Küresel girişim şirketi SOSV, 100 milyon doları kapattı olgunlaşan girişimlerini desteklemek için fon

Küresel girişim şirketi SOSV, 100 milyon doları kapattı
olgunlaşan girişimlerini desteklemek için fon_60c5f4a9bdec1.png
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel girişim kıyafeti SOSV’NİN kurucusu Sean O’sullivan, yıllar içinde yavaş ama istikrarlı bir şekilde büyük bir operasyon kurdu.

SOSV bir aile ofisi olarak başladı ve O’sullivan’ın sermayesini, Pitney Bowes’in yıllar sonra 2007’de satın almadan önce 1994’te halka açılan bir kıyafet olan Mapınfo da dahil olmak üzere iki şirketi kurduktan sonra yatırım yaptı. Tohum aşaması yatırım kıyafeti, 2019’da kapattığı ve şu andan itibaren aktif olarak yatırım yaptığı 277 milyon dolarlık erken aşama Fonu da dahil olmak üzere üç fon daha topladı.

Şimdi, bu fonları tamamlamak için organizasyon, SOSV’NİN ayrılıkçı portföy şirketlerinden bazılarında pro rata hissesini korumasına yardımcı olmak için “seçkin bir fon” olarak adlandırdığı şey için 100 milyon dolar topladı.

Piyasadaki diğer araçlar nedeniyle, SOSV şimdiye kadar tamamen hamstrung değildi. Bunun yerine, SOSV, zaman zaman, desteklediği bazı girişimlere yeniden yatırım yapmak için özel amaçlı bir araç topladı. Ancak O’sullivan, bunların nispeten küçük Spv’ler olduğunu söylüyor-2 milyon dolar veya daha az düşünün. Yeni fonun, sosv’nin yatırımcılarıyla yaptığı anlaşmaya göre, 2 milyon ila 5 milyon dolar arasında ve hatta 10 milyon dolara kadar — veya fonun %10’una kadar-Çek yazması bekleniyor.

Tabii ki, yeni fon aynı zamanda yeni başlayanlara Sosv ile çalışmak için daha fazla neden veriyor, bu da tohum çeklerini O’sullivan’ın gözlemlediği ilk kez kuruculara yazma eğiliminde-yanlış — yatırımcılar tarafından tekrar kurucular lehine göz ardı ediliyor.

Apple, Microsoft, Facebook, Google ve Alibaba’ya işaret ederek, manzaranın onlarsız oldukça farklı görüneceğini belirtti. Mapinfo’dan sonra bir şirketi (NetCentric) kurduğunda fenomeni kendisinin yaşadığını söylüyor. “İnsanlar sadece yatırım yapmak için sıraya giriyorlardı” diyor. “Bir iş planından başka bir şey olmadan para toplamak çok kolaydı ve bu günlerde bunlardan birine bile ihtiyacınız yok.”

Bu, SOSV’NİN her anlaşmada istediği kadar büyük bir ısırık alacağı anlamına gelmez. SOSV, yeni girişimcilere bahis yaparak başarıya ulaşmış olsa da — Formlabs’taki ilk yatırımcılar arasındaydı, örneğin şu anda 2 milyar dolar değerinde bir Şirket; ayrıca UBER’İN 2018’de satın aldığı bisiklet paylaşım girişimi olan JUMP’I da destekledi-100 milyon dolarlık bir fon mevcut standartlara göre küçük. SOSV, konuşlandırmak için milyarlarca doları olan ve daha önce hiç risk sermayesi dünyasında görülmemiş bir hızda genç şirketlere daha büyük çekler yazan oyunculara karşı rekabet edebilir.

Bu saçma bir endişe değil, O’sullivan kabul eder. Aslında bu hafta keskin dirsekler gördüğünü söylüyor. 100 milyon dolarlık bir turun bir parçası bir araya geliyordu ve O’sullivan’ın bahsetmeyi reddettiği bir firma, başlangıçtaki B serisi veya a yatırımcılarına yer açmak istemedi çünkü belirli bir özsermaye eşiğini karşılamak istedi.

O’sullivan önceki yatırımcılar razı öneriyor. (”Bize milyarlarca dolarlık bir değerleme yapıyorlar “ve aynı zamanda” mevcut yatırımcılardan ikincil satın almaya çalışıyorlar ” diye açıklıyor ve SOSV’NİN hisselerini halka arz yoluyla tutmayı tercih edeceğini de sözlerine ekledi.)

Yine de, SOSV hakkında endişelenmenize gerek olmadığını öne sürüyor. O’sullivan, akışa devam etmeye istekli olsa da, “çoğu durumda, önceki yatırımcılar için dolaşmak için yeterli olduğunu söylüyor.”

Bu sadece ” geç aşamadaki yatırımcılar için [yer açmak] için iyi bir protokol, eğer onlara anlaşmalar yapmaya devam etmek istiyorlarsa.”

Başka bir deyişle, SOSV’NİN bir megafund’u yönetmesi gerekmez; hepsi aynı kaldıraç var.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir