Twitter, kullanıcılara daha fazlasını sunmak için yeni kötüye kullanım önleme araçlarını izliyor sözlerin kontrolü

Twitter, kullanıcılara daha fazlasını sunmak için yeni kötüye kullanım önleme araçlarını izliyor
sözlerin kontrolü_60c889faea8b3.png
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter, istenmeyen dikkat yığınlarının bir sonucu olarak platformunda kötü niyetli durumlarla karşı karşıya kalan kullanıcılara yardımcı olabilecek yeni özellikler eklemeyi düşünüyor; örneğin, bir tweet beklemedikleri bir nedenden dolayı viral hale geldiğinde ve karşı tweet’lerin tam bir ateşi patladığında.

Irkçı taciz, Twitter platformunda da büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

Sosyal medya devi, kullanıcılara gizlilik Mühendisi Dominic Camozzi’nin belirttiği gibi, insanların “istenmeyen dikkati kontrol etmelerine” yardımcı olmak için @mention özelliği üzerinde daha fazla kontrol sağlamakla uğraştığını söylüyor.

Sorun şu ki, Twitter’ın bildirim sistemi, bir tweet’te doğrudan etiketlendiğinde bir kullanıcıyı uyaracak ve dikkatlerini içeriğe çekecektir. Tweet güzel veya ilginç ise bu harika. Ancak içerik küfürlü ise, nefret dolu siber zorbalığı ölçeklendirmek için bir kısayoldur.

Twitter, bu son kötüye kullanım karşıtı fikirleri “erken kavramlar” olarak nitelendiriyor ve kullanıcıları ne gibi değişiklikler yapabileceğini düşündüğü için geri bildirim göndermeye teşvik ediyor.

Göz önünde bulundurduğu potansiyel özellikler, kullanıcıların kendilerini ‘unmention’ etmelerine izin vermeyi içerir — yani adlarını başka birinin tweet’inden kaldırın, böylece artık etiketlenmezler (ve etrafındaki devam eden herhangi bir sohbet, söz konusu feed’lerinde görünmeye devam etmeyecektir).

Ayrıca, bir kullanıcının takip etmediği bir hesabın onlardan bahsettiği durumlarda, “olası istenmeyen durumları vurgulamak”için özel bir bildirim sağlayarak, bir unmention eylemini daha güçlü hale getirmeyi düşünüyor.

Kullanıcı daha sonra devam ederse ve twitter’ı kaldırırsa, tweet bestecisinin gelecekte tekrar etiketleyebilme yeteneğini ortadan kaldırır-bu, @mentions’ı kötüye kullanan yabancılara karşı güçlü bir araç olabilir. 

Twitter ayrıca, kullanıcıların belirli hesaplardan tamamen bahsetmelerini kısıtlayacak ayarlar eklemeyi düşünüyor. Başkan Trump platformdayken (bu ayarın halka açık rakamlara karşı konuşlandırılabileceğini varsayarsak) oldukça kullanışlı olurdu.

Twitter ayrıca, platformdaki herhangi bir kişinin bir gün, üç gün veya yedi gün boyunca sizi rahatsız etmesini önlemek için çevrilebilecek bir anahtar eklemeyi düşündüğünü söylüyor. Yani temelde bir’ toplam barış ve Sessiz ‘ modu.

Birlikte çok bahseder, çok kolayca söz konusu tweet’leri gözden geçirmek ve uzun bir gün tüm söz bloke ederek (örneğin) kendilerini korumak için ayarları değiştirme yeteneği ile bir araya geldiklerinde bildirimler ile kullanıcılara sağlayarak, daha da yükseliyor “ — den durum durdurma” tarafından kullanıcılara yardımcı olmak için çalışabilir bu alanda değişiklik yapmak istediğini söylüyor.

Twitter kullanıcılarına yönelik hedefli saldırıları koordine eden çevrimiçi trol ordularının bilinen sorunu, kendilerini pek çok yabancının istismarından korumak için nefret yığınının nesnesi için orantısız çaba gösterebileceği anlamına geliyor.

Kötü niyetli hesapları ayrı ayrı engellemek veya belirli tweet’leri susturmak, hedeflenen istismarla ilgili yüzlerce — hatta binlerce — hesap ve Tweet olabileceği durumlarda ölçeklenmez.

Şimdilik, Twitter’ın İleriye doğru hareket edip etmeyeceği ve Camozzi’nin iş parçacığı aracılığıyla gösterdiği özellikleri tam olarak uygulayacağı görülecektir.

Bir Twitter sözcüsü, kavramların “tasarım taklidi” ve “hala tasarım ve araştırmanın ilk aşamalarında”olduğunu doğruladı. Ancak şunları ekledi: “Bu erken aşamada bile topluluk geri bildirimleri konusunda heyecanlıyız.”

Firma teklif edilen özellikler bu hizmet hakkında daha geniş zorlaştırmaya olmadığını dikkate almak gerekir. (Örneğin, daha sonra ‘tüm sözleri engelle’ ayarını çeviren birinin Twitter tanıtıcısını içeren otomatik olarak zamanlanmış tweet’lere ne olur; bu, tweet’in tamamen dışarı çıkmasını engelliyor mu, yoksa sadece Tweet atmasını sağlıyor mu, ancak kişinin tanıtıcısı olmadan, potansiyel olarak çekirdek bağlamdan yoksun mu?)

Bununla birlikte, bunlar küçük ayrıntılardır ve Twitter’ın, kullanıcıların kendilerini kötüye kullanımdan korumak için kullanabilecekleri araçların kullanışlılığını genişletmenin yollarını aradığı çok açıktır — yani mevcut, hala oldukça künt, kötüye kullanım karşıtı özelliklerin ötesinde (blok, sessiz ve rapor tweet gibi).

Koordineli trolling saldırıları, yıllardır Twitter’ın platformunun istenmeyen bir ‘ özelliği’ olmuştur ve şirket, taciz ve istismarı önlemek için yeterince şey yapmadığı için sık sık eleştirilmiştir.

Twitter’ın hala kullanıcılara nefret yığınlarını önlemek için daha iyi araçlar sunmanın yollarını aradığı basit bir gerçek-burada 2021’in ortalarında — istismarcıları platformundan temizlemedeki daha geniş başarısızlığının zımni bir onayıdır. Harekete geçmesi için tekrarlanan çağrılara rağmen.

* Kötüye kullanımdan sonra Twitter’ı terk ediyor ” için yapılan bir Google araması, yüksek profilli Twitter kullanıcılarının, istismar dalgalarıyla başa çıkamadıklarını hissettikten sonra platformdan ayrıldıklarına dair çok sayıda örnek veriyor — sadece bu yıldan birkaçı (ırkçı tweet’lerle hedeflenen bir dizi futbolcu dahil).

Diğer örnekler, 2013 yılına kadar uzanıyor ve Twitter’ın kötüye kullanım sorunuyla nasıl başa çıkamadığının altını çiziyor ve kullanıcıları on yıldan fazla bir süredir trollerin elinde acı çekmeye bırakıyor (ya da sadece hizmetten tamamen ayrılıyor).

Son zamanlardaki yüksek profilli çıkışlardan biri, uzun zamandır Twitter kullanıcısı olan ve platformda on yıl geçiren model Chrissy Teigen’di – ancak Mart ayında hesabındaki fişi çekti, son tweet’lerinde “derinden çürük” olduğunu ve platformun “artık bana olumlu hizmet etmediğini”yazdı.bana olumsuz hizmet ediyor”.

İngiltere’deki bir dizi futbolcu da bu yıl sosyal medyada ırkçılığa karşı kampanya yürütüyor-Twitter gibi şirketlerin ırkçı tacizcilerle başa çıkma baskısını artırmak için bir hizmet boykotu düzenliyor.

Sosyal medyayı kullanan halka açık kişilerin, diğer kullanıcı türlerine göre daha yüksek düzeyde küfürlü çevrimiçi trolling ile karşı karşıya kalma olasılığı daha yüksek olsa da, bu, herkese açık bir profile sahip kullanıcılarla sınırlı olmayan bir sorundur. Örneğin ırkçı taciz, Twitter’da genel bir sorun olmaya devam ediyor. Ve Google üzerinden görülebilen kötüye kullanımdan vazgeçen ünlü kullanıcıların örnekleri kesinlikle buzdağının sadece görünen kısmı.

Son derece meşgul olan kullanıcılar hizmeti umutsuzluk içinde terk etmek zorunda kalırlarsa, Twitter’ın işi için korkunç olduğunu söylemeye gerek yok.

Şirket bir sorunu olduğunu biliyor. 2018’e kadar, platformunda “ konuşma sağlığını ” iyileştirmenin yollarını aradığınıve daha yakın zamanda politikalarını ve uygulamalarını nefret dolu ve küfürlü tweetler etrafında genişlettiğini söyledi.

Ayrıca, kullanıcıları daha düşünceli olmaya zorlamak ve öfke döngülerinden bir miktar ısı almak için bazı stratejik sürtünmeler ekledi — kullanıcıları doğrudan retweetlemeden önce bir makaleyi okumaya teşvik etmek gibi.

Belki de en önemlisi, bu yılın başlarında Başkan troll trump’ın kendisi de dahil olmak üzere, hizmetinin bazı yüksek profilli istismarcılarını yasakladı .

Yıllar boyunca , bir dizi diğer kötü şöhretli trol de indirildi, ancak genellikle Twitter’ın hizmetiyle başkalarının kötüye kullanımını koordine etmeye devam etmesine izin verdiktensonra, nefret dolu davranışlara karşı politikalarını hızlı ve güçlü bir şekilde uygulayamadı — trollerin şanslarını ne kadar ileri götürebileceklerini görmelerine izin verdi — sonuna kadar.

Twitter, platformunun bu kadar uzun süre kötüye kullanımı konusunda uygun bir şekilde ele alamadığı için, kendi yanlış yönetiminden toksik bir miras yarattı — aksi takdirde hizmetinin kilit elçileri olabilecek yüksek profilli kullanıcılardan istenmeyen ilgiyi çekmeye devam ediyor.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir