Nasıl Podcast: Solak Radyo Anna Rubanova

Nasıl Podcast: Solak Radyo Anna Rubanova_60c7d32c51659.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Podcasting’in güzelliği, herkesin bunu yapabilmesidir. Bu, tüketilmesi kadar kolay olan nadir bir besindir. Ve bu nedenle, hiçbir iki kişi tam olarak aynı şekilde yapmaz. Potansiyel podcast’lere açık çok sayıda donanım ve yazılım çözümü vardır, bu nedenle kurulumlar NPR stüdyolarından USB Skype kulelerine kadar gamı çalıştırır (ikincisi mevcut pandemi sırasında bir tür varsayılan haline gelmiştir).

En sevdiğimiz podcast sunucularımızdan ve yapımcılarımızdan bazılarının iş akışlarını vurgulamalarını istedik-işi yapmak için kullandıkları ekipman ve yazılım. Liste şu ana kadar şunları içeriyor:

Bilim vs Gül Rimler
Seçim Kar Getiricileri’ David Rees
Fantezinin Eleanor Kagan’ına hoş geldiniz
İlgi makaleleri Avery Trufelman
İlk Taslak ve parça değişiklikleri ‘ Sarah Enni
RiYL uzaktan podcasting sürümü
Aile Hayaletleri ‘ Sam Dingman
Dinliyorum Anita Flores.
Kırık rekor Justin Richmond
Criminal / bu aşkın Lauren Spohrer
Gece Vadisi’ne Hoş Geldiniz Jeffrey Cranor
Bullseye Jesse Thorn
Ben Lindbergh etkili vahşi
Kendi podcast’im, RiYL

Resim Kredisi: Anna Rubanova

Bu hafta Anna Rubanova ile konuşacağız. Komedi yazarı olan podcast yapımcısı, “the Thrilling Adventure Hour” ve “Election Profit Makers” (son How I Podcaster, David Rees) dahil olmak üzere sayısız podcast üzerinde çalıştı. Rubanova, Forever Dog’da yönetici yapımcı olarak görev yapıyor ve WNYC Studios ve Stitcher Premium için programlara ev sahipliği yaptı. Adam Bozarth ile birlikte “ Solak Radyo ” adlı anlatı eskiz komedi şovunu birlikte üretiyor veyönetiyor. 

Telefonumu çok kullanırım. Eskizler için fikirler yazardım ve kaçınılmaz olarak onları neyin iyi yaptığını unuturdum. “Piyangoyu kazandığımda, bir balığa sigara içmeyi öğreteceğim.” Bu benim notlarımdan birinde ve ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikrim yok. Bir Sesli not ile, hemen biraz hissediyorum yakalayabilir. Kayıt, tamamen yazılı bir taslak için bir atlama noktası, belki de doğaçlama için bir ipucu olarak hizmet edebilir. Daha iyi bir mikrofon kullanarak yeniden kaydedebilir veya vidalayabilir, olduğu gibi kullanabilirim. En komik ya da bazen yeterince iyi olan her şeyle giderim. Daha sonra bağlamla her zaman haklı çıkarabilirsiniz. Yeterli müzik, restorasyon veya SFX ile, en kötü kalitede ses kasıtlı geliyor. Ayrıca, podcasting’de “doğru” bir şey yapmanın bir anlamı yoktur. Mükemmel sandviçi yapmaya çalışmak gibi. Podcast yapmanın ya da radyo yapmanın ya da iki dilim ekmek kullanmanın bir yolu olduğunu düşünen herkes bir sahtekarlık ya da solipsisttir.

Resim Kredisi: Anna Rubanova

Podcast mükemmelliğinden bahsetmişken, Solak Radyo benim her şeyim. Bu bir portföy, yaratıcı çıkış, komedi karalama defteri ve her şeyde en iyi arkadaşım ve ortağım Adam Bozarth ile oynamak için bahane. Eskizler, bilinç akışı monologları, bize komik ya da ilginç gelen her şeyi yaparız.

Son on yılda, çok sayıda kayıt ekipmanı biriktirdik. Fantezi bir şey yok: birkaç yakınlaştırma, iki AudioTechnica 2020 USB mikrofon ve bir Rhode av tüfeği. Biz ne DİY film yapımı için yapılmıştı. Yaklaşık on yıl önce bir YouTube sonrası kısa form komedi patlaması oldu. Tüm bu markalı içerik siteleri çöktüğünde, video ile uğraşmayı bıraktık ve animasyon ve podcasting’e daha fazla eğildik. 

Resim Kredisi: Anna Rubanova

Anlatı sesi benim tutkum. Podcast yapmak benim işim. Daha önce de söylediğim gibi, ekipman toplamıyoruz, ancak aynı anda 12 şovun yapımcıları olarak eklentilere ve yazılımlara yatırım yapmamız gerekiyordu. Diyalog için en kolay DAW seçmeler olmalı. Mantık, ses manzaraları ve açıkçası müzik oluşturmak için mükemmeldir. Seçmelere uzaktan aramalar kaydediyoruz ve düzenleme noktalarını bir stüdyoda yaptığımız gibi işaretliyoruz. (Teşekkür ederim, geri döngü!) İki yıl önce, restorasyon yazılımına 1000 dolar düşürdüm. Pandemide, bu yazılım bana saatlerce çalışmamı sağladı. Herkes evden kayıt yaparken, kelimenin tam anlamıyla her şey ters gidebilir.

Kırpma ve plosives’in en büyük endişemiz olduğu günler geride kaldı. Bir keresinde, bir podcaster (yani kendi podcast’ine sahip biri) bir çatı partisinden ürettiğim bir şovu çağırdı . Kaydı geri yüklemeyi bitirdiğimde kimse söyleyemedi. (Teşekkür ederim, RX-7; keşke RX-8’i karşılayabilseydim.) Eklentiler sadece yararlı değil, aynı zamanda keyifli olabilir. Yünlü bir battaniyenin altındaki bir hoparlörden geliyormuş gibi ses çıkarabilen bir tane var. Bunun için iyi bir kullanım buldum mu? Hayır, henüz değil. Ama olasılıkları hayal edebiliyorum.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir