklediğini söyledi.

Almanya, rekabet yasasına (bu yılın başlarında) benzer reformları kabul etti ve bu da büyük dijital platformları “pazarlar arasındaki rekabet için büyük önem”olarak nitelendiren proaktif müdahalelere olanak sağladı. Ve Federal kartel Ofisi, son aylarda Amazon, Google ve Facebook’un böyle bir statüye sahip olup olmadığını belirlemek için bir dizi dava açmak için zaman kaybetmedi.

CMA ayrıca İnternet kapı bekçileri ile başa çıkmak için istekli geliyor.

CEO Andrea Coscelli yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Apple ve Google, alışveriş yapmak, oyun oynamak, müzik akışı yapmak veya TV izlemek isteyip istemediklerine bakılmaksızın, insanların uygulamaları indirdiği veya cep telefonlarında web’e göz attığı ana ağ geçitlerini kontrol ediyor. Bunun tüketiciler ve telefonlarıyla insanlara ulaşmak isteyen işletmeler için sorun yaratıp yaratmayacağını araştırıyoruz.

“Büyük teknolojiyle ilgili devam eden çalışmalarımız zaten bazı endişe verici eğilimleri ortaya çıkardı ve tüketicilerin ve işletmelerin kontrol edilmezse zarar görebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, yeni bir dijital Pazar birimi oluştururken şu anda bu çalışmayı başlatmaya devam ediyoruz, böylece gelecekteki planları şekillendirmek için bu çalışmanın sonuçlarını kullanarak işe başlayabiliriz.”

Avrupa Birliği, geçen yıl büyük teknolojinin kanatlarını kırpmak için kendi önerilerini de açıkladı — Aralık ayında AB genelinde faaliyet gösteren “kapı bekçisi” platformlarına tek bir operasyonel kural seti uygulayacak olan dijital pazarlar Yasası planını sundu.

Avrupa’daki dijital rekabet konusundaki açık eğilim, antitröst makamlarının daha küçük oyuncuların gelişmesine yardımcı olacak önlemler alabileceği umuduyla, en büyük platformların gözetimini ve düzenlenmesini artırmaya yöneliktir.

Eleştirmenler bunun sadece teknoloji devlerinin eline geçtiğini söyleyebilir — çünkü daha radikal müdahaleler (ayrılıklar) yakalanan pazarları yeniden başlatmak için gerçekten gerekli olan şey olduğunda kenarlarda dolaşıyor.

CMA’NIN pazar araştırması hakkında yorum yapmak için Apple ve Google ile iletişime geçildi.

Bir Google sözcüsü şunları söyledi: “Android, insanlara hangi uygulamaları kullandıklarına karar vermede diğer mobil platformlardan daha fazla seçenek sunuyor ve binlerce geliştiricinin ve üreticinin başarılı işletmeler kurmasını sağlıyor. CMA’NIN yeni kurallar tasarlamadan önce platformlar arasındaki ayrıntıları ve farklılıkları anlama çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Göre Google, Android Uygulaması Ekonomisi oluşturulan £2.8 MİLYAR Euro gelir için İNGİLTERE geliştiriciler geçen yıl, hangi iddia desteklenen 240.000 işler arasında ülkeye gerekçe göstererek bir Kamu İlk raporu Bu kadar görevlendirdi.

Teknoloji devi, Avrupa Komisyonu’nun antitröst müdahalelerini takiben, kullanıcıların alternatif arama motorları listesinden seçim yapabilecekleri Android’e bir seçim ekranı eklemek gibi, Avrupa’da yaptığı operasyonel değişikliklere de işaret etti.

Bu ayın başlarında, bu seçim ekranının altında yatan formatı popüler olmayan bir açık artırma modelinden ücretsiz katılıma kaydırmayı kabul etti.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir