Mesajlaşma sosyal ağ IRL ile tek boynuzlu at durumunu vurur SoftBank – LED $ 170 M Serisi C

Mesajlaşma sosyal ağ IRL ile tek boynuzlu at durumunu vurur
SoftBank – LED $ 170 M Serisi C_60c8a61005e4b.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal takvim uygulaması IRL, mesajlaşma tabanlı bir sosyal ağ oluşturmakla meşguldü ya da Kurucu ve CEO Abraham Shafi’nin “Batı’nın WeChat ” dediği şey.”Pandemik yakıtlı büyümesinin ve grup sohbeti ve diğer özelliklerle sosyal ağ alanına daha fazla itilmesinin ardından, IRL bugün Softbank’ın Vizyon Fonu 2 tarafından yönetilen 170 milyon dolarlık C Serisi büyüme turunu duyurdu . Bağış toplama ayrıca IRL’Yİ 1.17 milyar dolarlık bir değerleme ile yeni bir tek boynuzlu at olarak darp ediyor.

Softbank’ın yanı sıra, yeni yatırımcı Dragoneer, geri dönen yatırımcılar Goodwater Capital, Founders Fund ve Floodgate ile birlikte oversubscribed turuna da katıldı. Bugüne kadar, IRL 200 milyon dolardan fazla para topladı.

Başlangıç, covıd-19 pandemisi nedeniyle neredeyse bir gecede sıfıra inen bir endüstri olan gerçek dünya olaylarını keşfetmek için bir araç olarak hayatına başladı. Bu, IRL için son olabilirdi, ancak başlangıç, çevrimiçi etkinliklerin keşfedilmesine öncelik vermek için hızla döndü. COVİD duvarları altında, kullanıcıların app livestreamed konserler gibi şeyler bulmak açsın, daha fazla etkinlik, Zoom partiler ve daha pek çok eğlenceli.

Resim Kredisi: IRL

IRL, Live Nation, Twitch, YouTube, TikTok ve diğerleri gibi yerlerden popüler çevrimiçi etkinlikleri çekmeye odaklandı.

Sonuç olarak, ırl daha erişilebilir hale geldi çünkü izleyicileri artık sadece gerçek dünya etkinliklerine seyahat etmek için zaman ve paraya sahip olanlarla sınırlı değildi.

Bu odak, uygulamanın Facebook’u kullanmayan nesilden genç kullanıcılardan oluşan bir kalabalığı çekmesine de yardımcı oldu.

Shafi,” esasen Snapchat, İnstagram ve TikTok kullanıyorlar ” diye açıklıyor. “Ancak bu nesil için hiçbir grup ve etkinlik ürünü yok ” diyor.

Bu yılın başlarında şirket, kullanıcı profilleri, grup sohbetleri için destek, grup etkinliklerine katılma yeteneği, kişiselleştirilmiş öneriler ve daha fazlası gibi şeyler ekleyen yeni bir sitenin lansmanı ile sosyal ağ özelliklerini iki katına çıkardı. Kullanıcılar artık hem web hem de mobil cihazlarda arkadaşlarıyla iletişim kurabildiğinden, IRL sadece bir etkinlik keşif motoru değil, bir sosyal ağ gibi hissetmeye başladı.

Resim Kredisi: IRL

Bugün, IRL’NİN uygulamayı aylık olarak kullanan 20 milyon kullanıcısı ve 12 milyonu var, bu da büyük sosyal ağlara ve milyarlarca kullanıcısına kıyasla şaşırtıcı rakamlar değil. Ancak bu rakamlar, covıd’nin gerçek olaylara olan etkisine rağmen, IRL’NİN son 15 ayda %400 büyümesine yardımcı olan istikrarlı bir yaklaşımı temsil ediyor.

Ancak son zamanlarda işler değişmeye başlıyor. Kişisel olaylar geri dönmeye başlıyor. Örneğin, San Francisco merkezli IRL’NİN ana eyaleti olan California, bugün yeniden açılıyor. Bu, ırl’yi bir kez daha insanları sadece çevrimiçi olarak değil, aynı zamanda adından da anlaşılacağı gibi “gerçek hayatta” bağlamaya odaklanmak için açar.

Bu, insanların bugün olduğu gibi sadece kendi arkadaş gruplarıyla değil, aynı zamanda kendi bölgelerinde veya kampüslerinde yeni gruplar keşfetmelerine yardımcı olmak için etkinliklerle daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olmak anlamına gelebilir. Şirket, insanların gerçek dünya etkinliklerine katılmalarına yardımcı olacak şehir başına belirli bir miktar para ayırarak yeni etkinlik ekonomisini körüklemeye yardımcı olmak için bağışlarının bir kısmını kullanmayı bile planlıyor. Tam ayrıntılarını hala gerçekleştirilmektedir, Oradan söylüyor, ama IRL tekrar açılıyor bu şehirlerde kültür geri getirmek için “istediğine dair bir fikir olduğunu söylüyor.”

IRL ayrıca, ABD dışındaki kullanıcıları platformuna getirmenin yollarını bularak uluslararası ayak izini genişletmeyi planlıyor-muhtemelen Olimpiyatları izlemeye odaklanan etkinliklerden başlayarak. (COVID dalgalanması nedeniyle Oyunlar tekrar ertelenmezse veya iptal edilmezse.)

Shafi, IRL’NİN bağış toplamayı planlamadığını, ancak yaklaştıklarında toplantılara katılmaya karar verdiklerini söyledi.

“Felsefe, gerektiğinde yükseltmek değil, mantıklı olduğunda yükseltmektir. Ve sunucularımızın eridiği noktaya kadar deli gibi ölçekleniyorduk. Bu tartışmaları bize geldiklerinde çok ciddiye almak mantıklıydı ” diyor.

SoftBank ve Dragoneer’ın eklenmesi, IRL ekibine büyük sosyal ağları ölçeklendirme konusunda bazı uzmanlık getiriyor. Softbank’ın diğer önemli sosyal ağ yatırımı , Tiktok sahibinin Bytedance ile, Dragoneer ise Snap’i destekledi. Irl, keşif için ilginç olayları çekmek için video uygulamasıyla çalıştığı için tiktok ile yakın bir ilişkiye sahip. Daha yakın zamanda Tiktok’un yeni “giriş kiti” ile de entegre oldu ve TikTok kullanıcılarının TİKTOK kimlik bilgilerini kullanarak IRL ile kimlik doğrulaması yapmasına izin verdi.

Şimdi, IRL daha da derin bir tiktok entegrasyonu eklemeyi planlıyor — Softbank’ın dikkatini çeken bir şey.

Shafi ayrıntılarda cagey, ancak önümüzdeki haftalarda daha fazla açıklanacağını söylüyor.”

“Ancak söyleyebileceğim şey, TİKTOK kullanıcılarının IRL grup sohbetlerine ve IRL etkinliklerine tiktok profilleri aracılığıyla iletişim kurmanın ve ilişkilerde daha derine inmenin bir yolu olarak bağlandığını gördük” diyor. “Eğer düşünürseniz, şu anda İnstagram’ın gerçekten harika bir mesajı var … oysa TikTok hala bunu geliştiriyor ” diye ima ediyor.

Resim Kredisi: IRL

Genç, Facebooksuz nesil için büyüyen sosyal ağlara olan değerinin ötesinde, IRL reklam geliri olmadan karlı bir iş kurmayı düşünüyor. Bu cephede, insanların ücretli etkinliklerle bağlantı kurmasına yardımcı olma potansiyelini görüyor — ancak diğer platformlarda olduğu gibi etkileyici olmak zorunda kalmayacaklar. Aslında, IRL kısa bir süre önce ücretli grup sohbetlerine pilotluk yaptığında, kullanıcılar örneğin bir calc ödev yardım grubu gibi şeylere erişim için ödeme yapmaya istekliydi.

IRL ayrıca, grupların ve kulüplerin üyelik aidatlarını ve diğer ücretleri toplamasına yardımcı olan araçlara ve Ticketmaster veya Eventbrite için çok küçük etkinliklere olan talebi de görüyor.

Shafi,” başarılı ya da başarısız olsak da, fırsatlarımızı yerine getirme yeteneğimize dayanacağız ” diyor Shafi, bugün çoğu sosyal ağın, kullanıcıların bağlantı kurmasına yardımcı olmaktan çok medyaya odaklandığını da sözlerine ekledi. “İnşa ettiğimiz şey sosyal medyanın bir parçası değil, sosyalin gerçek insan etkileşimi kısmı, çünkü bu kadar dikkat edilmedi.”

” Bir mesajlaşma sosyal ağı kuruyoruz ” diye devam ediyor ve dünyanın en büyük mesajlaşma sosyal ağı olan WeChat ile karşılaştırıyor. “Gittiğimiz en büyük vizyon, Wechat of the West’i inşa etmek — bir mesajlaşma süper sosyal ağı. Ve her şey grupları organize eden ve birlikte bir şeyler yapan insanlarla başlıyor” diyor.

Ek finansman ile IRL, ürün büyümesine, uluslararası genişlemeye ve yaratıcısı ve Kültür Fonuna yatırım yapacak ve şu anda 25 kişilik uzaktan dağıtılmış ekibini yıl sonuna kadar 100’e çıkaracak.

“İnsanlar giderek daha fazla kişisel sosyal bağlantı arıyorlar ve anlamlı deneyimleri birlikte paylaşmaya çalışıyorlar. Yenilikçi bir etkinlik tabanlı sosyal ağ olan IRL, grup ve etkinlik keşfi, sosyal takvim ve grup mesajlaşmasının kesiştiği noktada yer alıyor ve insanların birlikte daha fazlasını yapmalarını sağlıyor,” diye ekledi SoftBank yatırım danışmanları Direktörü Serena Dayal, yatırımıyla ilgili bir açıklamada. “Herkesin arkadaşlarıyla ve aileleriyle olan bağlantılarını derinleştirmelerine yardımcı olma hırslarını desteklemek için Abraham ve IRL ekibi ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir