Otomotiv pazarı Carro, 360 milyon dolar ile tek boynuzlu at statüsüne ulaştı SoftBank Vision Fund 2 tarafından yönetilen C Serisi

Otomotiv pazarı Carro, 360 milyon dolar ile tek boynuzlu at statüsüne ulaştı
SoftBank Vision Fund 2 tarafından yönetilen C Serisi_60c7ef500e4f1.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneydoğu Asya’nın en büyük Otomotiv pazarlarından biri olan Carro , SoftBank Vision Fund 2 liderliğindeki 360 milyon dolarlık C serisini yükselttikten sonra tek boynuzlu at değerlemesine ulaştığını açıkladı. Diğer katılımcılar arasında sigorta devi MSIG ve EV Growth, Provident Growth ve Indies Capital gibi Endonezya merkezli fonlar yer alıyor. Carro aracılığıyla satılan araçların yaklaşık %90’ı ikinci eldir ve bakımdan parçalar için parçalanıp geri dönüştürüldüğü zamana kadar bir otomobilin tüm yaşam döngüsünü kapsayan hizmetler sunar.

2015 yılında kurulan Carro, daha fazla dikeylere genişlemeden önce otomobiller için çevrimiçi bir pazar yeri olarak başladı. Kurucu ortak ve İcra Kurulu Başkanı Aaron Tan, Techcrunch’a kabaca konuşursak, şirketin faaliyetlerinin üç bölüme ayrıldığını söyledi: toptan, perakende ve fintech. Toptan ticareti, envanter satın almak isteyen otomobil satıcıları ile çalışırken, perakende tarafı tüketicilere satıyor. Fintech operasyon hem ürünler, B2B araba kredileri, otomobil sigortası, ve B2B işletme kredileri sunuyor.

Carro’nun son finansman duyurusu Ağustos 2019‘da B serisini 90 milyon dolara çıkardığını söyledi. Şirketin en son finansmanı, satın alımları finanse etmek, finansal hizmetler portföyünü genişletmek ve Carro’nun çevrimiçi otomobilleri sergilemek, fiyatlandırma modelleri geliştirmek ve sigorta poliçe sahiplerini ne kadar ücretlendireceğini belirlemek için kullandığı AI yeteneklerini geliştirmek için kullanılacak.

Ayrıca ana pazarlarında perakende hizmetlerini genişletmeyi planlıyor: Endonezya, Tayland, Malezya ve Singapur. Carro şu anda dört ülkede yaklaşık 1000 kişiyi istihdam ediyor ve gelirinin Mart 2021’de sona eren mali yılda 2,5 kattan fazla büyüdüğünü iddia ediyor.

Covıd-19 pandemisi, carro’nun işine yardımcı oldu çünkü insanlar kendi araçlarının toplu taşıma araçlarından kaçınmasını istedi ve çevrimiçi otomobil alışverişine daha açık hale geldi. Bu faktörler aynı zamanda olx Autos ve carsome gibi rakiplerin pandemi sırasında iyi performans göstermelerine yardımcıoldu .

Güneydoğu Asya’da elektrikli araçların benimsenmesi, carro için yeni bir kuyruk rüzgarı ile sonuçlandı, çünkü bir EV satın alan insanlar genellikle yanmalı motorlu araçlarını satmak istiyorlar. Carro şu anda Güneydoğu Asya’da piyasaya sürmek isteyen dünyanın en büyük elektrikli araç ülkelerinden bazılarıyla konuşuyor.

“Birisi genellikle Güneydoğu Asya’da satın aldığı her araba için, her zaman bir ticaret var. Arabalar nereye gidiyor, değil mi? Biz bir pazar yeriyiz, ama çok yüksek bir seviyede, yaptığımız şey yeniden kullanmak ve geri dönüştürmektir. Bu, işin çevresel sürdürülebilirliğinde büyük bir rol ve bizi bölgedeki diğer oyunculardan ayıran bir şey” dedi.

Arabalar genellikle carro’nun envanterinde 60 günden daha az kalır. Platformu, bir aracı şahsen inceleme deneyimini çoğaltmak için bilgisayar vizyonu ve ses teknolojisini kullanır. Birisi bir Carro listesine tıkladığında, bir AI Botu otomatik olarak onlarla etkileşime girerek aracın maliyeti hakkında daha fazla ayrıntı sağlar ve soruları yanıtlar. Ayrıca aracın 360 derecelik bir görünümünü, iç kısmını görüyorlar ve nasıl ses çıkardığını görmek için motoru neredeyse çalıştırabilirler. Listeler ayrıca kusurlar ve denetim raporları hakkında bilgi sağlar.

Birçok müşteri hala bir satın alma işlemini tamamlamadan önce kişisel bir görünüm elde etmek istediğinden, Carro kısa bir süre önce Showroom Anywhere adlı bir beta ürünü başlattı. Singapur’da şu anda mevcut olan, insanların QR kodları ile şehir genelinde park edilmiş Carro arabalarının kilidini açmasına izin veriyor, böylece günün herhangi bir saatinde, etrafta bir satış elemanı olmadan inceleyebilirler. Şirket, Showroom’a her yerde test sürüşü eklemeyi planlıyor.

Tan,” bir teknoloji şirketi olarak işimiz, elimizden gelen her şeyi otomatikleştirdiğimizden emin olmak ” dedi. “Bu şirketin hedefi ve sadece maliyet yapımızın ve gelir yapımızın yıllar içinde daha iyi olacağını varsayabilirsiniz. Daha fazla marj iyileştirmesi ve maliyet düşürmede çok daha fazlasını bekliyoruz.”

Fiyatlandırma sabittir, bu nedenle alışveriş yapanlar pazarlık yapmak zorunda kalmazlar. Carro, marka, model ve kilometre dahil olmak üzere bir araçla ilgili ayrıntılara ve Carro’nun işlemlerinden elde edilen verilere ve piyasa bilgilerine (örneğin, belirli bir aracın ne kadarının şu anda satışa sunulduğu) bakan makine öğrenme modellerini kullanarak fiyatları belirler. Carro’nun fiyatları genellikle piyasa aralığının ortasındadır.

Arabalar üç veya yedi günlük para iade garantisi ve 30 günlük garanti ile birlikte gelir. Bir müşteri bir araba satın almaya karar verdikten sonra, carro’nun fintech platformu aracılığıyla kredi ve sigorta başvurusunda bulunmayı tercih edebilir. Tan, Carro’nun kredi kitabının yaklaşık beş yaşında, neredeyse başlangıçtaki kadar eski olduğunu ve şu anda yaklaşık 200 milyon dolar olduğunu söyledi.

Carro’nun sigortası, poliçe sahiplerinin arabalarına yerleştirilen sensörler tarafından izlenen sürüş davranışlarına göre fiyatlandırılır. Bu, Carro’nun birisinin nasıl sürdüğüne ve bir kaza veya başka bir olay geçirme olasılığına dair bir profil oluşturmasına izin verir. Örneğin, birisi genellikle hız sınırlarına sadık kalırsa daha iyi fiyatlandırma alır.

Tan,” biraz fütüristik geliyor ” dedi. Son zamanlarda halka açılan Root Insurance da dahil olmak üzere,” ancak bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde GEICO ve bir sürü diğer sigorta şirketi gibi uzun yıllardır yapılan bir şey ” dedi .

Tan, MSIG’NİN Carro’ya yaptığı yatırımın “sigortacının yaptığımız şeyle çok fazla bağlantısı olduğu için sigortayı üç katına çıkarmaya çalıştığımızın bir ifadesi ” olduğunu söyledi. MSIG’NİN iyi bir ortak olmasının nedeni, kendimiz gibi, verilere ve ‘yeni çağ’ sigortası veya veri odaklı sigorta olarak adlandırdığımız farklılığa çok inanmalarıdır.”

Carro, carro Care de dahil olmak üzere satış sonrası hizmetlerini dört pazarında da genişletiyor. Satış sonrası hizmetleri bir aracın yaşam döngüsünün sonuna ulaşır ve müşterileri dünya çapında atölyeler içerir. Örneğin, bir Toyota Corolla Singapur’da bozulursa, ancak motoru hala kullanılabilirse, nairobi’deki bir tamirhaneye çıkarılabilir ve gönderilebilir ve parçalarının geri kalanı geri dönüştürülebilir.

“Yönetim toplantılarında her zaman sorduğum bir şey, arabaların Endonezya’da ölmek için nereye gittiğini söylemek mi? Arabalar Tayland’da ölmek için nereye gidiyor? Bir yol olmalı, bu yüzden eğer bir yol yoksa, bir yol bulacağız”dedi.

SoftBank yatırım danışmanları yönetici ortağı Greg Moon yaptığı açıklamada “ ” AI tarafından desteklenen carro’nun teknoloji platformu, tüketicilere araç sahipliği süreci boyunca tam yığın hizmetleri ve şeffaflık sağlıyor. Aaron ve Carro ekibi ile yeni pazarlara açılma isteklerini desteklemek ve araba satın alma sürecini daha akıllı, daha basit ve daha güvenli hale getirmek için AI destekli teknolojiyi kullanmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir