Jaguar Land Rover, Defender benzeri bir hidrojen yakıtı geliştirecek hücre EV

Jaguar Land Rover, Defender benzeri bir hidrojen yakıtı geliştirecek
hücre EV_60c7fd8c82d65.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jaguar Land Rover, yeni Defender SUV’A dayanan bir hidrojen yakıt hücresi aracı geliştiriyor ve gelecek yıl prototipi test etmeye başlamayı planlıyor.

Zeus projesi olarak bilinen prototip programı, JLR’NİN 20236 yılına kadar sadece sıfır egzoz borusu emisyonlu araçlar üretme hedefinin bir parçasıdır. JLR ayrıca, 2039 yılına kadar tedarik zinciri, ürünleri ve operasyonları boyunca sıfır karbon emisyonuna sahip olma taahhüdünde bulundu.

Proje Zeus kısmen İngiltere hükümeti destekli gelişmiş tahrik Merkezi tarafından finanse edilmektedir. Otomobil üreticisi ayrıca prototipin geliştirilmesine yardımcı olmak için AVL, Delta Motorsport, Marelli Automotive Systems ve İngiltere pil sanayileşme Merkezi’ne de dokundu. Test programı, mühendislerin Land Rover müşterilerinin beklediği performans ve yetenek (çekme ve Off-Road gibi) standartlarını karşılayacak bir hidrojen güç aktarma organının nasıl geliştirilebileceğini anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Yakıt hücreleri, yanma olmadan elektrik üretmek için hidrojen ve oksijeni birleştirir. Hidrojen üretilen bir elektrik motor gücü kullanılır. Bazı otomobil üreticileri, araştırmacılar ve politika yapıcılar teknolojiyi savundular çünkü hidrojenle çalışan Fcev’ler hızlı bir şekilde yakıt ikmali yapabilir, yüksek enerji yoğunluğuna sahip olabilir ve soğuk sıcaklıklarda çok fazla aralık kaybetmezler. Kombinasyon, daha uzun mesafelere Seyahat edebilen Ev’ler anlamına gelir.

Fcev’ler olarak da bilinen az sayıda yakıt hücresi Ev’si, kısmen yakıt ikmal istasyonlarının eksikliği nedeniyle bugün piyasada bulunmaktadır. Toyota Mirai bir örnektir.

Uluslararası Enerji Ajansı’ndan gelen veriler ve otomobil üreticilerinin son taahhütleri bunun değişebileceğini gösteriyor. Geçen ay, BMW Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Zipse, otomobil üreticisinin gelecek yıl az sayıda hidrojen yakıt hücreli X5 SUV üretmeyi planladığını söyledi.

IEA’NIN en son verilerine göre, dünyadaki Fcev’lerin sayısı bir önceki yıla göre 25,210’te 2019 birimlerine neredeyse iki katına çıktı. Amerika Birleşik Devletleri, 2019’te bir düşüş olmasına rağmen, Çin, Japonya ve Kore tarafından takip edilmesine rağmen, satışlarda lider olmuştur.

Japonya, 2025 yılına kadar yolda 200.000 Fcev’e sahip olmayı hedeflediği için altyapı konusunda lider olmuştur. Ülke, 2019 itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse iki katı olan 113 istasyon kurmuştu.

“Hidrojen bütün taşımacılık sektörü karşıya gelecek motor karışımı bir rolü olduğunu biliyoruz, ve pil elektrikli araçlar yanında, araçların kadar Jaguar Land Rover’ın dünya çapında hattının belirli yetenekleri ve gereksinimleri için bir sıfır egzoz emisyonu çözüm sunmaktadır,” hidrojen ve Jaguar Land Rover için yakıt hücreleri Ralph Clague, Başkanı bir açıklamada.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir