Mobil oyun harcamaları 2021 yılının 1. çeyreğinde haftada 1,7 milyar dolar rekor kırdı, pandemik öncesi seviyelere göre %40 arttı

Mobil oyun harcamaları 2021 yılının 1. çeyreğinde haftada 1,7 milyar dolar rekor kırdı,
pandemik öncesi seviyelere göre %40 arttı_60c8ad0ee5744.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covıd-19 pandemisi, mobil oyunlara olan talebin artmasına neden oldu, çünkü kilitlenen tüketiciler oyunlar da dahil olmak üzere çevrimiçi eğlence kaynaklarına baktılar. Ancak Covıd-19 kısıtlamaları azalsa bile, mobil oyunlara olan talep yavaşlamıyor. Mobil veri ve analiz sağlayıcısı App Annie’nin IDC ile işbirliği içinde hazırladığı yeni bir rapora göre, dünya çapındaki kullanıcılar 2021’in ilk çeyreğinde 2019’un dördüncü çeyreğine göre %30 daha fazla oyun indirdi ve Q1 2021’de mobil oyunlarda haftada 1,7 milyar dolar rekor kırdı.

Raporda, bu rakamın pandemik öncesi seviyelere göre %40 arttığı belirtildi.

Resim Kredisi: App Annie

ABD ve Almanya, sırasıyla Kuzey Amerika ve Batı Avrupa pazarlarında 1.çeyrek 2021 itibariyle mobil oyun harcamalarındaki büyüme açısından diğer pazarlara öncülük etti. Suudi Arabistan ve Türkiye, Asya-Pasifik bölgesi dışında dünyanın geri kalanında büyümeye öncülük etti. App Annie, bu çeyrekte mobil oyun harcamalarının yaklaşık yarısını oluşturduğunu söyledi.

 

Kısmen pandemik tarafından hızlandırılan mobil oyunlardaki büyüme, mobil cihazların diğer dijital oyun tüketim biçimlerini daha da geride bıraktığını görüyor. Bu yıl, mobil oyun PC ve Mac oyunlarına göre küresel liderliğini 2.9 X’e çıkaracak ve ev oyun konsollarına göre liderliğini 3.1 X’e çıkaracak.

Resim Kredisi: App Annie

Bununla birlikte, bu değişiklik, mobil ve konsol pazarının birleşmeye devam ettiği bir zamanda geliyor, App Annie, daha fazla mobil cihazın çapraz platform yetenekleri ve sosyal oyun özellikleri de dahil olmak üzere konsol benzeri grafikler ve oyun deneyimleri sunabildiğini belirtti.

Gerçek zamanlı çevrimiçi özelliklere sahip oyunlar, oyuncu-oyuncu ve çapraz oyun özellikleri gibi şeyler de dahil olmak üzere, uygulama mağazalarındaki En İyi hasılat listelerine hakim olma eğilimindedir. Örneğin, Q1 2021’de iOS ve Google Play’de dünya çapında en çok hasılat yapan mobil oyun Roblox’du. Bunu, görsel deneyimi için dünya çapında Geliştirici Konferansı sırasında bir Apple tasarım Ödülü kazanan Genshin Impact izledi.

Resim Kredisi: App Annie

Raporda ayrıca oyun etrafındaki reklam Pazarı ve Nintendo, Xbox Game Pass, PlayStation App, Steam, Nintendo Switch ve Xbox uygulamaları da dahil olmak üzere oyun konsolları için mobil eşlik eden uygulamaların büyümesi analiz edildi. Bu uygulamalar için indirmeler ABD’de Nisan 2020’de kilitlendi, ancak pandemik öncesi sürümlerden daha güçlü indirmeler görmeye devam ediyor.

Resim Kredisi: App Annie

Reklam cephesinde, App Annie, oyun içi mobil reklamlara yönelik kullanıcı duyarlılığının Q3 2020’te Q3 2019 ile karşılaştırıldığında arttığını, ancak ABD’de ödüllendirilmiş video reklamların ve oynanabilir reklamların tercih edildiğini söylüyor.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir