Tek boynuzlu at kurucuları hala olduklarında nasıl tanımlanır erken aşama

Tek boynuzlu at kurucuları hala olduklarında nasıl tanımlanır
erken aşama_60c8f35ae0391.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken aşamadaki bir VC olarak, pazar büyüklüğünü, iş modelini ve rekabeti düşünerek potansiyel kazananları belirlemeye çalışan yüzlerce fantastik girişimle zaman geçiriyorsunuz. Uzun vadede, tüm ekip ve(s) kurucusu aşağı gelir yine de içten içe biliyorsun.

Portföyümüzdeki en başarılı şirketlere baktığımızda, şaşırtıcı performansları büyük ölçüde kurucular sayesinde. Bununla birlikte, sektörde 20 yıl çalıştıktan sonra bile, ekibin analizinin hala işin en zor kısmı olduğunu itiraf etmeliyim. Küçük bir çekişe sahip erken aşamadaki bir şirketin genç ilk girişimcisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

En iyi kurucular alçakgönüllüdür ve zayıflıklarının ve sınırlamalarının yanı sıra başlangıçları için potansiyel zorlukların farkındadır.

Creandum’da, son 18 yılda, Spotify’dan Daniel Ek, Klarna’dan Sebastian Siemiatkowski, Kry’den Johannes Schildt, Jacob de Geer ve Izettle’den Magnus Nilsson, Neo4j’den Emil Eifrem, Trade Republic’ten Christian Hecker ve daha fazlası gibi Avrupa’nın en başarılı başlangıç kurucularından bazılarıyla çalışmak için şanslıyız.

Bir süre sonra, bu inanılmaz girişimcilerin hepsinin bazı temel özellikleri paylaştığını fark ettik. Hepsinin çok fazla enerjisi var, çok çalışıyorlar, sabır, azim ve esneklik gösteriyorlar. Ancak bunun üzerine, tüm bu tek boynuzlu at kurucuları, bir yatırımcı olarak, onları erken bir aşamada desteklediğinizde aramanız gereken beş temel özelliği paylaşıyor.

Bilmediklerini biliyorlar.

Birçok kişi tipik bir başlangıç kurucusunun kendinden emin olmasını ve güçlü bir satış zihniyetine sahip olmasını bekler. Kesinlikle bu beklentileri karşılamaları gerekirken, en iyi kurucular da mütevazı ve zayıflıklarının ve sınırlamalarının yanı sıra başlangıçları için potansiyel zorlukların farkındadır.

İşi, ortalama insanların yönetecek enerjiye ve dürtüye sahip olduklarının ötesinde öğrenmek, geliştirmek ve büyütmek istemeye devam ediyorlar.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir