Tanıdığın herkes bir Disney prensesi, yani AR kraliçe

Tanıdığın herkes bir Disney prensesi, yani AR
kraliçe_60c79af15f1b7.png
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta sonu, tüm arkadaşlarınız birer birer animasyonlu, Pixar’dan ilham alan karakterlere dönüştü. Bu ateşli bir rüya değil ve yalnız değilsin.

Perşembe günü, Snapchat, “Frozen ” dan bir arka plan karakteri gibi görünmenizi sağlamak için AR kullanan bir karikatür 3D tarzı Lens yayınladı.”Doğal olarak, Tiktok’un kendi ar çizgi film efektleri Snapchat’ınki kadar ikna edici olmasa da, insanlar Disney prensesleri olarak videolarını paylaşmak için Tiktok’a dönüyorlar, çünkü elbette öyle.

Bu, Disney tarzı bir AR trendinin viral hale geldiği ilk kez değil. Ağustos 2020’de Snapchat, Mayıs 2019’dan bu yana 41.2 milyon yeni kurulum aldığı en büyük ay olan 28.5 milyon yeni kuruluma sahipti. Ağustos 2020’nin başlarında snapchat, kullanıcıların evcil hayvanlarını “Disneyfy” etmek için kullanılabileceğini fark ettikleri Karikatür yüz lensini piyasaya sürmesi tesadüf olmayabilir – # disneydog etiketi Tiktok’taki platformlarda 40.9 milyon görüntüleme aldı. Daha sonra snapchat, Aralık ayında , insan yüzleri için önceki yinelemeden daha gerçekçi sonuçlar veren bir karikatür lensi yayınladıklarında viral altını tekrar vurdu.

Sensor Tower’a göre, snapchat’ın küresel kurulumları 2020’nin geri kalanında aydan aya yükselmeye devam etti, ancak kurulumlar Aralık ayında biraz azaldı. Yine de, Snapchat o ay 36 milyon indirme aldı. Şimdi, en yeni Karikatür tarzı 3D lens tekrar viral hale geldikten sonra, Snapchat, Tiktok’un 2 numaralı yuvasına kıyasla App Store’un ücretsiz uygulama listelerinde 6 numaraya ulaştı. Yine de, Mayıs ayında Snapchat indirmeleri Nisan ayında 34 milyondan 32 milyon iken, Tiktok Mayıs ayında 80.3 milyon yükleme gördü, Nisan ayında 59.3 milyondan fazla.

Resim Kredisi: Snapchat, techcrunch tarafından ekran görüntüleri

Ancak, bu hafta sonu karikatür patlaması üzerinde de bir etki yaratan 1 numaralı yuvada yeni bir uygulama var. Mart ayında piyasaya sürülen Voilà AI Artist, bizi kendimizin çizgi film versiyonlarına dönüştüren başka bir platform. Snapchat veya Tiktok’taki AR destekli efektlerin aksine, Voilà bir fotoğraf editörüdür. Kullanıcılar bir selfie yükler ve bir reklamı izledikten sonra (reklamsız sürüm haftada 3 dolara mal olur), bir karikatür olarak neye benzeyeceğinizi gösterir.

Voilà AI Artist, Mart 2021’de dünya çapında sadece 400 kez indirildi. Mayıs ayına kadar, uygulama 1 milyon indirmeyi aştı ve yalnızca bu ayın ilk iki haftasında, uygulama 10.5 milyondan fazla kez indirildi.

Yine, “Disneyfy” trendindeki tekrarlayan yinelemeler gibi, Voilà gibi uygulamalar da yeni değil. FaceApp, 2019’da viral hale geldi ve insanlara yaşlandıklarında, grileştiklerinde ve buruşuk olduklarında nasıl görüneceklerini gösterdi. Uygulama , kullanıcıların fotoğraflarını AI ile özçekimlerini düzenlemek için buluta yüklediği için gizlilik tartışmalarının merkezi haline geldi. FaceApp, “performans ve trafik nedenleriyle” güncellenmiş fotoğrafları bulutta saklayabileceğini“, ancak” çoğu görüntünün “48 saat içinde silindiğini” belirtti.” Yine de, bu belirsiz dil uyarı zillerini tetikledi ve bizi altmış yıl içinde neye benzeyeceğimizi görmenin potansiyel olarak hain sonuçları hakkında düşünmeye çağırdı. İki yıl önce, FaceApp, kullanıcıların cildini daha hafif hale getiren bir “hotness” filtresi çıkardı – FaceApp ırkçı AI için özürdiledi . Voilà, hangi aittir Wemagine.AI Kanada’daki LLP, AI’NIN eurocentrism’i için de eleştirildi. Bu uygulamaların popülaritesi arttıkça, kültürümüzün en zararlı önyargılarından bazılarını da destekleyebilirler.

Resim Kredisi: Voilà

FaceApp gibi, Voilà uygulamayı kullanmak için bir internet bağlantısı gerektirir. Ayrıca, onun açısından anahat kullanıcılar hibe şirketi “münhasır olmayan, dünya çapında, telifsiz, alt lisansı verilemez ve devredilemez bir lisans konak, mağaza, kullanımda herhangi bir şekilde, görüntüleme, çoğaltma, değiştirme, uyarlama, düzenleme, yayınlama ve dağıtma tarih ve Oluşturulan içerik.”Temel olarak, bu, platforma bir resim yüklerseniz, Voilà’nın onu kullanma hakkına sahip olduğu anlamına gelir, ancak buna sahip değildir. Bu uygulamalar için anormal bir durum değildir – örneğin instagram’a fotoğraf yüklediğimizde, platforma resimlerimizi kullanma hakkı da veriyoruz.

Yine de, Voilà gibi uygulamaların bizi iyi bir Disney prensesi yapacağımız bilgisi karşılığında Nelerden vazgeçtiğimizi düşünmeye zorlaması iyi bir şey. Bu ayın başlarında, tiktok, uygulamanın kullanıcıların içeriğinden “biyometrik tanımlayıcılar ve biyometrik bilgiler toplayabileceğini” dikte etmek için ABD gizlilik politikasını güncelledi. Bu, Tiktok’un tanımsız bıraktığı terimler olan “faceprints ve voiceprints” i içerir. TechCrunch yorum yapmak için Tiktok’a ulaştığında, terimlerin neden biyometrik verilerin otomatik olarak toplanmasına izin vermek için değiştiğini doğrulayamadılar; bu, vücudumuzun bizi ayıran herhangi bir özelliği, ölçümü veya özelliğini, hatta parmak izlerini ifade eder.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, voila App Store’daki bir numaralı yuvaya tırmandığında, Snapchat Pixar’dan ilham alan AR lensini yeniden geliştirdi. Facebook’un kendi Spark AR platformu yeni özelliklersunuyor ve geçen hafta WWDC’DE Apple , Ar yazılımı Realitykit’e büyük bir güncelleme yaptığını duyurdu. Ancak bu eğilimler, yüz değiştiren AR ile artan rahatlığımız hakkında Disney için nostaljimizden daha fazlasını ortaya koyuyor.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir