Nubank’ın CX stratejisi onu en sevilenlerden biri haline getirdi dijital bankalar

Nubank’ın CX stratejisi onu en sevilenlerden biri haline getirdi
dijital bankalar_60c77130cca3c.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu EC-1’in 1.ve 2. bölümlerinde gördüğümüz gibi, 2013’ün ortalarına gelindiğinde, Nubank CEO’su David Velez başlamak için ihtiyaç duyduğu şeylerin çoğuna sahipti. İki kurucu ortak getirdi, iddialı mühendislik ve operasyon ekipleri topladı, Sequoia ve Kaszek’ten 2 milyon dolarlık tohum Fonu topladı, São Paulo’da küçük bir ofis kiraladı ve müşterilerin Brezilya’nın beklediği kadar büyük ve kazançlı bir pazarda bankacılık hizmetleri sunma misyonuyla silahlandırıldı.

Bununla birlikte, nubank olarak adlandırılmasına rağmen, başlangıç aslında bir banka olamazdı: Brezilya yasaları, yabancı bir şirketin bir banka işletmesini yasadışı hale getirdi. Bu kısıtlama, ekibin doğrudan ülke Başkanından bir lisans beklerken pazarda bir dayanak bulmak için yaratıcı bir ürün stratejisi geliştirmesini gerektirdi.

Nubank, kendisini diğer bankalardan ayırt etme konusunda o kadar kararlıydı ki, marka rengi ve ilk kredi kartı için Barney purple’ı seçti.

Bu nedenle Nubank, ilk teklifi olarak bir kredi kartı takip etti, ancak hızlı bir şekilde sıfıra inen bir saate karşı yarışmak zorunda kaldı. O zamanlar, Brezilya’nın bu ürün segmentinde bankacılıkta olduğu gibi mülkiyet kısıtlamaları yoktu, ancak Mayıs 2014’te sadece birkaç ay içinde nubank gibi bir şirketin piyasaya sürülmesini engelleyecek yeni kurallar yürürlüğe giriyordu.

Şirket, mevcut yönetmeliklere büyükbaba olmak istiyorsa, önümüzdeki sekiz ay içinde hızlı bir şekilde yürütmek zorunda kaldı. Operasyonların hızı en azını söylemek için çılgındı ve şirket daha da hızlı çalışmaya devam edecek ve sonuçta fintech girişimlerinin stratosferine doğru ilerleyecekti.

Krediye tam inanç

Nubank adının “yeni banka” anlamına geldiğini varsaymak kolaydır, ancak kurucuların tam olarak istediği şey bu değildir. Portekizce’deki “nu” kelimesi “çıplak” anlamına gelir ve Velez ve ekibi bu ismin vizyonlarını yansıtmasını istedi: Brezilya’daki geleneksel bankaların dayattığı herhangi bir pranga olmadan 21.yüzyıldan kalma bir banka inşa etmek.

Ekip, asgari ücretin ayda yaklaşık 200 dolar olduğu Brezilya’da büyük bir servet açığı olduğu için mümkün olduğunca çok insana hizmet sunmak istedi.

Sadece bir kredi kartıyla başlamak hem stratejik hem de pratik bir iş kararıydı. Kredi kartları ülkede yaygın olarak kullanıldı ve herkes nasıl çalıştıklarını anladı. Ayrıca, banka kartları kabul edilmediğinden, yalnızca Brezilya’da çevrimiçi alışveriş yapmak için kredi kartlarını kullanabilirsiniz.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir