Kırılma AI Matthew Johnson – roberson bulma Robotik teslimata orta yol

Kırılma AI Matthew Johnson – roberson bulma
Robotik teslimata orta yol_60c8de43ed880.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırılma AI kendisini Robotik teslimatın Goldilocks’u olarak adlandırıyor. Ann Arbor merkezli şirket, hangi son zamanlarda ortaya çıkan bir $4.2 milyon tohum yuvarlak ve genişletilmiş operasyonlar için Austin, kuruldu bir iki Michigan Üniversitesi profesörlerinden kim düşünüyor teslimat ile tam boyutlu otonom araçlar (AV) değil, yaklaşık olarak, yakın birçok söz ve kaldırım teslimat geliyor çok sorunluydu ve yeterli ödeme. Onların ‘doğru’ çözümü? Bir orta yol veya daha doğrusu bir bisiklet yolu bulun.

Şirketin kurucu ortağı ve CTO’SU Matthew Johnson-Roberson’ın 2019 yılında TechCrunch Sessions: Mobility Stage’de ilk kez piyasaya sürdüğü REV-1 robotu, bir bisiklet temeli üzerine inşa edildi. Yaklaşık 4 metre boyunda ve 32 inç genişliğinde, üç tekerlekli araç saatte 15 mil hızla hareket edebilir, bu da engellerden kaçınmak için hızlı bir şekilde durabileceği anlamına gelir, ancak yine de bir insandan daha hızlıdır.

Ara hız aynı zamanda REV-1’in tam boyutlu bir AV kadar ileride görmesi gerekmediği anlamına geliyor, bu da şirkete göre pahalı lidar gerektirmek yerine radarlarda, sensörlerde ve kameralarda iyi çalışmasını sağlıyor.

Johnson-Roberson, akademik robotikte yaklaşık 20 yıl geçirdi. Üniversiteler, Robotik alanındaki ilerlemelerin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır, ancak ortalama bir kişi, pencereden dışarı baktıklarında her gün bu tür uygulamaları görmemektedir. Genel halk için yararlı bir şey yapma arzusu, kurucuya dönüşen akademisyen için büyük bir motivasyon kaynağı olmuştur.

Nakliye şirketleri inşa eden kurucularla devam eden bir dizinin parçası olan bir sonraki röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir. 

TechCrunch: iki yıl önce TechCrunch aşamasında REFRACTİON AI’YI tanıttınız. O zamandan beri nasıl gelişti?

Matthew Johnson-Roberson: gerçekten heyecan verici bir yolculuk oldu. O zaman, bir aracımız vardı — sahneye çıktığımız araç-ve şimdi Ann Arbor ve Austin’de 25 aracımız var. Yani aradan geçen yıllarda işler biraz değişti. Özellikle gıda dağıtımıyla ilgili birçok değişiklik öngörmüştük ve bunların çoğu pandemi tarafından hızlandırıldı.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir