Yüksek Mahkeme, kullanıcı verilerini korumak için LinkedIn davasını canlandırıyor web kazıyıcılardan

Yüksek Mahkeme, kullanıcı verilerini korumak için LinkedIn davasını canlandırıyor
web kazıyıcılardan_60c7a8e2ce3bf.jpeg
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek Mahkeme, linkedın’e rakip bir şirketin kullanıcıların genel profillerinden kişisel bilgileri kazımasını engellemek için bir şans daha verdi, Linkedın’in yasadışı olması gerektiğini, ancak internet araştırmacıları ve arşivciler için geniş etkileri olabileceğini söyledi.

LinkedIn, ABD dokuzuncu devre Temyiz Mahkemesi’nin CFAA’NIN bir şirketin internette kamuya açık olan verileri kazımasını yasaklamadığına karar vermesinden sonra 2019’te Hıq Labs’a karşı davasını kaybetti.

Microsoft’un sahip olduğu sosyal ağ, kullanıcılarının profillerinin toplu olarak kazınmasının, izinsiz bir bilgisayara erişmeyi yasaklayan bilgisayar sahtekarlığı ve kötüye kullanımı Yasası’nı veya CFAA’YI ihlal ettiğini savundu.

Çalışanların tükenmesini analiz etmek için kamuya açık verileri kullanan Hiq Labs, o sırada LinkedIn lehine bir kararın “internete açık erişimi derinden etkileyebileceğini ve Kongre’nin otuz yıldan fazla bir süre önce CFAA’YI yürürlüğe koyduğunda amaçlayamayacağı bir sonuç olduğunu savundu. Facebook Facebook ve İnstagram , aynı zamanda Amazon, Twitter ve YouTube genelinde kamu verileri kazınmış iddia ettiği ” (Hiq Labs da Facebook tarafından dava edilmiştir.)

Anayasa Mahkemesi dedi ki değil durumda, ama bunun yerine, sipariş edilen temyiz mahkemesine duymak dava yeniden ışık onun son kararı, hangi bulunan bir kişi olamaz aykırı bu CFAA eğer onlar da yanlış erişim veri bir bilgisayar var izni için kullanın.

CFAA, bir zamanlar teknoloji hukuku kitaplarında, modası geçmiş ve belirsiz dilinin modern internetin hızına ayak uyduramadığını iddia eden eleştirmenler tarafından “en kötü yasa” olarak adlandırıldı.

Gazeteciler ve arşivciler, eski veya feshedilmiş web sitelerinin kopyalarını kapatmadan önce kaydetmenin ve arşivlemenin bir yolu olarak uzun zamandır kamuya açık verileri kazıdılar . Ancak diğer web kazıma vakaları, gizlilik ve sivil özgürlükler konusunda öfke ve endişelere yol açtı. 2019’te bir güvenlik araştırmacısı , şirketin varsayılan olarak özel yapmadığı milyonlarca Venmo işlemini kazıdı. Tartışmalı bir yüz tanıma başlangıcı olan Clearview AI, izni olmadan sosyal ağlardan 3 milyardan fazla profil fotoğrafı çektiğini iddia etti.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir