Teknik antitröst Haçlı Lina Khan FTC olarak onaylandı komiser

Teknik antitröst Haçlı Lina Khan FTC olarak onaylandı
komiser_60c8e53972cb1.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Senato , büyük teknoloji eleştirmeni ve önde gelen antitröst bilgini Lina Khan’ı Salı günü FTC Komiseri olarak doğruladıve teknoloji endüstrisi için yeni bir inceleme çağına işaret etti. Khan, 69-28 oyla onaylandı ve Cumhuriyetçiler, Khan’ın teknolojinin en güçlü şirketlerinde dizginleme konusundaki fikirlerine nadir görülen iki partili destek gösterisinde Demokratlara katıldı.

Columbia’da doçent bir hukuk profesörü olan Khan’ın yıldızı, hükümetin tekelleri tanımlamanın modası geçmiş yollarının, özellikle teknolojide modern iş gerçeklerine ayak uyduramadığını inceleyen bir dönüm noktası makalesinin yayınlanmasıyla yükseldi. Khan’ın görüşüne göre, bu düzenleyici başarısızlık, en büyük teknoloji şirketlerinin benzeri görülmemiş zenginlik ve gücü pekiştirmelerine izin verdi ve bu da onları düzenlemeyi daha da zorlaştırdı.

Başkan Biden, Mart ayında Khan’ı adaygöstererek, Biden’in büyük teknoloji şirketlerinin eski Başkan Obama döneminde Beyaz Saray ile olan sıcak ilişkisini uzatmayacağına dair erken bir mesaj gönderdi.

Khan’ın onayı, ajansın ftc’nin icra yetkilerini güçlendirmek için Kongre çabalarına paralel olacak bir öncelik olan teknoloji antitröst endişelerine öncelik vereceğinin bir işaretidir. FTC, 2019’da gizlilik ihlalleri için Facebook’a 5 milyar dolar para cezası verdi, ancak rekor kıran para cezası, zaten 500 milyar dolardan fazla olan bir şirket için sadece bir göz atma darbesiydi.

Geçtiğimiz hafta Kongre, eğer kabul edilirse, teknolojinin en büyük işlerini elden geçirecek ve gelecek yıllar için endüstrinin kurallarını yeniden çizecek uzun zamandır beklenen iki partili fatura paketini açıkladı.

Senatör Amy Klobuchar tarafından önerilen önceki bir tasarı, FTC’NİN pazar ve birleşme araştırması için yeni bir bölüm oluşturmak için kullanabileceği bir para havuzunu bir kenara bırakacak ve teknolojinin en güçlü devlerinden gelen acımasız büyümeye ayak uydurmak için antitröst uygulamalarını modernize etmeye doğru bir adım atacaktı.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir