The Station: ROBOTAXİ apps on the rise, yeni bir yapay zeka öncüsü başlangıç ve mobilite etkinliğinin öne çıkanları

The Station: ROBOTAXİ apps on the rise, yeni bir yapay zeka öncüsü
başlangıç ve mobilite etkinliğinin öne çıkanları_60c777bee0b02.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba ve istasyona tekrar hoş geldiniz, insanların ve paketlerin A noktasından B noktasına (bugün ve gelecekte) nasıl hareket ettiğine adanmış haftalık bir bülten.

Welp, hareketlilik etkinliği sona erdi ve bir sürü ilginç röportaj yaptık ve ekstra Crunch aboneliği olan herkes videolara erişebilir. Örneğin, Rita Liao, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de test eden ve geliştiren üç Çinli robotaxi şirketinden (WeRide, AutoX ve Momenta) yöneticilerle bir panel düzenledi.

Üç panelist, düzenlemeler cephesinde ilginç bir paket, Çin’deki AVs için politika oluşturmanın merkezi hükümet tarafından yukarıdan aşağıya bir çabadan ziyade aşağıdan yukarıya doğru yönlendirildiğini açıkladı.  Ayrıca, yabancı meslektaşların Çin pazarını nasıl açabileceği hakkında da konuştular.

Autox’tan Jewel Li, Çin’de faaliyet göstermenin zorluklarını ortaya koydu.

Bence bir ofis açmak kadar basit değil, değil mi? Piyasada başarılı olmak için bundan çok daha fazlası var. Bir manzara inşa etmelisin, bir ekosistem inşa etmelisin, kendi ortakların. Tüm ekosistem zinciri oldukça uzun. Hükümet ilişkileri ile ilgili oldukça karmaşık. Ayrıca, zaten biriktirdiğiniz verileri de içerir. Sürüş deneyimi yerel dünyaya uygun olmalıdır. Birçok şey devreye giriyor.

Diğer olayları dahil benim mülakat ile Eş Rímac bu Rímac Automobili, kim ifşa hakkında ne kadar yakın şirket geldi başarısız, sağlanan yardım için dost olmak isteyen kurucuları ve anlattı onun çıkarına elektrik robotaxis. Sonra Motional’ın Karl Iagnemma ve Aurora’nın Chris Urmson arasında av endüstrisi hakkında bir tartışma vardı — kaçırılmaması gereken bir röportaj değil. Etkinliğin daha fazla özeti önümüzdeki hafta yayınlanacak.

Etkinlikten bazı diğer kapsama:

Bana e-posta gönderin [email protected] düşünceleri, eleştirileri paylaşmak, görüş veya ipuçları sunmak. Ayrıca Twitter’da bana doğrudan bir mesaj gönderebilirsiniz – @kirstenkorosec.

Mikromobbin’

Bu hafta, Kirsten Korosec’in yukarıda belirttiği gibi, hareketlilik dünyasının liderlerinin, başlangıçlarının ve girişimlerinin, insanları, malları ve hatta fikirleri hareket ettirmenin geleceği hakkında konuşmak için sanal sahnemizde bize katıldığı büyük hareketlilik etkinliğimiz vardı. Remix’in kurucu ortağı ve CEO’su Tiffany Chu, topluluk organizatörü, ulaşım danışmanı ve avukat Tamika L. Butler ve Revel’in kurucu ortağı ve CEO’su Frank Reig ile bir panel yönettim . Hareketlilik şirketlerinin bir şehirdeki herkes için, özellikle de en savunmasız olanlar için adil ve erişilebilir olmasının önemini ve bunun karlılığı nasıl etkilediğini tartıştık.

Sorgulamamdan çıkan ilginç bir şey, Reig’in Revel’in karlılığa ulaşmasıyla ilgili yorumlarıydı.  (Karlılıkla ilgili açıklamalar ilk olarak Mayıs ayında paylaşıldı, ancak reig etkinlik sırasında biraz daha fazla renk sağladı). Reig, 2020 yazında üç ay boyunca, Revel tam şirket karlıydı,” bu yüzden sadece piyasa karlılığının ötesinde, sadece birim ekonominin ötesinde ” dedi. “Maaşımdan ve bir şirketi yönetmekle ilgili her şeyden bahsediyorum.”

Bu, Revel’in sadece bir e-moped şirketi olduğu ve EV şarj merkezleri, ebikes ve ride-hailing dahil olmak üzere birkaç iş kolu eklemeden önce geri döndü. Revel’in karlı bir şekilde nasıl ölçüldüğünü tam olarak bilmiyoruz-FAVÖK’TEN mi bahsediyoruz? brüt kar mı? – ve panelde para salatasını kazmak için zamanımız yoktu. Ancak, şirketin en yeni iş kolu olan Tesla araçlarına yerleşmesi dikkat çekicidir. Revel’i farklı gelir akışlarını artırmaya devam ederken yakından izleyeceğiz. Belki bir gün halka açılırlar, böylece daha yakından bakabiliriz.

Revel gibi hareketlilik şirketlerinin şehirlerin hareket eşitliğine ulaşmasına yardımcı olup olamayacağı konusunda önemli bir konuya geri dönelim. Hareket bir ayrıcalık değil, bir hak olmalı, ama çoğu zaman bugün farklı araçlarla aynı oyunu oynuyormuşuz gibi geliyor. Hareketlilik her zaman en üstte olanlara daha fazla fayda sağlamıştır, bu yüzden bugün neden farklı olmalı? Ahlaki otoyol bizi gerçekten adalete doğru yönlendiriyor mu? İyi bir neden gerçekten emin hizmetlerini şehirler hareketinin eşitliğin sağlanması için Yardım alma zaman ve para harcamak zorunda şirketleri ne yapar?

Butler,” teorik olarak insanlara hizmet etmek olan işi yapıyorsanız, o zaman tüm insanlara hizmet etmek istemelisiniz ” dedi. “Şirketler için, insanların işleri adil bir şekilde yapmak için çok fazla zaman aldığını veya çok fazla paraya mal olduğunu söylemek istediklerini söyleyebilirim, ancak bir evi yeniden donatıp donatmadığınızı veya şirketinizi yeniden donatıp donatmadığınızı, bir şeyi yeniden donattığınızda daha fazla paraya mal olur. Bu nedenle, özsermayeyi en başından beri inşa ettiğiniz bir şey olarak düşünürseniz, aslında size para kazandıracak ve daha sonra yapmaya çalışacağınızdan daha az zaman alacaktır, çünkü birisi size bunu yapmanızı söyler veya bazı tartışmalar yaşarsınız.”

Ekstrakrunch ile ilgili tüm konuşmayı buradan izleyebilirsiniz.

Bazı mikro lokmalar…

Misafirperverlik endüstrisinde çalışanlar için bir e-scooter platformu olan Leo Riders , yerel otellerle 20’den fazla anlaşma ile Atina, Yunanistan’a genişliyor. Brown Hotel ve Colors Urban Hotel gibi oteller artık konuklara şehir etrafında dolaşmak için e-scooter sunabilecek. Hasta geliyor. Ne yanlış gidebilir ki?!

E-scooter abonelik ve satış şirketi Unagi, “All-Access” hizmetini Chicago, DC ve bu iki büyük Amerikan kentinin etrafındaki diğer bazı bölgelere genişletiyor.

Lime, aşı randevularına ücretsiz e-scooter ve bisiklet gezileri sağlayan’ iyileşmeye yolculuk ‘ girişimini dördüncü Temmuz’a kadar uzatıyor. Biniciler , burada iki ücretsiz 15 dakikalık sürüş için bir promosyon kodununyanı sıra aşılar ve nereden alınacakları hakkında bilgi alabilirler.

Future Motion’ın onewheel’i, tahtanın ortasında dev bir tekerleğe sahip bir kaykay gibi benzersiz ve eğlenceli görünümlü araç, 52.5 milyon mil ulaştı. Sana şunu söylememi istediler: Ay’a ve geriye 220 yolculuk, dünya çapında 2.100 kez ve Santa Cruz, Kaliforniya ve NYC arasında yaklaşık 18.000 yolculuk.

– Rebecca Bellan

Haftanın anlaşması

money the station

Çinli bir Binicilik şirketi olan Didi, özel pazardan on milyarlarca dolar topladı. Şimdi halka açık olana dokunmaya hazır.

Şirket halka arz için başvurdu ve dosyalamayı biraz araştırdı, işte bulduğumuz şey. Techcrunch’ın Alex Wilhelm’in belirttiği gibi, S-1, Covıd-19’un Didi’nin küresel operasyonlarını ne kadar hızlı ve acı verici bir şekilde körelttiğini gösteriyor. Covıd-19 sayıları düştükçe ve ekonomiler tekrar açıldı. Didi, 2019’un sonundaki brüt işlem hacmine geri döndü.

Didi Çin’de bir GTV kurtarma yönetmek. Bununla birlikte, toplam sayıları daha düzdür ve son üç aylık eğilimler inanılmaz derecede çekici değildir. Didi hiç olumlu faaliyet gelirleri oluşturdu ve mali rakamlar tarihi bir göz alarak, bu çok açık. Şirketin Q1 2021’deki gelirleri, örneğin Q3 ve Q4 2020 sayılarından daha küçüktü.

Diğer bazı not kalemlerinde, şirket 2020 yılı için 21.6 milyar dolarlık gelirde 1.7 milyar dolarlık bir zarar bildirdi. Ve en büyük paydaşlarından bazıları %21.5 ile Softbank, %12/5 ile Uber ve %6.8 ile Tencent.

Dikkatimi çeken diğer fırsatlar …

Şube Sigortası, birlikte ev ve oto sigortası sunan bir başlangıç, Anthemis Group liderliğindeki bir B serisi finansman turunda 50 milyon dolar topladı. Tura Acrew, Cherry Creek Holdings ve mevcut destekçiler Greycroft, HSCM Bermuda, American Family Ventures, SignalFire, SCOR P&C Ventures, Foundation Capital ve Tower IV de katıldı. Başlangıç, 2017 yılında kuruluşundan bu yana toplam fonlamada 82.5 milyon dolar topladı.

Birkaç Çinli market dağıtım şirketi bu hafta halka arz başvurusunda bulundu. İlk olarak , daha önce General Atlantic, Sequoia Capital China, Starquest China, Qiming Venture Partners, Bertelsmann Asia Investments ve General Atlantic gibi yatırımcılardan 400 milyon dolardan fazla para toplayan Dingdong. Düzenleyici dosyalama, Digndong’un geçen yıl 1.73 milyar dolar gelirle 485 milyon dolar net zarar ettiğini gösteriyor. Ayrıca , devlet destekli China International Capital Corporation, ICBC International Securities, Tencent, Abu Dhabi Capital Group, Tiger Global ve Changshu County hükümeti tarafından yönetilen bir fon da dahil olmak üzere yatırımcılardan 2 milyar dolardan fazla para toplayan Missfresh var. Missfresh, dosyalamaya göre 252’te 956 milyon dolarlık gelirde 2020 milyon dolarlık net zarar bildirdi .

Birtedarik zinciri izlenebilirliği ve CO2 izleme şirketi olan Circulor, A serisi finansman turunda 14 milyon dolar topladı. Westly Group, şirketteki mevcut yatırımcıların yanı sıra Salesforce Ventures, BHP Ventures, Future Positive Capital, 24Haymarket ve Sky Ocean Ventures’ın katılımıyla turu yönetti. Circulor’un ürünü, Volvo Cars tarafından tamamen elektrikli Xc40 Şarjında kullanılan kobaltın izini sürmek için ve polestar tarafından elektrikli otomobilleri için kobalt, lityum, nikel, lityum ve mika tedarik etmenin çevresel ve insan hakları risklerini değerlendirmek için kullanılır.

Bloomberg, embraer’in elektrikli araç kalkış ve iniş birimi Eve Urban Air Mobility’nin özel amaçlı satın alma şirketi Zanite Acquisition Corp. ile birleşme görüşmelerinde bulunduğunu bildirdi .anlaşma, Birleşik varlığa yaklaşık 2 milyar dolar değerinde değer verecek.

2014 yılında kurulan Şangay merkezli bir lidar üreticisi olan Hesai, özel sermaye şirketi Hillhouse Capital’in risk sermayesi kolu olan GL Ventures, akıllı telefon üreticisi Xiaomi, talep üzerine hizmet devi Meituan ve CPE liderliğindeki bir D Serisi finansman turunda 300 milyon dolardan fazla para topladı. Huatai Securities’in ABD doları yatırım kolu olan Huatai International Private Equity Fund, Lightspeed China Partners ve Lightspeed Venture Capital’in yanı sıra Qiming Venture Partners da katıldı.

Berlinmerkezli HMI kuruluşu ıncari, Delivery Hero ve Team Europe’un kurucusu Lukasz Gadowski liderliğindeki 15 milyon €(18.1 milyon$) A serisi finansman turunu kapattı.

Google’ın kurucu ortağı Larry Page tarafından desteklenen eVTOL şirketi Kitty Hawk, 3D Robotics’i satın aldı. Anlaşmaya göre, 3D Robotics kurucu ortağı Chris Anderson, Kitty Hawk’ta COO olacak, Forbes bildirdi. Makale ayrıca, Heaviside’ın ilk versiyonlarını inşa eden Kitty Hawk Mühendisi Damon Vander Lind’in görevden alındığını, CEO Sebastian Thrun’un Forbes’e doğruladığını da ortaya koydu.

Nvidia , yüksek çözünürlüklü haritalama başlangıcı olan Deepmap’i satın alıyor. Şirket, haritalama IP’SİNİN Nvidia’nın otonom araç teknolojisi sektörü Nvidia Drive’a yardımcı olacağını söyledi. Nvidia’nın bu satın alma işlemini 2021 yılının 3.çeyreğinde tamamlaması bekleniyor.

Taşımacılıkta erken aşamadaki girişimcileri destekleyen girişim şirketi trucks Venture Capital, iki yeni fon başlatıyor. Trucks Venture Fund 2 olarak bilinen yeni ana Fonu geçen yıl büyüdü ve kısa bir süre önce 52.525.252 $ ‘ dan kapandı. Trucks VC’YE göre, fon, bisikletlerden sınıf 8 büyük teçhizat kamyonlarına ve bir iletişim şirketine kadar her şeyi yapan üç otomatik OEM ve üç otomatik tedarikçi tarafından destekleniyor. VC’NİN yeni takip Fonu olan Trucks Growth Fund, halihazırda Trucks’ın portföyündeki en umut verici şirketlerden bazılarına daha sonraki aşama sermayesi sağlayacak.

Waabi, yeni bir otonom araç başlangıç tarafından kurulan AI öncü ve baş bilim adamı at Uber MAC Raquel Urtasun, kabarık $83.5 milyon bir Dizi yuvarlak led tarafından Khosla Ventures ile ek katılım Uber, 8VC, Radikal Girişimler, OMERS Girişimler, BDC ve Aurora Yenilik, yanı sıra önde gelen AI araştırmacı Geoffrey Hinton, Fei-Fei Li, Pieter Abbeel, Sanja Fidler ve diğerleri. Urtasun, uzun mesafeli kamyonlardan başlayarak otonom araçların ticari dağıtımını hızlandırmak için “AI-ilk yaklaşım” olarak tanımladığı şeyi aldığını söyledi.

Whereısmytransport, Naspers Foundry, Cathay Africİnvest Innovation Fund ve SBI Investment liderliğindeki A serisi uzatma turunda 14.5 milyon dolar toplayacağını açıkladı. Uzantıda onaylanan diğer katılımcılar Capria Ventures ve Wuri Ventures, Mission Gate, b&Y ve Global Brain tarafından yönetilen KDDI açık İnovasyon Fonu’dur.

Robotaxi uygulamaları yükselişte

the station autonomous vehicles1

Geçen hafta, Mobil Uygulama pazarı istihbarat firması Sensor Tower’ın izniyle Waymo one uygulama bilgilerini paylaştım. Sürüş selamlama uygulamalarını başlatan pek çok AV geliştiricisi yok, ancak bu değişiyor olabilir.

Argo AI ve Zoox, Android yazılım mühendisleri için iş ilanlarına sahiptir. Zoox ayrıca bir iOS Mühendisi de arıyor.

Sensör Kulesi Techcrunch’a şunları kaydetti Pony.ai birkaç uygulama başlattı. PonyPilot+, Çin App Store’da yaklaşık 6.000 yüklemeye ulaştı. Sensor Tower’a göre, PonyPilot ABD’de yaklaşık 2.000 kişi gördü, bunların çoğu 2020’nin ilk üç ayında gerçekleşti. Şirket ayrıca Rusya’da yaklaşık 1.500 kurulum ve PonyFleetGO gören PonyExpress+ adlı iki uygulamaya sahiptir. PonyFleetGo için indirme tahminleri yoktur.

AutoX ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 200 kuruluma ulaşan bir autox Food Delivery uygulamasına da sahiptir.

Politika köşesi

the-station-delivery

Başkan Joe Biden, ülkenin temel mallar ve kritik mineraller için tedarik zincirlerini sertleştirmeye odaklandı. Beyaz Saray, 8 Haziran’da yaptığı açıklamada, yarı iletkenler ve EV pillerinde kullanılan kritik mineraller de dahil olmak üzere tedarik zinciri darboğazlarını ele almayı amaçlayan bir görev gücü oluşturduğunu söyledi.

Biden, elektrikli araç kullanan daha birçok Amerikalı almak istiyor, ancak lityum ve grafit gibi pillerdeki önemli kritik minerallerin çoğunluğu yurtdışında mayınlı ve işleniyor. 8 Haziran’da yayınlanan bir haber bülteninin bir parçası olarak, Biden yönetimi, şu ana kadar çevre grupları arasında çok fazla tartışma başlatan bir şey olan, yurt içinde mineral üretme fırsatlarını belirlemek için bir görev gücü yaratacağını söyledi.

ABD Enerji Bakanlığı, 2030 yılına kadar lityum piller için tedarik zincirini güçlendirmenin bir yolu olarak pillerden (kobalt ve nikel) iki önemli mineralin ortadan kaldırılmasını gerektiren bir plan yayınladı. DOE, büyük ölçüde Demokratik Kongo Cumhuriyeti veya Endonezya gibi yerlerde bulunan ve esas olarak Çin’de işlenen bu mineraller olmadan piller geliştirmek için Ar-Ge çabalarını destekleyeceğini söyledi. Bilimsel yenilik, Amerika’nın pilleri için yabancı rakiplere olan bağımlılığını azaltmanın bir yoludur.

Ev Ulaştırma ve altyapı Komitesi, 19 saatlik bir tartışmadan sonra 547 milyar dolarlık kapsamlı bir altyapı paketini geçti (Kongre stajyerleri için bir tane dökün). Son oylama 38-26 oldu. Bir hatırlatmaolarak, Amerika’ya yatırım Yasası büyük ölçüde yollara, köprülere ve yolcu raylarına yapılan iyileştirmeleri finanse edecek, ancak elektrikli araç şarj altyapısına 4 milyar dolar ve sıfır emisyonlu transit araçlara yatırım yapmak için yaklaşık 4 milyar dolar ayırıyor.

Komitede sadece iki Cumhuriyetçi tasarının lehine oy kullandı. INVEST in America Yasası hala yasa olmaktan çok, çok uzaktır: şimdi daha fazla tartışma için tam Meclise ilerler, daha sonra daha fazla yeniden düzenleme için Senato’ya gönderilir, vb.vb…. ama yine de cesaret verici bir işarettir, özellikle yasa koyucular mevzuatta 200’den fazla önerilen değişiklik yapmayı başardılar.

GM, Kaliforniya’da önerilen egzoz borusu emisyon kuralları konusundaki ayarını değiştiriyor. Ülkenin en büyük otomobil üreticisi daha önce Kaliforniya’nın diğer beş otomobil üreticisi ile birlikte ulaştığı binek araçlar için zorlu emisyon sınırlarına karşı çıkmıştı: Ford, Honda Motor Company, Volkswagen AG, Volvo ve BMW. New York Times, GM CEO’su Mary Barra’nın Çarşamba günü EPA Yöneticisi Michael Regan’a yazdığı bir mektupta “GM’NİN Kaliforniya’nın emisyon azaltma hedeflerini ’26 model yılı boyunca desteklediğini” ve “otomobil endüstrisinin derin bir geçişe başladığını ” söyledi.ülkenin iklim taahhütlerine ulaşmak için üzerimize düşeni yapıyoruz.”

Bununla birlikte, GM’NİN “aynı çevresel faydaların yüksek hacimli bir elektrikli araç yolu ile elde edilebileceğine ve elde edilmesi gerektiğine inandığını ” söyledi.” Yani, emisyonları azaltmanın en iyi yolunun devlet teşvikleri, indirimler ve diğer programlar aracılığıyla EV satışlarını artırmak olduğunu söyledi.

EPA, Temmuz ayında önerilen egzoz borusu emisyon azaltımlarını ve yakıt ekonomisi standartlarını yayınlayacak. Regan, bu sürümden önce GM de dahil olmak üzere büyük Oem’lerle görüşüyor.

— Aria Alamalhodaei

Ekstra Crunch: hava taksi pazar analizi

Resim Kredisi: Bryce Durbin

Techcrunch’ın Aria Alamalhodaei, gelişen elektrikli dikey kalkış ve iniş endüstrisinin özlemlerini kazdı. Sonuç: endüstri geleceği konusunda yükseliş gösteriyor, belki de ortaklık anlaşmaları, Spac’ler, özel finansman ve yeni elde edilen tek boynuzlu at statüleri ile güçlendirilmiş bir görünüm.

Bununla birlikte, herhangi bir yıkıcı endüstride olduğu gibi, tahmin tutkulu kurucular ve yatırımcılar tarafından boyanmış pembe resimden daha bulutlu olabilir. Linkedın’deki yorumlara ve yayınlara hızlı bir bakış, endüstri içerdekileri ve analistler arasında, bu gelişmekte olan teknolojinin gerçekten ne zaman kalkacağı ve hangi şirketlerin öne çıkacağı konusunda tartışmalar ortaya koyuyor. Diğer anlaşmazlıkların daha yüksek bahisleri var. Wisk Aero, ticari sırların kötüye kullanılması iddiasıyla Archer Aviation’a karşı dava açtı. Bu arada, henüz geliri olmayan şirketler için değerlemeler — ve öngörülebilir bir gelecek için olmayabilir — hızla artıyor.

Elektrikli hava hareketliliği yükseliyor. Ama ileride türbülans olacak. Bu ekstra bir Crunch makalesidir, bu da bir abonelik gerektirdiği anlamına gelir. Mutlu okumalar.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir