İspanyolca konuşanlar için yana’nın ruh sağlığı aracı 5’e yaklaşıyor milyon kullanıcı

İspanyolca konuşanlar için yana’nın ruh sağlığı aracı 5’e yaklaşıyor
milyon kullanıcı_60c777c73928f.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Andrea Campos, 8 yaşından beri depresyonla mücadele etti. Yıllar boyunca, davranışsaldan farmakoterapiye kadar her türlü tedaviyi denedi.

2017 yılında, Campos 20’li yaşlarının başındayken, programlamayı öğrendi ve zihinsel sağlığını yönetmeye yardımcı olacak bir sistem yarattı. Kişisel bir proje olarak başladı, ancak daha fazla insanla konuştuğu için Campos, diğerlerinin de bu sistemden yararlanabileceğini fark etti.

Daha sonra İspanyolca konuşan insanlara zihinsel sağlık araçlarına erişim sağlamak için bir uygulama oluşturdu ve küçük bir grup insanla test etmeye başladı. İlk başta, Campos kendi chatbot onun kendini, depresyon ile başa çıkmak yoruldum … kullanıcılar ile mesajlaşmak.

Campos,” bir ay boyunca, bir uygulama gibi davrandım ve bu insanlara bir şükran günlüğüne yazmak ve daha sonra bu etkinliklerin kendilerini nasıl hissettirdiğini sormak gibi gün boyunca tamamlamaları gereken etkinliklerin bir listesini gönderdim ” diye hatırlıyor Campos.

Onun düşüncesi, bazen depresyon ve anksiyete ile birlikte, insanların korkudan potansiyel tedaviye direndikleri “çok fazla kaçınma” nın ortaya çıkmasıydı.

Küçük deneyinin sonuçları cesaret vericiydi. Böylece Campos, daha büyük bir deney örneği yapmak için yola çıktı ve kitle fonlaması kampanyasıyla yaklaşık 10.000 dolar topladı. Bu parayla, çoğunlukla Facebook Messenger üzerinden kullanılan uygulaması için bir chatbot oluşturmak için bir geliştirici kiraladı.

Sonra Mexico City’de bir deprem oldu ve bu geliştirici Evi ve bilgisayarı da dahil olmak üzere her şeyi kaybetti ve taşınmak zorunda kaldı.

Campos,” hiçbir şeyim kalmadı ” diyor. Ancak bu geliştirici onu ödemesiyle ortadan kaybolan bir başkasıyla tanıştırdı ve yine Campos’u terk etti, “hiçbir şey olmadan.”

Campos,” 2019’un başında bunu kendim yapmak zorunda kalacağımı fark ettim ” dedi. Bu yüzden “chatbots için Wix” olarak tanımladığı bir site kullandı ve bir tane yarattı.

Uygulamayı 700 kişilik bir örnekle denedikten sonra , Campos daha da cesaretlendirildi ve uygulamasının arkasındaki başlangıç olan Yana için bir melek finansman turu topladı. (Yana, “yalnız değilsin ” kelimesinin kısaltmasıdır.” ) 2020’nin başlarında, sadece üç aylık bir pist kaldığında, sadece Facebook Messenger üzerinden kullanımla sınırlı olmayan chatbot entegrasyonuna sahip bir uygulama oluşturmak için döndü.

Campos, Meksika’daki kentinin karantinaya alındığı aynı hafta boyunca uygulamayı daha geniş bir şekilde başlattı.

Resim Kredisi: Yana

İlk başta, “normal, istikrarlı bir büyüme ” gördüğünü söyledi.”Ama sonra Ekim ayında. 10 Aralık 2020’de Apple’ın App Store’u Uluslararası Ruh Sağlığı Günü için Yana’yı vurguladı ve bu tepki şaşırtıcıydı.

Campos,” aynı zamanda benim doğum günümdü, bu yüzden yakındaki bir kasabadaki bir spadaydım, cep telefonumun çıldırdığını duymaya başladığımda rahatladım ” diye hatırlıyor Campos. “Her şey çıldırdı. Mexico City’ye geri dönmek zorunda kaldım çünkü sunucularımız bu tür bir hacme sahip olmadıkları için patlıyordu.”

Bu maruziyetin bir sonucu olarak, Yana yaklaşık 80.000 kullanıcıya sahip olmaktan iki hafta sonra 1 milyon kullanıcıya ulaşmaya başladı. Bundan kısa bir süre sonra Google, uygulamayı 2020’de kişisel gelişim için en iyilerden biri olarak vurguladı ve bu da kullanıcılarda başka bir artışa yol açtı. Bugün, Yana 5 milyon kullanıcı işaretine ulaşmak üzere ve aynı zamanda Cornershop, Flink ve Nuvocargo gibi şirketlere de yatırım yapan Meksika’nın ALLVP liderliğindeki 1.5 milyon dolarlık fon sağladığını duyurdu.

Pandemik geçen yıl vurduğunda, Yana’nın 9 kişilik ekibinin altısı, şirketi kurmaya odaklanmak için Cancun’daki bir “başlangıç evi” nde birlikte karantinaya almaya karar verdi. Bu yılın başlarında şirket, 500 Startups, Magma ve Hustle Fund gibi yatırımcılardan 315.000 dolar topladı. Şirket, ilgisini çeken ancak daha büyük bir çek yazana kadar beklemek isteyen ALLVP’Yİ kurmuştu. 

O zaman şimdi, ve Yana şimdi Meksika ve İspanya, Şili, Ekvador ve Venezuela dahil olmak üzere 12 ülkede ilk üç indirilen uygulamalar arasında yer alıyor.

Campos’a göre, Yana yeni başkenti ile “depresyon/anksiyete anlatımından uzaklaşmayı” planlıyor.

Techcrunch’a” sağlıklı yaşam alanında rekabet etmek istiyoruz ” dedi. “Birçok insan bir ayrılık ya da kayıp gibi krizlerle başa çıkmamızı arıyordu, ancak o zaman Yana’yı krizin sürdüğünden daha uzun süre kullanmaya devam etmek için her zaman bir zorunluluk görmediler.”

Bu insanlardan bazıları, başka bir krizle karşılaştıklarında aylar sonra uygulamayı tekrar indireceklerdi.

Campos,” artık bu uygulama olmak istemiyoruz ” dedi. “Tüm sağlık ve zihinsel sağlığa odaklanmak ve egzersizle yaptığımız gibi her gün inşa edilmesi gereken bir şeyi iletmek istiyoruz.”

İleriye doğru hareket eden Yana, insanlara sadece bir kriz sırasında değil, aynı zamanda bir şükran günlüğü, bir ruh hali izci ve meditasyon da dahil olmak üzere günlük olarak yapabilecekleri aktivitelerle de zihinsel sağlıklarına yardımcı olmayı hedefliyor — “depresyon ve kaygıyı önleyen şeyler” dedi Campos.

” Ruhumuz için bir vitamin olmak ve insanları sürekli olarak zihinsel olarak sağlıklı tutmak istiyoruz ” dedi. “Ayrıca uygulamamıza bir topluluk eklemek istiyoruz.”

ALLVP’DEN Federico Antoni, girişimin potansiyeli konusunda hevesli. İlk olarak 2017’de bir hızlandırıcı programına katıldığında Campos ile tanıştı ve daha sonra son zamanlarda tekrar.

Firma Yana’nın son turuna liderlik etti çünkü ” takımında olmak istedi.”

“O [Campos] inanılmaz bir lidere dönüştü ve potansiyelini ve gücünü fark ettik” dedi. “Ayrıca, Yana inanılmaz bir üründür. İndirdiğinizde, neredeyse orada bir ruh görebiliyormuşsunuz gibi.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir